Trafik Sigortası Prim İadesi

Trafik sigortası prim iadesi, geçmiş yıllarda hasar tespiti yapılmaması nedeniyle öne çıkan bir kavramdır. İşlemi tamamladıktan sonra mal sahibi “Nakliye sigortası priminin iadesini nasıl alabilirim?” sorusunu sorabilir. Bazı araç sahipleri bu haktan yararlanma imkânına sahiptir.

Trafik Sigortası Prim İadesi Nedir?

Trafik sigortası primlerinin geri ödenmesi birçok araç sahibi için bir endişe kaynağıdır. Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadar, hasarlı kayıtların korunmasıyla ilgili sorunlar yaşandı. Hasarsız araçlar için yapılan kesinti nedeniyle bu araçların sahipleri ek trafik sigortası primi ödedi. Hatanın düzeltilmesi için trafik sigortası priminin mağdura iade edilmesine karar verildi.

Belirtilen hataların mağdurları, daha önce araç kullanan ancak çeşitli nedenlerle yeni bir araba almaya karar vermiş, zarar görmemiş sürücülerdir. Hata, sigorta şirketinin bu kişileri yeni sürücü olarak görmesi ve sigorta poliçesini dördüncü seviyeden düzenlemesi nedeniyle meydana geldi.

Kimler Trafik Sigortası Prim İadesi Alabilir?

Kimler Trafik Sigortası Prim İadesi Alabilir?

Prim iadeleri, bir milyon araç sahibini kapsayan geniş kapsamlı bir konudur. 18 Haziran 2014 tarihi itibari ile doğru hasar kaydı hizmetini almayan araç sahiplerine para iadesi yapılabilmektedir. Taşıma sigortası prim iadesi sahibinin poliçe düzenlemesi yanlıştır. Eğer onlardan biriyseniz, sigorta priminin iadesini talep edebilirsiniz. Sigorta şirketi, poliçe sahiplerinin son 15 aydaki hasar kayıtlarını inceliyor. Herhangi bir hasar bulunmazsa, primi iade etmeleri gerekir. Prim iadesi almaya hak kazanan kişilerin özellikleri:

  • 19 Haziran 2014 – 30 Eylül 2015 tarihleri arasında nakliye sigortası yaptırmış olması
  • Bireysel sigortalı kapsamında olmak
  • Yeni poliçesi altıncı seviye yerine dördüncü seviyede düzenlenen araca sahip olmak,
Başka İçerik:  Taşıt Kasko Sigortalarına İhtiyaç Var Mıdır?

Şeklinde sıralanabilir.

Nakliye Sigortası Primleri Nasıl İade Edilir?

Ek kesinti içeriği ile karşılaşanlar, primin iadesini talep etme hakkına sahip olurlar. Geri ödeme tutarı hesaplanırken adımlar arasındaki fark dikkate alınır. Bu süreçte trafik sigortası olan bir sigorta şirketi ile işbirliği yapılması gerekmektedir. Bu nedenle süreç daha güvenli ve sağlıklı ilerlemektedir. Sigorta şirketi, geri ödeme için ödenecek primleri kişisel muayenelerle belirler.

Primlerinin iadesini almak isteyenler için son başvuru tarihinden önce gerekli işlemlerin yapılması önem arz etmektedir. İade tutarı belirlendikten sonra para, ilgili kişinin IBAN bilgisine göre ilgili kişinin banka hesabına aktarılacaktır. Sigorta hizmetlerinden yararlanan kişi kendi kredi kartına iade yapabilir.

Trafik Sigortası Prim İadesi Süreci Hakkında Araştırma

Trafik Sigortası Prim İadesi Süreci Hakkında Araştırma

İlgili kuruluşlar, prim iade sürecini daha başarılı kılmak için çalışıyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Maliye Bakan Yardımcısı, Türkiye Sigorta Birliği ve sigorta şirketleri bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Banka ayrıca prim iade sürecinin sorunsuz ilerlemesine de önem vermektedir. Prim iadesi nasıl yapılır? Bu soruyu merak eden kişiler, zorunlu trafik sigortası satın aldıkları firma ile iletişime geçerek çözüm bulabilirler. Yapılan kesimlere göre bu sayı az ya da çok olabilir. Sigorta şirketi üzerinden yardım isteyerek miktarı öğrenebilirsiniz. İade başvurusu yapılmayan prim tutarının koruma hesabına aktarılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle, vadesi gelen ödemeyi geçerli süre içinde almak isteyenler için bu önemlidir.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

Zorunlu trafik sigortası, bir kaza durumunda karşı tarafın maddi ve fiziksel zararlarını teminat altına alan ve kanunen zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası olmayan araçların yola çıkmasına izin verilmez, bu nedenle trafik sigortası hiçbir koşulda iptal edilemez. Sadece belirli durumlarda trafik sigortası iptal edilebilir. Bunlar;

  • Araç satışı
  • Araç hurdası
  • Araçları trafikten çekme
  • Sahibinin ölümü
  • Araç reasürans sisteminin varlığı
  • Politikaya girilen bilgiler yanlış
  • Politikada sonraki değişikliklerin bildirilmemesi
Başka İçerik:  Otomobiller İçin ÖTV İndirimi Uygulanacak

Trafik Sigortası Primi Neden İade Edilir ve Ne Kadar Sürer?

Araçlarını satan ve yaklaşık 2-3 yıldır araç kullanmayan kişilere sigorta şirketleri, hasar kaydı tutmadığı için bu konuda geriye dönük bir işlem yapılmamaktaydı. Aslında trafik sigortası satan şirketler, ilk kez araç satın alanlar ve bu dönemde yeniden araç sahibi olanlar da dâhil olmak üzere, trafik sigortasının giriş seviyesi olarak adlandırılan 4. seviyeden başlamaktadır. Mevcut uygulamaların hayata geçirilmesi nedeniyle bu durumu yaşayanların hakları iade edilmiştir.

Zorunlu Trafik Sigortası Satın Alın ve Trafikte Güvenle Sürün

Zorunlu trafik sigortası, karayolu trafiğinde can ve mal güvenliğinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Olası herhangi bir sorunda sizin ve karşı tarafın mağdur olmasını engelleyebilir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce trafik sigortası yaptırmalısınız.

Yanlış Bilgi Sigortanın Sona Ermesine Neden Olur Mu?

Yanlış Bilgi Sigortanın Sona Ermesine Neden Olur Mu?

Satın alınan her sigorta poliçesi hem sigortalıya hem de sigorta şirketine belirli sorumluluklar yükler. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen taraflar trafik sigortasını iptal etme hakkına sahiptir. Sigortalının sorumluluklarından sürücünün poliçe düzenlendiği anda vereceği bilgilerin doğru ve eksiksiz olması önemlidir. Yanlış ya da gerçeğe aykırı, eksik şekilde bilgi içeren bir poliçe satın aldığınızı düşünüyor iseniz, eksiksiz ve doğru bilgilerle yeni bir trafik sigortası satın alarak poliçenizi iptal edebilirsiniz.

Bu durumda trafik sigortası poliçesinin kalan günlerine göre hesaplanan prim tutarı sigortalıya iade edilir. Trafik sigortasının iptaline neden olan bir diğer durum ise, sigorta süresi içinde riski arttıran bir değişikliğin meydana gelmesi ve iki tarafın birbirine haber vermemesidir. Bu değişikliğe sigortalı yani siz ve sigorta şirketiniz sebep olabilir. Önemli olan tarafların durumu birbirlerine bildirmeleridir. Aksi takdirde poliçeyi feshetmenin yolu açılacaktır.

Yorum yapın