Tazminat Sigorta Ödemeleri 300 Milyona Vardı

Tazminat Sigorta Ödemeleri 300 Milyona Vardı Riskli Sigortalılar Havuzu, Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında kurulmuştur ve açıklanan verilere göre ilk 3 ayda toplam 157,2 milyon TL tazminat ödemesi yapmıştır. Aynı zamanda veriler doğrultusunda bu havuzdan 2019 yılının Temmuz ayından 2020 yılının şubat ayına kadar 290,5 milyon TL ödeme yapıldığı biliniyor. Yani bu kadar kısa süreçte yaklaşık 300 milyon TL seviyesinde bir ödeme yapılmıştır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılında ise bu tutar çok daha yüksek seviyelere gelmiştir. İstatistiklere göre 2012 yılı bittiğinde sigorta şirketlerinin, Zorunlu Trafik Sigortası’nda ettiği zarar 1,3 milyar TL tutarında olmuştu. Bu zararın telafi edilebilmesi adınaysa sigorta primlerinde artış görüldü.

Trafik Tazminat Sigorta ödemeleri En Çok Zarar Ticari Araçlardan Kaynaklanıyor

Yapılan araştırmalar ve veriler doğrultusunda trafik sigortası kapsamında en çok zararın ticari araçlardan kaynaklandığı belirlendi. Bu nedenle de primlerde görülen artış en fazla ticari araç sahiplerine etki etti. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde ise Hazine Müsteşarlığı tarafından 2015 yılında tavan fiyat uygulaması başlatıldı. Ticari araç trafik sigortası kapsamında bu uygulama yürürlüğe girdi.

Bu doğrultuda sigorta şirketleri tarafından edilen zararlar da bir hayli arttı ve yaklaşık 2,5 milyon dolar seviyelerine geldi. Bu durumun bir sonucu olarak sigorta şirketleri diğer araçların primlerini yükseltti ve araç sahipleri de doğal olarak tepki gösterdi. Hazine Müsteşarlığı ise gelişmeler üzerine serbest tarife uygulamasına son verdi.

Riskli Sigortalılar Havuzu
Riskli Sigortalılar Havuzu

Riskli Sigortalılar Havuzu

Resmi Gazete’ de 11 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan karara göre Riskli Sigortalılar Havuzu kurulmasına karar verildi. Bu karar kapsamında havuz, 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde kurulacaktı. Alınan karar ile sigorta sektöründe önemli bir değişiklik meydana geldi.

Başka İçerik:  Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Yönetmelikte meydana gelen değişiklikle birlikte riskli araçların sigortasız kalması önlenirken aynı zamanda riskin belirli bir şirket grubu üzerinde kalmasının da önüne geçildi. Trafik sigortaları, kanunen yapılması zorunlu olan şeyledir. Ancak bazı sürücüler yaptırmıyordu. Yeni düzenleme ile Zorunlu Trafik Sigortası primleri azaldı ve araç sahiplerinin sigorta yapmaları daha kolay bir hale getirildi.

Sigortada Prim ve Hasar Dağıtımı
Sigortada Prim ve Hasar Dağıtımı

Sigortada Prim ve Hasar Dağıtımı

Kanunlar kapsamında araç sigortası yapmak zorunlu hale getirilmiştir. Primler azaltılmış ve araç sahipleri sigorta yapmaya teşvik edilmiştir. Kamyon, otobüs, taksi, minibüs gibi araçlar günün çoğunda yollarda olur. Zorunlu Trafik Sigortası yönetmeliği kapsamında ödenen primlerin ve hasarların yarısının, bütün sigorta şirketleri arasında eşit şekilde dağıtılacağı belirlendi.

Kalan yarısıysa şirketler tarafından trafik sigortasından son 3 yıl içinde alınan paya oranla dağıtılacak. Yönetmelik ile ödenen prim ve hasarların bu şekilde dağıtılması uygun görülmüştür. Araç sahipleri Zorunlu Trafik Sigortası teklifi kapsamında araçlarını kolay bir şekilde sigortalayabilirler. Bu sayede de her türlü olumsuz ve beklenmeyen duruma karşı aracın güvence altına alınması sağlanır.

Yorum yapın