Trafik Sigortasında Geri Ödeme

Trafik Sigortasında Geri Ödeme Aracın her türlü risk grubuna karşı oluşturduğu hasar ihtimallerini önlemek amacıyla sürücüler araçta sigortalama işlemine başvurmaktadır. Araç sigortalar, trafik ve kasko sigortaları olarak iki ayrı sınıfa ayrılır. Kasko sigortası, kişinin hasarına bağlı olarak yapılan sigorta çeşididir. Trafik sigortası ise son yıllarda devlet tarafından zorunlu kılınan, sigorta maliyetlerinin Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenerek kaza sonucunda oluşan üçüncü şahıslarda bulunan ölüm, yaralama vs. durumlarda maddi zararların karşılanmasına olanak sağlar. Son dönemde yapılan kapsamlı değişikliklerden dolayı trafik sigortası ile ilgi merak uyandıran birçok soru ortaya çıkmıştır. Bu soruların arasında önemli yer edinen bir soru da trafik sigortasında geri ödemenin iptali ile ilgili olmasıdır. 

Trafik Sigortası Geri Ödeme Şartları 

Trafik sigortası bazı geri ödeme şartları ortaya koyulmuştur. Yapılması zorunluluk haline gelmiş devlet sigortalarında son dönemde bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Trafik sigortasına bağlı olunarak geri ödeme talebinde bulunan vatandaşların isteğe bağlı geri ödeme talebinde bulunması kamu kuruluşları tarafından reddedilmiştir. Trafik sigortasının geri ödeme şartları arasında;

  • Poliçe sahibi olunan sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda,
  • Araç satışının gerçekleştirilme süreci,
  • Aracın olası bir kaza sonucunda hasar alınırken kullanılamaz hale gelmesi ya da pert olması durumunda trafikten çekilmesi,
  • Bayiden alınan hiç kullanılmamış sıfır aracı geri iade etmesi sonucu,
  • Araç hakkında yürürlükte bulunan mükerrer poliçe bulunulması durumunda araç sürücüleri trafik poliçelerinin iptalini isteyerek geri ödeme talebinde bulunabilirler. 
Trafik Sigortası Para İadesi 
Trafik Sigortası Para İadesi 

Trafik Sigortası Para İadesi 

Poliçenin iptali sürecine verilen süre miktarı 3 ila 5 gün içeriğindedir. İade sürecine bağlı olunması  ödeme şekline göre belirlenmektedir. Kredi kartı yöntemiyle yapılan ödemede geri iade talebinde bulunan kişilerde para iadesi yeniden banka hesaplarına yatmaktadır. Elden yapılan ödemelerde ise bulunan sigorta şirketleri tarafından güvenle geri ödemeleri yapılmaktadır. Kredi kartı taksitiyle yapılan ödemelerde her ay alınan taksit tutarı kadar kredi kartı hesaplarına yatmaktadır. 2018 yılında yapılan bir değişikliğe göre trafik sigortası yeniden ele alınıp fiyatlarda güncellemeye başvurulmuş olup tekrar öne sunulmuştur. 

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Hesaplanır? 

Trafik sigortasında prim iadesi yapılırken aracın sigortalı kaldığı gün sayısından 1 sene çıkarılması gerekmektedir. Trafik sigortasında prim iadesi hesaplanırken geriye kalan gün sayısıyla sigortanın günlük bedeli çarpılarak hesaplama yapılır. Trafikte kalınan gün sayısıyla sigortalanan toplam gün sayısı çıkartılır. Aracın günlük olarak yapılan trafik bedeli hesaplanmaktadır. Elde edilen iki rakamın çarpılması sonucu geri iade edilecek prim miktarı belirlenir. Trafik sigortası prim hesaplaması yapılırken farklı sigorta şirketleriyle irtibat halinde bulunup en uygun fiyat karşılaştırması sürücüler tarafından gözler önüne serilmektedir. Bu yöntemlerin sırasıyla denenerek gönül rahatlığıyla müşterilerine sunulması oldukça önemli olup insanların güvenle trafik sigortası pirimi para iadesi hesaplaması yapmalarına olanak sağlamaya yaramaktadır. 

Başka İçerik:  Lüks Otolara Kasko Bedeli Ne Kadar
Trafik Sigortasında İptal İşlemi Nasıl Yapılır? 
Trafik Sigortasında İptal İşlemi Nasıl Yapılır? 

Trafik Sigortasında İptal İşlemi Nasıl Yapılır? 

Trafik sigortası iptali yapılırken bazı şartlar öne sürülmektedir. Trafik sigortasının en çok iptal edildiği durumlar arasında yeni araç alımı ve araç satışı yer almaktadır. Her iki durumda ruhsat sahibi değişirken sigorta iptal edilmeli ve yeni ruhsat sahibi olan kişinin mevcut bulunan trafik sigortasını kendi adına yaptırmaktadır. Sigortalının değiştiği her koşulda trafik sigortası iptali için bulunan sigorta şirketine başvurarak trafik sigortası iptal talebini gerçekleştirmelidir.

Poliçenin iptal edildiği hak sahibine gün esnasına bakılarak prim tutarı iadesi yapılır. Mevcut sözleşme, sigortalının sigortalının değiştiği tarihten başlanılarak 15 gün süreyle herhangi bir işlem gereği duyulmadan ve prim ödemesi yapılmadan yeni araç sahibinin sözleşme yapana kadar geçerli olması öne sürülmüştür. Yeni araç sahibi kendi adına 15 gün içerisinde poliçe yaptırımı zorunlu hale getirilmiştir. 

Trafik Sigortasında İptal Durumu

Yeni bir araç alımında akla ilk yapılacak zorunlu işlem trafik sigortası yaptırmaktır. Trafik sigortası yaptırmayan bir aracın trafiğe çıkması halinde birçok cezai işlemle karşı karşıya çıkması demektir. Trafik sigortaları, bir yıl boyunca geçerli olup her yıl yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Satın alınan sigorta poliçeleri hem sigorta sahibi kişiye hem de sigorta şirketine bazı sorumluluklar yüklemektedir. Araç poliçesinde yazılı bulunan sorumlulukların yerine getirilmemesi halinde trafik sigortası iptal edilmektedir. 

Araç Sahibi Değişiminde Sigorta İptali
Araç Sahibi Değişiminde Sigorta İptali

Araç Sahibi Değişiminde Sigorta İptali 

Herhangi bir aracın alış ya da satış durumunda sigortanın iptal edilmesi sık sık karşılaşılan durumlar arasında yerini almaktadır. Araç satışında ruhsat sahibi otomatik olarak değişim göstermektedir. Bu yüzden trafik sigortasının iptaline başvurmak zorunlu bir hale gelmiş olup yeni araç sahibinin kendi adına ruhsat çıkarması gerektiği kayıtlarda görünmektedir.

Sigorta sahibinin değişmesi üzerine sigortanın yaptırıldığı sigorta şirketiyle iletişime geçmesi gerekmektedir. İptal talebinin oluşturulması için sigorta şirketine bir ön yazıyla araç satış belgesi, sigorta poliçesinin bir mail ya da faks yoluyla ulaştırılması gerekir. Gönderilen belgelerin onay sürecinden geçebilmesi için istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde gönderilmesi lazımdır. Belgelerin ulaşılması üzerine iptal işlemi tamamlanır.

Başka İçerik:  Kasko Eksik Sigorta Nedir?

Yorum yapın