Zamsız Trafik Sigortası Fiyatları 2021

Zamsız Trafik Sigortası Fiyatları 2021 Hazine ve Maliye Bakanlığı, sigorta şirketlerine bir bildirim yaptı. Bu bildirime göre 2021 yılında trafik sigorta bedellerine herhangi bir zam yüzdesi uygulanmayacağı kararı verildi. Bununla birlikte zam dışında herhangi bir prim artışının olmayacağının ve sigortanın teminat limitlerinde de bir artış gözlenmeyeceğinin bildirimi yapıldı. Şayet sigorta poliçenizin süresi bitmişse, yasal yaptırımları da içinde barındıran zorunlu trafik sigortasını zammı olmayan fiyatlarla tekrarlayabilirsiniz.

Sigorta Şirketlerinin Trafik Sigortası Primleri İle İlgili Beklentileri

Uzun bir aradan sonra ilk defa herhangi bir zamma uğramadan açıklanan trafik sigortası bedelleri, zam bekleyen sigorta şirketlerinin beklentilerini de karşılıksız bıraktı. Ülkenin genelinde yapılan fiyat dağılımlarını titizlikle belirleyen bakanlık , bedelleri sürücülerin hasar geçmişlerine göre belirledi.

2020 yılında %5 oranında bir artış gözlenen trafik sigortası ücretleri sigorta noktalarında mutluluğa sebep olmuştu. 2021 yılında da benzer oranda artış bekleyen sigorta noktalarının beklediği gibi olmadı… Enflasyon oranlarının etkisiyle oluşacak artış %1,5 olarak beklenirken bildirilen rakamlar sadece sürücüleri mutlu etti.

Zamsız Trafik Sigortası 2021’in İlk Altı Ayı Geçerli Olacak

Zamsız Trafik Sigortası 2021’in İlk Altı Ayı Geçerli Olacak

Bakanlığın yaptığı bildiride 2020 yılında belirlenen fiyatların 2021 yılının Ocak-Haziran ayları arasında geçerli olacağı söyleniyor. 2021 yılında araç başına düşen teminat bedeli 36.000 TL olarak bildirilirken herhangi bir kaza sonucunda bu bedelin 72.000 TL olması konusunda karar kılındı. Hasarlı sürüş yapmayan sürücülere belirlenen fiyatların, trafiğe daha önce çıkmamış araçlara ve sürücülere oranla daha düşük olduğu gözlemleniyor. 2019 yılında belirlenen artışların oranları 2020’de de aynı şekilde devam etti.

Başka İçerik:  Lüks Otolara Kasko Bedeli Ne Kadar

Sigorta Bedelleri İllere Göre Değişiklik Gösteriyor mu?

Sigorta bedellerinin şehirlerdeki trafik oranlarına göre değişiklik göstermesi illere de yansıdı. İstanbul’da bulunan yoğun trafik sebebiyle daha fazla ücret açığa çıkarken; Kastamonu, Rize, Konya gibi trafiğin az olduğu illerde daha düşük fiyatlarla karşılaşıldı.

2021 Yılında Yalnızca Azami Prim Bedelini Etkileyen Artış 

2021 Yılında Yalnızca Azami Prim Bedelini Etkileyen Artış 

Sigorta kurumlarının bu yıl ki topladığı prim ücretleri hasar bedellerini karşılamada yetersiz kaldı. Açıklanan zamsız fiyatlar sigorta şirketlerini olumsuz etkilerken, trafikteki zararı da 75 milyon TL’ ye kadar çıkarttı. Bu fiyatın yıl sonuna kadar 100 milyon TL’ye çıkacağı söyleniyor.

Bakanlığın duyurusunda Aralık ayına yapılan zammın yalnızca %1,5 değerinde olan yasal azami prim bedeli olduğu belirtildi. 2020 yılı poliçe fiyatlarının geçerli olduğu 2021 yılı için de şimdiden değerlendirme yapmanız tavsiye ediliyor. 2021 yılının ilk altı ayı sonrasında bu fiyatların nasıl belirleneceği konusunda da herhangi bir kesinlik söz konusu değil. 

Yorum yapın