Trafik Sigortasında Manevi Tazminat!

Trafik Sigortasında Manevi Tazminat! Yeni araç sahibi olan kişilerin kesinlikle trafik sigortası yaptırmaları gerekiyor. Aynı zamanda aracı olan kişilerin de her yıl trafik sigortalarını yenilemeleri gerekiyor. Trafik sigortası kanunlarda yer alıyor ve araç sahipleri bu sigorta için mecburi tutuluyorlar.

Trafik sigortası teminatları kapsamında olası bir kaza sonrasında karşı tarafın zararını karşılamak için uygulanan sigorta türüdür. Ayrıca trafik sigorta senedine bağlı olarak olası kaza durumlarında kişinin kusur oranına göre güvence sunuyor ve zararı karşılıyor. Trafik sigortası kişisel araç ile yapılan yolculuk sırasında sağlığın güvence altına alındığı en iyi yoldur.

Trafik sigortası sayesinde kaza durumunda oluşan yaralanmalar sonucunda sağlık giderleri karşılamış oluyor. Bu açıdan trafik sigortası en kısa zamanda yaptırılmalıdır. Fakat olası kazalar ölüm ile sonuçlanırsa hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına tazminat olarak ödeniyor. Bu ödeme trafik sigortasında manevi tazminat kapsamı dışında yer alıyor.

Trafik Sigortası Teminatları Yetersiz Kalıyor mu?
Trafik Sigortası Teminatları Yetersiz Kalıyor mu?

Trafik Sigortası Teminatları Yetersiz Kalıyor mu?

Trafik sigortası araç sahipleri tarafından zorunlu yaptırılması gerekiyor. Trafik sigortası temel bir güvence olduğu için birçok riskli durumlarda güvence sağlamıyor. Bundan dolayı araç sahibi olan kişiler trafik sigortası ile beraber kasko yaptırarak hem kendilerini hem de araçlarını daha riskli durumlara karşı güvenceye alıyorlar.

Trafikte birçok farklı kazalar meydana gelebiliyor. Bu kazalara bağlı olarak yaralanmalar ve kayıplar oluşabiliyor. Kişinin bedensel olarak kayıplar yaşaması ve bazı sakatlanmalar yaşaması ile geçici ya da kalıcı sakatlanmalar oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda trafik sigortası sağlık giderleri ve iş gücü kaybına bağlı olarak yaşanan maddi sıkıntıları karşılamak için destek sağlıyor.

Başka İçerik:  2021 Yılı Özel Vergi ve Harç Düzenlemeleri

Tüm bu güvence ve destekler trafik sigortası teminatları kapsamında mümkün oluyor. Ancak trafik sigortası manevi anlamda tazminat ödemesi gerçekleştirmiyor. Olası kazalar sonucunda sadece fiziksel değil manevi kayıplarda meydana geliyor. Birçok kişi yaşanan kaza sonucunda duygusal anlamda zarar görüyor.

Üstelik travma yaşamaları bile mümkün oluyor. Bu durum doktor raporları ile destekleniyor olsa bile sigorta şirketleri manevi tazminat uygulamıyorlar. Ancak kazayı yaşayan kişiler ve karşı tarafta bulunan kazaya dahil olan kişiler manevi tazminat için hukuki yollara başvurabiliyorlar. Lakin trafik sigortası teminatları kapsamında kazaya dahil olan taraflar için ve yakınları için herhangi bir manevi tazminat desteği bulunmuyor.

Trafik Sigortalarında Manevi Tazminat Hakkı Bulunuyor mu?

Trafik sigortası kapsamında yer alan destekten kaza sonucu oluşan hasar ve yaralanmalar sonucunda faydalanmak mümkün oluyor. Ancak kaza sonucu kişiler ölmüşlerse sigorta şirketleri bu desteği kişilerin yakınlarına sağıyorlar.

Bu destek maddi anlamda sağlanan bir tazminattır. Kazaya maruz kalan kişiler bunun dışında manevi anlamda da zarar görüyorlar. Trafik sigortalarında manevi tazminat hakkı maalesef bulunmamaktadır. Bu şartlar tüm sigorta şirketleri için geçerlidir. Sigorta şirketleri tarafından manevi tazminat dışında başka teminatlar uygulanması mümkün oluyor.

Bu teminatlar tamamen sigorta şirketlerine özgü olarak değişiyor. Genel olarak sigorta şirketlerinin eklemiş oldukları teminatlar sayesinde yol yardım hizmeti sağlanması mümkün oluyor. Özellikle de bazı sigorta şirketleri tarafından küçük hasarlar için ek destekler sağlanabiliyor.

Tazminat Ek Teminatlarla Manevi Hakları Alınabiliyor mu?
Tazminat Ek Teminatlarla Manevi Hakları Alınabiliyor mu?


Tazminat Ek Teminatlarla Manevi Hakları Alınabiliyor mu?

Manevi tazminat talep eden kişiler için manevi tazminat almaları mümkün oluyor. Ancak bunun için ek teminatlar gerekiyor. Tazminat ek teminatlarla manevi tazminat hakları almak motorlu kara taşıtları sorumluluk sigortası sayesinde sağlanıyor.

Manevi tazminat teminatı mevcut sigorta teminatlarına ekletilebiliyor. Bu durumda araç sürücüleri tam anlamıyla güvence altına alınmış oluyorlar. Aynı zamanda genişletilen kasko ve trafik sigortası sayesinde kaza sonucunda zarar verilen üçüncü kişi de güvence altına alınmış oluyor. Özellikle manevi tazminat sağlanması isteniyor ise kesinlikle bu şartın sigorta senedi içeriğinde belirtilmesi gerekiyor.

Başka İçerik:  Yaz Aylarında Kasko Sigortanın Önemi

Üstelik manevi zarar karşısında ödenecek olan primin de açık bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Aksi takdirde manevi tazminatın sigorta şirketi tarafından ödenmediği zaman hukuksal yollara da başvurulsa sonuç alınamayacaktır.

Sigorta senedinin içeriği manevi tazminatların da karşılanacağına dair hazırlandığı zaman kişi için tam güvence sağlanmış olacaktır. Trafik sigortası yaparken sigorta şirketleri tarafından sağlanan ek teminatları göz önünde bulundurmak ve iyi karar vermek gerekiyor. Hem trafik sigortası hem de kasko yaptırıldığı zaman kişi hem mal hem de can güvenliğini güvenceye almış oluyor.

Yorum yapın