Yakıttan Tasarruf Etmek İçin Tavsiyeler!

Yakıttan Tasarruf Etmek İçin Tavsiyeler! Son dönemlerde akaryakıta zam gelmesi ile araç sahipleri yakıt tasarrufu yöntemlerini araştırmaya başladı. Yakıt tasarrufu en kolay LPG ile çalışan araçlarda geçerli oluyor. Fakat birçok sürücünün istediği daha tasarruflu bir şekilde sürüş elde etmek oluyor.

Araç kullanırken sürücülerin bazı detaylara dikkat etmesi yakıttan tasarruf etmeyi sağlıyor. Bu detayların en başında aracı kullanırken yapılan vites değişimi geliyor. Bunun yanında gaz pedalının dengeli bir şekilde kullanılması ve sakince aracı sürmek de yakıttan tasarruf etmeyi sağlıyor. Bu yöntemler araç sahibinin aracı kullanırken yakıttan tasarruf etmesine yardımcı oluyor.

Araçlarda Yakıt Tasarruf Nasıl Yapılır?

Birçok sürücü aracını kullanırken yakıttan tasarruf etmek ister. Bunun için ise dikkat edilmesi gereken yöntemler bulunuyor. Öncelikle sürücünün vites değişimini en uygun devirde yapması gerekiyor. Özellikle de manuel araçlarda vites değişimini kontrollü yapmak motor ve şanzıman gibi hareketli parçalarım ömrünü de uzatıyor.

Bunun yanında yakıt tasarrufu da sağlıyor.  Araç kullanırken alt devirde vites değişimi sağlamak gerekiyor. Aynı zamanda yakıttan tasarruf etmek için araca fazla yük yüklememek gerekiyor. Her aracın alabileceği yük miktarının sınırı bulunuyor. Araçların iç dizaynı da bu yük miktarına göre şekilleniyor. Fazla yük taşımak araca zarar veriyor.

Araca yüklenen gazla yük ya da fazla yolcu sayısı aracın şanzımanını, frenini ya da balatasını arızalandırıyor. Araca yüklenen her fazla yük için yakıt tüketimi de onda iki oranında artıyor. Araca yüklenmiş olan fazla yük aracın motorunun daha fazla çalışmasına neden olarak olması gerekenden daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Yakıt tüketimini azaltmak ve tasarruf etmek isteyen sürücülerin fazla yük taşımamaya özen göstermeleri gerekiyor.

Başka İçerik:  Tamamlama Sigortası Kararında Etkili Unsurlar
Otomatik Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?
Otomatik Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomatik Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Otomatik araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için kesinlikle aracı sakin kullanmak gerekiyor. Özellikle kış aylarında aracın ısınmasını bir ya da iki dakika beklemek yeterli olacaktır. Aynı zamanda araca fazla yüklenmemek gerekiyor. Otomatik araç kullanırken yalıt tasarrufu sağlamak amacı ile motor devrini en azda kullanmak da etkili oluyor.

Bunun yanında aracı durdururken de kontağı hemen kapatmak gerekiyor. Aracın boş viteste çalışması da yakıt tüketimine neden oluyor. Bunun yanında klimayı fazla çalıştırmak da yakıt tüketimini hızlandırıyor. Otomatik araç kullanan sürücülerin özellikle de yokuş aşağı giderken daha az gaza basmaları gerekiyor. Bu durumda fazla yakıt tüketiminin önüne geçilmiş olacaktır.

Yakıttan Tasarruf Etmek İçin Tavsiyeler!
Yakıttan Tasarruf Etmek İçin Tavsiyeler!

Yakıttan Tasarruf Etmek İçin Tavsiyeler!

Sürücüler ister manuel araç kullansınlar ister otomatik araç kullansınlar her zaman yakıt tüketiminden tasarruf etmeyi amaçlıyorlar. Bu durumda Yakut tüketimini azaltan etkenlerden biri aracın bakımını düzenli bir şekilde sağlamaktır. 

Egzoz, şanzıman, enjeksiyon ve motor bloğu gibi araç parçalarının bakımının düzenli bir şekilde yapılması aracın yakıt tüketimini de olumlu yönde etkiliyor. Üstelik yap sızdırma gibi olumsuz durumların oluşmasını da engelliyor. Araç motoru verimli çalıştığı sürece daha az efor harcıyor ve daha az yakıt tüketimine neden oluyor.

Bunun yanında lastik basıncının uygun aralıklarda tutuluyor olması da yakıt tüketimini olumlu yönde etkiler. Araç içerisinde klima, soğutma ve direksiyon soğutma da yakıt tüketimini hızlandırıyor. Bu sebepten kaynaklı bu detaylara da özen göstermek gerekiyor.

Sürücülerin aracı kullanırken daha az yakıt tüketmelerine yardımcı olan bir diğer etken ise aracı sakin ve dengeli kullanmaktır. Aracı kullanırken alt devirlerde vites kullanmak yakıt tüketimini gözle görülür biçimde düşürüyor.  Aynı zamanda uygun motor yağı kullanmak da bu konuda etkili oluyor.

Başka İçerik:  Kira Gelir Vergisi Beyanı

Yorum yapın