Vitesli Motor Kullanma Teknikleri

Vitesli Motor Kullanma Teknikleri  Kullanımı basit ve pratik olan motosiklet günümüzde birçok insan tarafından tercih ediliyor. Kullanımı da oldukça eğlenceli olan motosikletleri dikkat ederek, kontrollü olarak kullanan sürücüler, otomobile kıyasla daha pratik ve daha hızlıdır. Ancak motosikletler her ne kadar pratik ve basit olsa da dikkatli kullanılmadığı ve güvenlik araştırmaları yapılmadığında tehlikeli araçlar haline gelebilir.

Vitesli motor kullanmanın teknik ve inceliklerini öğrenerek, kurallara uygun trafiğe çıkıldığında sürücüler kendini güvende hissedebilir. Güvenlik önlemleri dâhilinde dikkat edildiğinde motosiklet, otomobillere göre daha çok keyifli ve kolaydır. Bazı sürücüler için bir tutku haline gelen motosiklet, hız kuralları aşılmadığında daha güvenli bir yolculuk yapma imkânı sunar.

Yeni Sürücüler İçin Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Yeni Sürücüler İçin Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Kullanım mekanizmasının kolay olduğu motosiklet, belirli sürüş tekniklerini öğrenilerek kısa zamanda profesyonel olunabilir ve trafiğe çıkılabilir. Motosiklet kullanmanın ilk ve altın kuralı, soldan binilmesi ve soldan inilmesidir. Motosiklet kullanımında ki diğer kural ise ağırlığınız ve ayağın yere değip değmemesidir. Boynun uzun veya kısa olmasının bir önemi yoktur. 

Vitesli motor birçok sürücü tarafından kolayca ve kısa sürede öğrenilebilir. Motosikletin sağ kısmında fren sistemi, sol kısmında ise vites sistemi yer alır. Motosiklet çalıştırılırken sol kısımda bulunan gidonda yer alan debriyaj sıkılıp marşa basarak, iki ya da üç saniye içinde hareket ettirilir. Ancak çalıştırma işlemi yapılırken motor boşta olmalıdır. 

Vitesli Motor Nasıl Çalışır?

Basit bir mekanizma ile çalışan vitesli motosikletlerde, viteslerin sistemi çok iyi bilinmelidir. Vitesli motosiklet çalıştırılırken motor 1’de ise debriyaj sıkılarak motor çalışabilir. Genel olarak çoğu motorlarda vites sistemi 1N2345 nadir modellerde ise N12345 olarak ilerler. Motosiklet sürücüleri öncelikle motorun sahip olduğu vites sistemini öğrenmesi gerekir.

Başka İçerik:  Ramazan Ayında Trafik Sigortası Hasarları Artıyor

Vitesi bire almak için debriyaj tamamen sıkılması gerekir. Debriyaj yavaş hareketler ile bırakılınca, motorun sesi değişir ve  bu sırada gaz verilmeye başlanır ardından motor sürüşüne başlanır. İki çeşit vites sistemine sahip olabilen motor, çalışmaya başladığında sesinin değişme sırasında gaz verilirken önce 2 ardından 4 bin devirde gaz verilerek sürüşe başlanabilir. 

Otomatik Vitesli Motorlar

Otomatik Vitesli Motorlar

Otomatik vitesli motor sistemlerinde, motoru çalıştırırken gazı arttırdıkça vites kendiliğinden geçiş sağlar. Öncelikle 2 ya da 3 bin devir uygulanan motorun torku ne kadar az ise okadar fazla gaz verilmesi gerekir. Motorun hafif olarak devir aldığında, debriyaj üzerinden el çekildiğinde motor ilerlemeye başlar. Otomatik olmayan motorlarda ise vites sistemi oldukça basittir.

Vitesli motorlarda hız yapmak ve hız düşürmek oldukça önemlidir. Sürücülerin yaşamına kolaylık kazandıran vitesli motorlar, ulaşımda da oldukça kullanışlıdır. Güvenli olarak motosiklet kullanabilmek için vitesli motorlarının sürüş tekniklerini her hangi bir sürücü kursunda, bir uzman tarafından öğrenilmesi önerilir. Pratikte ve teoride öğrenilen birçok sürüş tekniği sürücülerin güvenli motosiklet kullanmasını da sağlayacaktır.

Vitesli Motor Kullanmanın Püf Noktaları 

Vitesli Motor Kullanmanın Püf Noktaları 

Vitesli motor kullanmayı bir uzman tarafından öğrenildikten sonra trafiğe çıkılabilir. Ancak yine de vitesli motoru kullanmanın püf noktaları daha çok pratikte öğrenilir. Kullanırken hızlı kararlar vermeniz gereken vitesli motorların kullanış ayrıntıları genellikle trafikte sürüş esnasında pratik yaparken öğrenilir.

Örneğin vitesli motorların dönüşleri sırasında vitesin küçültülmesi gereklidir. Sürücü olan bir kişi bunu pratikte motor kullanırken daha iyi kavrayacaktır. Motor kullanımında çok büyük öneme sahip olan el debriyajı, vites kutusunun arkasında bulunur. Hem arka hem de ön tekerde ayrı çalışan fren sistemi bulunur. Keskin virajlarda ki dönüşlerde, ön frenin kullanılması tavsiye edilir. 

Sürüş Deneyimi 

Motosikleti güvenli ve doğru şekilde kullanmak için bilinmesi gereken teknikler, sürüş esnasında güvenliğimizi sağlarken kullanım kolaylığı da sağlar. Örneğin vitesli motor kullanmayı yeni öğrenen sürücülerin sıkça yaşadığı sarsılma olayı, motoru sabit tutamamaktan kaynaklanır. Öncelikle motoru çalıştırmadan önce tüm rutin kontroller yapılmalıdır.

Başka İçerik:  Araç Kaskosu Neleri Karşılıyor?

Kontrollerin ardından yapılacak olan sürüş deneyiminde soldan binmek ve kolların dirseklerden asla bükülmeden dik durması sağlanır. Bu durumda parmakların gidon ve düğmelere daha rahat ve daha kolay ulaşabilmesi mümkündür. Motosiklet kullanan kişinin hız ayarını kendisi, tecrübesine göre belirler. Fren sistemi kullanımı ise ayak arka fren pedalının üzerinde sabit tutularak kaldırmadan basılması gerekir. Son olarak sürücünün durmak gerektiğinde ayağın yere tamamen koyabildiğinden emin olması gerekir. 

Vitesli Motor Kullanırken Doğru Ekipmana Sahip Olmak 

Vitesli Motor Kullanırken Doğru Ekipmana Sahip Olmak 

Vitesli motorları kullanmak isteyen sürücülerin bilmesi gereken en önemli konu güvenliktir. Sürüş yapılmadan önce güvenliği sağladığından emin olunması gerekir. Öncelikle sürüşe başlamadan önce dayanıklı ve sağlam olan bir kask edinilmesi gerekir. Kask sürücüleri kaza esnasında kafasına alabilecek darbeler ve hatta ölüme yol açabilecek şiddetli çarpma ve savrulmalardan korur. Kask kadar öneme sahip olan diğer güvenlik ekipmanı motosiklet montudur.

Motosiklet sürücüleri için özel üretilmiş montlar her hangi bir kaza anında iç organları ve gövdeyi korur. Motosiklet montları özem malzemelerden yapıldığı için sadece kaza esnasındaki yaralanmalardan değil, olumsuz hava şartlarından da korur. Bunların dışında özel üretilmiş eldiven ve pantolonda güvenlik ekipmanı malzemeleri arasında yer alır. 

Yorum yapın