Trafik Sigorta Prim Fiyatlarında 2021 Düzenlemesi

Trafik Sigorta Prim Fiyatlarında 2021 Düzenlemesi Trafik sigortası, Türkiye’de her araç sahibinin yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Aracı, sürücüyü ve 3.kişileri karşılaşabilecek risklere karşı koruma sağlar. Sürücülerin herhangi bir sorunla karşılaştığında maddi kayıpları oluşturabilmek için fon oluşmasını sağlar. Devletimizin bütçesine de katkı sağlar.

Trafik sigortası her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Her sene belirli oranda prim ücretlerine zam yapılmaktadır. 2021 trafik sigortası primlerine ocak ayında bir defa olmak üzere %5 oranında zam yapıldı. Buna göre 2021 yılında ilk defa trafik sigortası yaptıracak biri yaklaşık 1.100 TL prim ödeyecektir.

Trafik Sigorta Primlerindeki Artış
Trafik Sigorta Primlerindeki Artış

Trafik Sigorta Primlerindeki Artış

Tüm araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu trafik sigortasına 2021 yılında zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyordu. Nisan 2017’de yapılan yasal düzenleme ile trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması getirildi.

Sigorta şirketleri, trafik sigortası için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği fiyatı aşamıyor. Belirlenen tavan fiyatı sayesinde trafik sigorta primlerinde %30 civarında gerileme oldu. Araç gruplarının bazılarında %40 indirim oranı gerçekleşti.

Prim miktarlarındaki düşüş sigortalı için sevindirici olsa da sigorta şirketlerinde korku yarattı. Zarar etme tedirginliği yaşayan sigorta şirketleri devlet yetkilileri ile görüşerek trafik sigorta primleri için zam istedi.

2017 yılında trafik sigortalarında yaşanan %30’luk düşüş sektörü 240 milyon liralık zarara uğrattı. Dönemin başbakanı Mehmet Şimşek merak edilen zam konusu ile ilgili açıklama yaptı. 2021 yılında sigorta şirketlerinin zarar etmemesi ve sektörel dengenin sağlanması için Ocak 2021’de bir defaya mahsus olmak üzere trafik sigortasına %5 zam yapıldığını söyledi. Yaşanan bu gelişme sektör temsilcilerini sevindirdi.

Primler Enflasyon Oranında Artıyor
Primler Enflasyon Oranında Artıyor

Primler Enflasyon Oranında Artıyor

2017 yılı Nisan ayında yapılan düzenleme ile trafik sigortalarına tavan fiyat uygulaması getirilmişti. Sigorta şirketleri Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği tavan fiyatı aşma yetkisi yoktur. Primlerin enflasyon oranında artışı da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Başka İçerik:  Eksper Nedir? Ne İş Yapar?

2017 Nisan’da 4.seviye trafik sigortasına giriş kademesindeki primlerin azami değerleri; otobüslerde 5.007 TL, minibüslere 1.418 TL, ticari taksilerde 2.089 TL, kamyonlarda 2.258 TL ve otomobillerde 807 lira olarak belirlenmiştir. Trafik sigorta primlerinde hasarlı indirimi ve artım oranları seviyelere göre belirleniyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sigorta şirketlerine mayıs-ağustos döneminde her ay %1, eylül-aralık döneminde her ay %1,5 oranında prim artış hakkı tanıdı. 8 aylık süre içerisinde sigorta şirketleri trafik sigorta primlerine %10 zam yapmış oldu. 2017 yılında yıllık enflasyon oranı %13 olarak belirlenmesi nedeniyle %10 zam oranı enflasyon oranını geçmemiş oldu.

Yine 2021 Ocak ayında trafik sigortasına yapılan %5’lik zam oranı enflasyon seviyesi dikkate alınarak belirlenmiştir. 2021’de ilk kez trafik sigortasın yaptıracak araçlar için fiyatlar; otomobiller için 1007 TL, motosikletler için 4.107 TL, otobüsler için 6.247 TL, ticari taksiler için 2.606 TL olarak tespit edildi. Ayrıca %1,5’lik aylık artış hakkı 2021 yılında da devam etmiştir.

Ödenecek Primlerde Hasar Geçmişi Etkisi
Ödenecek Primlerde Hasar Geçmişi Etkisi

Ödenecek Primlerde Hasar Geçmişi Etkisi

Trafik sigorta prim miktarları belirlenirken bazı hususlar göz önünde bulundurulur. Aracın kayıtlı olduğu il, aracın modeli, aracın yaşı, sürücünün yaşı ve tecrübe süresi, aracın hasar geçmişi olup olmadığı gibi unsurlar bunlardan bazılarıdır. 2017 Nisan ayında belirlenen tavan fiyat uygulamasında hasar geçmişleri de göz önüne alınmıştır.

Trafik sigortası 7 seviyeden oluşur. 1,2 ve 3 numaralı seviyeler hasarlı araçların olduğu kategori, 5,6 ,7 numaralı seviyeler hasar geçmişi olmayan araçların yer aldığı kategoridir. 4 numaralı seviyede ilk defa trafik sigortası yaptıran yer alır. 1.seviyede yer alan en yüksek prim ödemesini, 7.seviyede yer alan en az prim ödemesini yapar.

Yorum yapın