Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için üç site mevcuttur. Bu siteler Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Web sitesi ve E-devlette yapılacak ceza sorgulama sistemi ile öğrenilebilir. Bu işlemi ile adınıza ya da plakanıza yazılan bir trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu cezaları erken öğrenmek ve ödemek sizin için oldukça önemi hemen ödemesi yapılan cezalarda üzerine faiz binmemiş olur. Artan mobese kameraları, sıkı denetimler cezaların artmasına neden olabiliyor. Sizin de cezanızın olup olmadığını internet yardımı ile öğrenebilirsiniz.

EGM İnternet Sitesinden Trafik Borcu Sorgulama
EGM İnternet Sitesinden Trafik Borcu Sorgulama

EGM İnternet Sitesinden Trafik Borcu Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden trafik cezası sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle resmi siteye erişim sağlanmalıdır. Ardından sorgu ekranına sorgusu yapılacak kişinin bilgileri girilir. Resmi sitede sorgu yapacak kişinin ad soyadı bilgileri, T.C. kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri doldurularak sisteme giriş sağlanır.

Açılan ekranda karşınıza birkaç başlık çıkar. Bu başlıklar da “araç plakasına yazılan ceza sorgulama”, “tüzel kişi ceza sorgulama,” “sürücü belgesine yazılan ceza sorulama” ve “otoparka çekilen araç sorgulama” seçenekleri yer alır. Bu seçeneklerinden size en uygun olanı seçmelisiniz. Plaka no ile trafik cezası sorgulayacaksanız muhakkak araç plakasını ve tescil belge seri ve no bilgilerinin girişi yapılmalıdır. Ek bilgiler yer alıyorsa onlarda doldurulmalıdır.

Eğer tüzel kişi ceza sorgulaması işlemi yapılacaksa, tüzel kişi vergi sicil no gerekli alana girilmelidir. Sürücü belgesine işlenen bir ceza varsa bunun sorgulaması yapılacak ise kişinin T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı harf seri numarası, seri no bilgileri ile birlikte sorgulama yapılır. Eğer aracınızın otoparka çekildiğini düşünüyorsanız EGM resmî sitesinden otoparka çekilen aracın plaka numarası sorgulatıldığında gerekli bilgilere eriş sağlanır.

Başka İçerik:  ASBİS No Nedir?
GİB İnternet Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama
GİB İnternet Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

GİB İnternet Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesinden trafik cezası sorgulama işlemi için öncelikle resmi siteye giriş yapılarak açılan ekrana T.C. kimlik numarası yazılır. Giriş yapıldıktan sonra taşıt borcu sorgulama bölümü tercih edilmelidir.

Burada kişilere ya da araçlara yazılan cezalara bakabilirsiniz. Taşıt borcu sorgulama ekranın kişinin üzerine kayıtlı tüm araçların sorgulamalarına bakılabilir. Bu sorgulama ekranında yer alan vergi türü seçeneğinden araç trafik cezası sorgulama işlemlerine de yapılabilir.

Hatta bu sekmelerde motorlu taşıt vergisi, Karayolları Taşıma Kanunu idari para cezaları, kara yolları geçiş ücreti, geçiş ücreti ve idari para cezası sorgulamaları da yapılabilir. İsteyen araç sahipleri bütün sorgulamaları arama yapmak istedikleri konuyu seçerek yapabilir. Her konuda yapılan sorgularda haklarına yazılan ceza ve borçları görüntüleyebilir.

E-devlet ile Trafik Cezası Sorgulama
E-devlet ile Trafik Cezası Sorgulama

E-devlet ile Trafik Cezası Sorgulama

E-devlet ile trafik cezası sorgulama işlemi plakadan e-devlet ortamında yapılan işlemlerden birisidir. Elektronik devlet kapısında birçok hizmete yer alırken trafik cezaları da burada yerini alır. Araç plakası aracılığı ile trafik cezalarına ilişkin sorgulamaları da buradan yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmanız için tek gereken T.C. kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme girilmesidir.

Ardından da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın sağladı ceza sorgulama hizmetine ulaşmaya giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada plaka numarası ve TC/Vergi numarası ile sorgulama yapılabilir. Bunun yanı sıra kullanıcılar eğer isterseler ise E devletin arama motoruna trafik cezası yazarak EGM’nin e devlet hizmetine de giriş yapabilir.

Trafik Cezası Ödeme Yöntemi

Trafik Cezası Ödeme Yöntemi

Trafik cezalarını sorgulamak internet sayesinde kolaylıkla öğrenilebiliyor. Bunun yanı sıra internet sırasında trafik cezaları ödeme işlemleri de internet ortamından kolaylıkla ödenebilir. Trafik cezanız size teslim edildiği zaman ödeme işlemini trafik polisine nakit olarak da yapabilirisiniz. Dilerseniz de farklı alternatifler ile ödeme yapabilirsiniz. E devlete giriş yaparak birkaç adımdan ceza ödemesi işlemini yapabilirsiniz.

Başka İçerik:  Kasko Değer Listesi Nedir?

E devlet aracılığı ile kredi kartları sahipleri telefon bankacılığından, internet web sitelerinin internet bankacılığı ya da ATM’leri kullanarak cezanızı ödeyebilirsiniz. Bu yöntemler ile ödeme yapmak istemiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine giriş yaparak beyan en trafik para cezası ödemesini yapabilirsiniz.

Anlaşmalı bankaların kredi kartı, hesap kartları ya da sanal kartları ile ödeme yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sayfada yer alan gerekli bilgilerin kutulara doldurulması yeterlidir. Trafik cezalarında indirimden yararlanmak istiyorsanız erken ödeme yapmanız gerekir. Eğer trafik cezanızı bekletirseniz zamanında öderseniz %5 cezanıza her ay faiz olarak yansır.

Yorum yapın