Sağlık Sigortası Alınmalı mı?

Sağlık Sigortası Alınmalı mı? Bu sigortayı almak, sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak kişisel bir karardır. Sağlık sigortasının temel amacı, doktor ziyaretleri, hastaneye yatışlar, reçeteli ilaçlar ve diğer ilgili masraflar konusunda kişiye destek sağlar.

Kendi başınıza, işvereniniz veya bir dernek aracılığıyla alınabilir. Çoğu özel sağlık sigortası bekleme süresi dahilinde sigorta planı, bireysel veya aile kapsamı da sunar.

Dört sağlık sigortası planı kategorisi vardır.

1. Sağlık Bakım Organizasyonu, alternatif doktorlar, hastaneler ve bakıcılardan oluşan benzersiz bir ağ sağlar. Sağlık bakımı için sağlayıcısının ağındaki doktorlardan birini ziyaret edebilirsiniz.

2. POS (servis noktası) planı, bir grup doktor tarafından sağlanır. Aynı zamanda grup dışında bir doktor seçmenize de izin verir.  Başka bir sağlayıcı seçmeye karar verirseniz, plan daha yüksek bir ödeme veya kesinti yapmanızı gerektirebilir.

3. Hizmet Ücretli plan, kendi sağlayıcılarınızı seçmenize olanak tanır. Sağlayıcı grubu yoktur. Plan, maliyetin bir kısmını karşılar ve geri kalanını kişi kendisi öder.

4. Sağlayıcı Tercih Edebilme planı, kişiye plan grubu içinde bir sağlayıcı görme veya kendi doktorunu veya hastaneyi seçme seçeneği sunar. Ağ içi bir doktora giderseniz, daha fazla hizmetten yararlanır ve maliyetleriniz daha az olur.

İşvereniniz veya derneğiniz aracılığıyla seyahat sağlık sigortası fiyatları kapsamında sigorta yaptırırsanız, size sundukları planları seçebilirsiniz. Bireysel olarak sağlık sigortası yaptırırsanız, satışa sunulan planları tek tek seçebilirsiniz.

Hangi Tür Sağlık Sigortası Kişi İçin Daha Uygundur?


Hangi Tür Sağlık Sigortası Kişi İçin Daha Uygundur?

İşvereniniz veya bir dernek aracılığıyla sağlık sigortası almaya uygun olup olmadığınızı belirlemelisiniz. Bu planlar, bireysel bir plan satın aldığınızdan daha ucuz olabilir.

Başka İçerik:  Doğum Sigortası Ne Anlama Gelir?

Bir Hizmet Ücretli plan ile ilişkili maliyetler genellikle minimumdur. Sağlayıcı Tercih Edebilme planı, grup dışında bir sağlayıcı seçmenize izin verir, ancak daha yüksek bir kesinti veya ödeme yapmanız gerekecektir.

Hizmet Ücretli plan, bir uzmanı görmeden önce birinci basamak hekiminden sevk almanızı isteyecektir. Sağlayıcı Tercih Edebilme planında grup içinden bir uzmanı görmek için değil, grup dışından birini görmek için sevke ihtiyacınız olacaktır.

Sağlayıcı Tercih Edebilme ve Hizmet Ücreti planları genellikle bir sevk gerektirmez.

Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Yaptırmadan önce sağlık sigortası kapsam dışı hastalıklar ile sağlık sigortası ihtiyaçlarınızı belirleyin. Sizin ve aileniz için hangi tür sağlık sigortasının en iyi olacağını belirlemek için kılavuzlardaki noktaları kullanın. Çeşitli sağlık planları türlerine aşina olun.

Politikaların maliyetlerini karşılaştırın. Aylık primin fiyatını ve kesintiler, ek ödemeler ve madeni sigorta gibi ek maliyetleri karşılaştırın. Devlet destekli planlar da düşünülebilir.

Tercih ettiğiniz doktor ve hastanelerin planda olup olmadığına bakın. Sigortacı size coğrafi bölgenizdeki sağlayıcıların bir dizini, plana katılan doktorların ve hastanelerin bir listesini sağlamalıdır.

Covid-19 seyahat sağlık sigortası fiyatları dahilinde sağlık sigortası için reddedilebilirsiniz. Fakat bir işveren veya dernek aracılığıyla değil de kendi başınıza bir sağlık planına girmek istiyorsanız, istediğiniz zaman bir plana dahil olabilirsiniz.

Bir birey, tıbbi nedenlerle sağlık sigortası kapsamından mahrum bırakılamaz.

Mevcut bir durumunuz varsa, mevcut planınızın süresi dolmadan yeni sağlık sigortası kapsamına başvurabilirsiniz. Yeni teminata başvurmadan önce mevcut teminatınızı bırakabilir ve tedavi için bir yıla kadar beklemeye tabi tutulursunuz.

İş Değiştirdiğinizde Sağlık Sigortanızı Devretmenize İzin Veren Bir Yasa Var mıdır?

İş Değiştirdiğinizde Sağlık Sigortanızı Devretmenize İzin Veren Bir Yasa Var mıdır?

Bu kısmen doğrudur. Tam sağlık yardımları planınızı gerçekten devredemezsiniz, ancak eski planınız kapsamında kapsandığınız süre için de devredebilirsiniz. Yasalar uyarınca, yeni işvereninizin grup sağlık yardımı planında önceden var olan koşullar için herhangi bir bekleme süresi, sigortanız kapsamında olduğunuz süre kadar azalacaktır. 62 günden fazla bir kapsam boşluğu yoksa önceki işverenin grup sağlık planı devam edebilir.

Başka İçerik:  Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi!

Önceden Var Olan Hastalık Terimi Ne Anlama Gelir?

Bir grup sigorta poliçesinde, önceden var olan bir hastalık, sigortalının yeni plana kaydolmasından altı ayı geçmeyen bir süre içinde tıbbi tavsiye, teşhis, bakım veya tedavinin önerildiği veya alındığı fiziksel veya zihinsel bir durum olarak tanımlanır. Sigorta sözleşmeleri, yeni plana kaydolduktan sonra bir süre önceden var olan bu koşulları kapsamayabilir.

Grup Kapsamından Çıkarılamayan Önceden Var Olan Koşullar Var mı?

Grup Kapsamından Çıkarılamayan Önceden Var Olan Koşullar Var mı?

Evet vardır. Örneğin hamilelik önceden var olan bir durum olarak ele alınamaz. Yeni grup sağlık planınıza katıldığınızda hamileyseniz, hamileliğiniz teminat altına alınmalıdır. Genetik bilgi, bir hastalığın spesifik teşhisi veya bilgiyle ilgili tıbbi bir problem yoksa önceden var olan bir hastalık olarak kabul edilemez.

Birkaç hafta içinde işimden ayrılıyorum ve sağlık sigortam için endişeleniyorum. Grup sigortamı korumamın bir yolu var mıdır?

İşten ayrılıyorsanız ve grup sağlık sigortası sunan bir işveren için hemen işe gitmiyorsanız, önceki grup sigortanıza 18 aya kadar devam edebilirsiniz. Ancak, primin tamamından siz sorumlu olacaksınız.

İşim sona erdi ve işverenim faaliyetlerini durdurdu. Grup sağlık sigortama devam edebilir miyim?

Grup ilkesi yoksa, devam hakları kullanılamaz. Makul ölçüde benzer sübvansiyonlar sağlayan bireysel bir politikaya yükseltme hakkı yine de geçerli olabilir.

Yorum yapın