Trafik Sigortasını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Trafik Sigortasını Belirleyen Faktörler Nelerdir?  Trafik sigortası, trafikte bulunan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu hale gelmiştir. Aracın yolda oluşturduğu olası kazaları önler, araçta oluşan hasarların karşılanmasını sağlamaya yardımcı olur. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkılması yasaklanmış olup trafik sigortasına sahip olunmayan araçların trafiğe çıkması durumunda cezai işlem uygulaması devreye girmektedir.

Trafik sigortasına sahip olmayan vatandaşların trafik esnasında yakalanılması halinde bulunan araç trafik sigortası indiriminden yararlanamaz. Trafik sigortası teklif alarak belirli avantajlara sahip olur ve sigorta işlemlerinin tamamlanmasını sağlar.  Araç sahibinin sigorta işlemlerinin yapıldığı esnasında trafiğe çıkması yasaktır. Trafik yoğunluğunun yüksek olunduğu yerlerde kaza riski oldukça yüksektir. Bu yüzden trafik sigortası yaptırmak araç sahipleri açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. 

Trafik Sigortası Nedir? 
Trafik Sigortası Nedir

Trafik Sigortası Nedir? 

Trafik sigortası, araç sürücüleri tarafından aracın herhangi bir aksilik yaşaması veya kazaya neden olması durumunda aracı güvence altına alarak aracın korunmasını sağlar. Trafik sigortası bulunmayan araçların trafik kontrolü esnasında yakalanması durumunda araca cezai işlem uygulanarak aracın trafikte kullanımı önlenir, araca el koyulur, aracın geri alınabilmesi için araç sahibi zorunlu olarak trafik sigortası yaptırması gerekir. 

Trafik sigortasını belgesiyle sürücü aracını geri almaya hak kazanır.  Aracın otoparkta kalması durumunda sürücüden otopark ücreti alınmaktadır. Sigortasız araç tespiti halinde araç trafik şube otoparkına doğru yol alır. Trafik sigortasının limitleri kazaya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Oluşan kazada can kaybı bulunursa ölü yakınına verilecek ücret farklıdır. Yaralı olması durumunda ise hastane masraflarını karşılayacak ücret farklıdır. Oluşan kaza sonucunda ölü bulunmuyorsa ödenecek miktar farkındalık gösterilmektedir. 

Başka İçerik:  Trafik Sigortası için Yeni Düzenlemeler

Trafik Sigortası Bedeli Nasıl Hesaplanır? 

Trafik sigortası, kasko türünden farklı bir sigortadır. Araç sürücünün karşı tarafa vermiş olduğu hasar kayıtlarının karşılanmasına karşı verilen isimdir. Kaza esnasında poliçe üzerinde yazılan miktar kadar hasarın karşılanması olarak kayıtlara geçmektedir.  Trafik sigorta ile ilgili sigorta bedeli hesaplama ücreti Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir.

Sigorta şirketlerinin belirledikleri miktar doğrultusunda oluşan miktarın üzerine ek teminatlar da eklenerek ödeme yapılmaktadır. Sigorta şirketleri ücret belirlerken dikkat edilen maddeler arasında aracın markası, plaka değeri ve aynı zamanda hangi amaçla kullanıldığına oldukça önem verilmektedir. 

Trafik Sigortasında Verilen En Önemli 3 Teminat Nedir? 
Trafik Sigortasında Verilen En Önemli 3 Teminat Nedir? 

Trafik Sigortasında Verilen En Önemli 3 Teminat Nedir? 

Trafik sigortası teminat içerikleri araç sürücüleri tarafından oldukça hayati bir öneme sahiptirler. Bunlardan birincisi kişi başına verilen ölüm ve tedavi teminatı olup kaza sonucunda zarar gören kişilerin hasar esnasında hastane masraflarını ya da ölüm masraflarını karşılayan teminat türüdür. Kaza başına verilen ölüm ve tedavi masrafı kaza sırasında ölen kişinin tüm masraflarını karşılayan teminattır.

Araç ve kaza maddi hasar teminatı, kaza esnasında karşı tarafın uğradığı hasar ve zararları göz önünde bulundurarak ödenmesinin teminat türüdür. Maddi hasarların onarılmasına yardımcı olunan teminat çeşitleri hayati açıdan büyük öneme sahiptir. 

Trafik Sigortası Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Trafik sigortasını yaptırılırken dikkat edinilmesi gereken bazı hususlar meydana çıkmaktadır. Trafik sigortası yaptırılırken poliçesine ve ruhsat bilgilerine oldukça dikkat edilmelidir. Poliçe içeriğinde bulunan aracın markası, model şekli ve kullanım özelliğinin doğruluğu araştırılmalıdır. Poliçe esnasında kontrol edilen bilgilerin doğruluğu kesin değilse en kısa sürede bulunduğu sigorta şirketine gidilmesi gerekmektedir.

Trafik sigortası bir yıllık olup poliçenin düzenlenmesiyle başlar ve bir yıl sonra bitimi gerçekleştirilir. Bitiş ve başlangıç tarihlerine oldukça dikkat edilmelidir. Sigorta şirketleri araçların durumuna bağlı olarak hasarsızlık indirimi veya prim artırımı uygulanır. Detayları oldukça önem arz etmektedir. 

Başka İçerik:  Taşıt Kasko Sigortalarına İhtiyaç Var Mıdır?
Trafik Sigortasının Kapsama Alanı Dışında Kalan Hususlar Nelerdir? 
Trafik Sigortasının Kapsama Alanı Dışında Kalan Hususlar Nelerdir? 

Trafik Sigortasının Kapsama Alanı Dışında Kalan Hususlar Nelerdir? 

Sigorta şirketleri kaza esnasında araç sürücüsünün üçüncü kişilere karşı verdiği zararları karşılamaya yarayıp kişinin kendisine verdiği zararları karşılamaz. Sigorta şirketleri sigorta işlemi yaptıran kişilerin elli bir dereceye kadar yakın olan kişilere gelen zararları karşılamamaktadır. Alkollü araç kullanımı durumunda sigorta kapsamında olunması için araç sürücünün alkollü olmaması gerekir.

Aksi bir durumda sigorta kapsama dışında kalmaktadır. Sigorta şirketleri dâhilinde olunan aracın başka araç çekme durumunda araçta oluşan hasarı sigorta şirketi karşılamamaktadır.  Araç sürat yarışları esnasında oluşan hasarlar kapsama alanı dışında kalmaktadır. Manevi tazminat talepleri, sigorta şirketleri sadece kaza sonucunda oluşan maddi hasarları karşılamaktadır. 

Trafik Sigortasının Fiyat Aralığı 

Trafik sigortası fiyatları her sene güncellenmekte olup her sene değişiklik göstermektedir. En doğru ve uygun fiyata ulaşmak için poliçe bitişinde yapılan trafik sigortası sorgulama işlemi ile en güncel fiyat aralığına ulaşılabilir. Otomobil alıcılarının trafik sigortası fiyatları dönemsel olarak değişiklik göstermekte olup aracın hasar durumuna, ruhsat bilgilerine, zam veya indirim oranlarına göre olunması gerekmektedir.

Trafik sigortasını taban teklifleri, aracın il konumuna hasar geçmişine bakılarak da fiyatlar farklılık göstermektedir. Trafik sigortası fiyat aralığı aracın bulunduğu hasar ve zarar kayıtlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Trafik sigortalarında sabit bir fiyat aralığı istenilirse tüm sigorta şirketlerinin fiyat karşılaştırılmaları yapılmasına oldukça dikkat edilerek uygulanması gerekir.

Yorum yapın