Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir?

Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? Günlük sağlık sigortası yaptırmadan önce bazı bilgileri göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Ne tür bir politika sözleşmesi yapmak istediğinize karar verin. Sağlık sigortasında bilinmesi gereken farklı poliçe türleri vardır;

Sağlık Masası: Sigortalı, tüzel kişi tarafından düzenlenenler dahilinde hangi doktor veya kliniğe gideceğini seçebilir.

Masrafların geri ödenmesi: Sigortalı istediği doktora (ülke içi veya dünya çapında) gidebilir ve Şirket kendisine ödediği faturanın bir yüzdesini (%80 ile %100 arasında) geri öder. Günlük sağlık sigortası yapan kişi istediği doktora gidebilir ve Şirket kendisine faturanın bir yüzdesini geri öder. Ayrıca Tıbbi Listeden doktor veya klinikleri ücret ödemeden seçebilirsiniz. Sigortalı her branşta sadece bir doktora görünebilmektedir.

Şirketin sağlıkla ilgili tamamlayıcı hizmetleri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Şirketin sağlık, korunma ve sağlıklı yaşam tarzları ile ilgili bilgi hizmetleri sunup sunmadığını öğrenmek önemlidir.

Akredite kaliteye sahip bir tıbbi ekibi garanti edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Şirketin sağlık personelinin şehrinizdeki prestijli profesyonellerin çoğunu kapsayıp kapsamadığını kontrol edebilirsiniz.

Tıbbi teknolojideki en son gelişmelerle donatılmış yüksek kaliteli sağlık ve hastane merkezlerini içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz. Sübvansiyonlu merkezlerin sadece kalma düzeyinde değil, aynı zamanda yardım, tesisler ve tıbbi ekipman açısından da kaliteye sahip olup olmadığını bilmek önemlidir.

En iyi özel sağlık sigortası hangisi şeklinde yaşa, cinsiyete ve yerleşim yerine göre ayarlanmış bir oran sistemi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bütçenize uygun sistemi, yaşınızı (doğurganlık çağındaysanız), cinsiyetinizi ve ikamet ettiğiniz yeri değerlendirerek sağlık hizmetlerinden hangi sıklıkla yararlanabileceğinizi seçebilirsiniz.

sağlık sigortası seçimi
sağlık sigortası seçimi

Tıbbi hizmetlerin sık kullanılması durumunda Şirketin nasıl davrandığını kontrol edebilirsiniz. Piyasada, yardımın tekrar tekrar kullanılmasına ilişkin cezai hükümler içeren bazı politikalar vardır.

Diş hekimliği hizmetlerini poliçeye ücretsiz olarak dahil edip etmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Poliçenize ücretsiz olarak bir diş hekimliği hizmetinin dahil edilmesi, dişçiye gitmeniz gerektiğinde size daha ucuz fiyatları (ve bazı durumlarda ücretsiz hizmetleri) garanti edebilir.

Başka İçerik:  Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Hastalık ve Durumlar

Şirketin ödeme gücü derecesini kontrol edebilirsiniz. Şirketin çok uluslu bir grubun parçası mı, sektöründe lider mi, yoksa daha az ödeme gücü garantisi olan küçük bir yerel şirket mi olduğunu bilmek çok önemlidir.

Ne tür bir teminat sunduklarını kontrol edebilirsiniz. Poliçe kapsamının ayrıntılı listesi, uzman bir merkezde bakıma ihtiyaç duymanız durumunda ikamet ettiğiniz bölge genelinde kapsama durumu kontrol edilebilir. Tamamlayıcı sigortaları neleri içerir, örneğin: kazalar, hastaneye yatış veya hastalık tazminatı, seyahat masraflarını ve transferleri karşılıyorsa ameliyat tazminatı, vb. var mı yok mu bunlarda kontrol edilebilir.

Hizmet düzeyini ve insani muameleyi değerlendirebilirsiniz. Müşteri odaklı şirketler ile olmayanlar arasındaki farklar, hizmet ve tedavi kalitesinde hızlı bir şekilde algılanır. Öte yandan, tıbbi testlerin onaylanması veya tıbbi rehberlik gibi müşteriye kolaylık sağlayan telefon veya İnternet hizmetlerine sahip olması önemlidir.

