Tamamlayıcı Trafik Sigortası ve Kasko

Tamamlayıcı Trafik Sigortası ücret bakımından kaskoya göre daha uygundur. Çünkü tamamlayıcı trafik sigortası teminatları içinde; kasko poliçesinde bulunan ana teminatlardan bir veya birkaç tanesi yer alır.

Kaskonun sağladığı ana teminatlar kapsamı içinde araçta meydana gelebilecek olan çoğunluk zararı güvence altına alır. Ancak tamamlayıcı trafik sigortası ise olası bir kaza durumunda, aracın çalınması yani hırsızlık durumunda veya yaşanabilecek bir doğal afet durumunda meydana gelebilecek olan hasarların sadece kısıtlı bir bölümünü karşılar.

Kasko, araç sahibine sunulan ana teminatların yanında istediği ek teminatları poliçeye ekletebilme özelliği sunar ve bu sayede kasko poliçesi kapsamı isteğe göre genişletilebilir. Yani kasko, zorunlu trafik sigortasının sunduğu teminatlardan bağımsız olacak şekilde teminatlar sunar. Ama tamamlayıcı trafik sigortasında, sigorta şirketleri tarafından zorunlu trafik sigortası poliçesinde sunulan teminatların biraz genişletilmiş hali şeklinde araç sahibine sunulur.

Neden Kasko Yaptırmak Gerekir?

Trafiğe çıkan motora sahip olan bütün araçların trafikte karşılaşabileceği olası bir kazada hem araçta hem de araç sürücüsünde meydana gelebilecek olan zararları karşılayan ve koruma altına alan kasko bir sigorta çeşididir. Kasko araç sahibinin isteğine bağlıdır ancak kaskonun yaptırılması hem aracı hem araç sahibini hem de trafikteki diğer araç kullanıcılarını da güvence altına alır. Araçla yapılan bir kazada ister kusur karşı tarafa ait olsun ister aracı kullanan kişi kusurlu olsun kasko alınan hasarların bir kısmını veya tamamını karşılar.

Kasko, zorunlu trafik sigortası gibi değildir. Kasko isteğe bağlıdır ve zorunlu trafik sigortasının karşılayamadığı teminatları da karşılayarak araç sahiplerine çeşitli avantajlar sunar. Zorunlu trafik sigortası ise devlet tarafından araçlar sahiplerinin yaptırmakla zorunlu tutulduğu bir sigorta türüdür.

Başka İçerik:  Mini Kasko Sigortası
Kasko Araç Sahibine Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Kasko Araç Sahibine Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Kasko araç sahiplerine pek çok avantajlı teminatlar sunar. Kasko yapılan araç ve araç sahibi güvence altına alınır, aynı zamanda da trafikteki diğer araçlara da güvence sağlar. Araç arızalandığında yolda kalmışsa veya olası bir kaza durumunda araç hareket edemeyecek durumda olursa kaskoyu yapan sigorta şirketi tarafından çekici hizmeti sunulur. Araç serviste onarım sürecindeyken araç sahibinin zor durumda kalmaması için ve günlük yaşantısını rahat sürdürebilmesi için sigorta şirketi ikame araç desteği sunar.

Her kasko poliçesinde genellikle ana teminatların çoğunluğu bulunur. Ana teminatların yanında poliçeye eklenebilecek olan ek teminatlar da bulunur. Çarpışma, çarpılma, çarpma, aracın yanması, çalınması veya hırsızlık girişiminde aracın hasar görmesi gibi durumlar ana kasko teminatı kapsamına girer. Ek teminatlar ise kişinin isteğine bağlı olarak kasko poliçesine eklenip çıkarılabilen teminatlardır. Doğal afetlerin sonucunda araçta oluşabilecek hasarı, terör, grev, eylem gibi olayların sonucunda araçta meydana gelen zararı, hayvanlardan kaynaklanabilecek hasarı, bakımsızlık nedeniyle araçta oluşan donma, eskime, çürüme ve paslanma gibi meydana gelebilecek olan hasarlar ek kasko teminatı kapsamına girer.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası poliçesine ek teminatlar eklenerek oluşturulan bir trafik sigortası çeşididir. Trafik sigortası poliçe içeriklerinin genişletilmesi sayesinde oluşur. Araç sahipleri tarafından dar kasko şeklinde de bilinir. Yaşanabilecek bir kaza durumunda üçüncü tarafların da zararlarını karşılar. Tamamlayıcı trafik sigortası yaptırdığınızda kaza sonrası ikame araç, çekici hizmeti, araç kilidi için çilingir hizmeti, acil ambulans gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz.

Tamamlayıcı trafik sigortasını, trafik sigortası poliçesi bulunan bütün araç sahipleri yaptırabilir. 1 yıl süre ile veya mevcut zorunlu trafik sigortası bitiş tarihi ile aynı olacak şekilde, araç sahibinin dilediği poliçe geçerlilik süresine göre yaptırılabilir. Tamamlayıcı trafik sigortasında sunulan teminatların; zorunlu trafikten sigortasına göre birkaç tane farklı teminat sunar. Tamamlayıcı trafik sigortası teminatları ile zorunlu trafik sigortası teminatları bu yönde benzerlik gösteriyor. Tamamlayıcı trafik sigortası kasko yaptıramayan araç sahiplerine sunulan bir alternatiftir.

Başka İçerik:  Online Motosiklet Sigortası Alırken Bunlara Dikka
Tamamlayıcı Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?
Tamamlayıcı Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Tamamlayıcı trafik sigortası; zorunlu trafik sigortasının sağlamadığı teminatları sağlar. Araç kullanıcıları için oldukça avantajlı bir sigortadır. Kaza anında, araç yolda seyir halindeyken arıza yaparsa, aracın lastiği patlarsa veya yakıtı biterse çekici hizmeti ile yol yardımı imkânı sunulur. Trafik sigortası kaza halinde karşı tarafın aldığı hasarı belirli limit sınırı dâhilinde karşılar. Ancak tamamlayıcı trafik sigortasında limit gibi bir sınırlamaya tabi değildir. Tamamlayıcı trafik sigortasının sunduğu ihtiyari mali mesuliyet teminatı sayesinde karşı tarafın aldığı hasarın limiti 250.000 TL’ ye kadar yükseltebilme imkânı sağlanır.

Tamamlayıcı trafik sigortasının sağladığı diğer teminatlardan biri ise araç bakım hizmetidir. Sağlanan bu teminat sayesinde belirli noktalarda araca belirli bakım hizmetleri ücretsiz yaptırabilme imkânı sunulur. Bazı belirli işlemler için ise araç sahibi ekstra bir indirim hakkı kazanır. Araçla yapılan bir kazada yedek araç hizmeti, kaza sonrasında ise belirli limite kadar şehir içi taksi ücreti, çekici hizmeti gibi teminatlar ekstra asistans teminatı içinde yer alır.

Yorum yapın