Sağlık Sigortası Poliçelerinde İndirilebilirdik Ne İfade Eder?


Sağlık Sigortası Poliçelerinde İndirilebilirdik Ne İfade Eder?

İndirilebilir, tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları dahilinde şirket payını ödemeden önce cebinizden ödemeniz gereken ilk lira tutarıdır. Genellikle önceden belirlenmiş bir miktardır. Genel olarak, muafiyet ne kadar yüksek olursa, prim o kadar düşük olur.

Madeni para sigortası, indirilebilir tutara ek olarak ödemeniz gereken kapsanan giderlerin bir oranı veya yüzdesidir. Örneğin, poliçeniz, siz muafiyeti ödedikten sonra kapsanan masrafların %80’ini ödeyebilir. Daha sonra kalan %20’yi cepten maksimuma kadar teminat olarak ödersiniz.

Bireysel Sağlık Sigortası Poliçesi İstenmediği Durumda Verilen Miktar Geri Alınabilir mi?

Evet, yasalarına göre, herhangi bir nedenle memnun kalmazsanız, poliçeyi aldıktan sonra on (10) gün içinde iade etme hakkınız vardır. Geri ödemeye karar verirseniz, priminiz için ödediğiniz paranın tamamı size iade edilecektir. Bir ek poliçe, seçim poliçesi veya uzun süreli bakım poliçesi satın alırsanız, poliçeyi veya sertifikayı aldıktan sonra otuz (30) gün içinde iade etme hakkınız vardır.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Prim Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Grup Sağlık Sigortası

Grup Sağlık Sigortası

İşverenim aracılığıyla bir grup sağlık sigortası planı kapsamındayım. En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası belgesinin bir kopyasını almak istiyorum. Onu almak için ne yapmam gerekir?

Sigorta yasalarına göre, sağlık sigortacılarının sağlık sigortası sertifikasının bir kopyasını poliçe sahiplerine vermeleri gerekmektedir. Sigortacınızdan, sertifikanın bir kopyasını nasıl alacağınızı anlatan bir mektup almış olmanız gerekir.

Sigorta Komiserliği, bilgi sağlama yöntemi konusunda bir pozisyon almıştır. Sağlık sigortaları, sağlık sigortası belgesinin mevcut olduğunu ve internet sitelerinden çıktısının alınabileceğini bireylere yazılı olarak bildirebilir. Yazışma ayrıca, sigortalı tarafından talep edilmesi halinde, sertifikanın basılı bir kopyasının sağlanmasına yönelik bir teklifi de içerir.

İşverenim bize sağlık sigortamızla bir öz sigorta sözleşmesi yapacağımızı söyledi. Bu benim için ne anlama gelir?

Bu, işverenin çalışanlarının sağlık bakım maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için kendi planını oluşturduğu anlamına gelir. Bazen işverenler bunu yapar ve sağlık planını bir sigorta şirketi veya başka bir şirket tarafından yürütülür; ancak bazen harici bir yöneticileri yoktur. Kendi kendine sigorta planlarında bazı yasalar geçerli olabilir.

Sağlık Sigortası Avantajları!
Sağlık Sigortası Avantajları!

Sağlık Sigortası Avantajları!

Programların esnekliği: Sağlık sigortası yapıldığında doktorların mevcudiyeti ve saatleri geniştir, bu nedenle hastaya günlük taahhütlerini aşırı derecede değiştirmeden randevularını talep etme imkânı verir.

Daha rahat hastaneye yatış: Hastanede yatmanın gerekli olduğu durumlarda, tek kişilik oda, daha fazla huzur ve hastaya gerekli tüm hizmetler sunulabilir.

Azaltılmamış bekleme süreleri: Acil servisler, bekleme salonlarında mümkün olduğunca az kalabileceğiniz şekilde düzenlenir.

Yorum yapın