Rent A Car Sigortası Kapsamı Nedir?

Rent A Car Sigortası Kapsamı Nedir?Araç kiralamak birçok kişi tarafından çeşitli sebeplere bağlı olarak tercih ediliyor. Genelde iş seyahatleri için kiralanan araçlar günümüzde daha yayın bir hale kullanılıyor. Artık herkes araç kiralama işlemini daha pratik buluyorlar.

Bundan dolayı günlük yaşamda da araç kiralama oranı artmış bulunuyor. Tatile giderken, herhangi biz gezintiye çıkarken ya da uzun yolculuklardan hoşlanmayız şahsi araçları ile yolculuk yapmak isteyen kişiler araç kiralamayı tercih ediyorlar.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken detay rent a car sigortasının kapsamı detaylarını biliyor olmaktır. Araç sahiplerinin araçlarına sigorta yaptırmaları gerektiği gibi kiralanacak olan araçlarında sigortasının bulunması gerekiyor. Rent a car sigortası hem sürücüyü hem de aracı güvence altına alacaktır.

Rent A Çar Kaskosu Zorunlu mu?

Araç kiralama işlemlerinde çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu detayların en başında araç kiralarken yapılan sözleşmenin maddelerine dikkat etmek geliyor. Aynı zamanda kiralanan aracın kontrol edilmesi de gerekiyor.

Bunun yanında araç kiralarken güvenli bir araç kiralama firmasının tercih edilmesi gerekiyor. Kiralanacak olan her aracın trafik sigortası olması zorunlu tutuluyor. Zorunlu trafik sigortası da olası bir kazada karşı tarafa verilen maddi hasarı karşılıyor. Aracı kiralayan kişiler için olası bir kaza sonucunda ciddi maddi yükler meydana geliyor.

Bu gibi durumlar yaşamak istemeyen kişiler kesinlikle güvenilir ve araç sigortalarını tamamlamış bir rent a car firmasını tercih etmeleri gerekiyor. Bu noktada ise rent a car kaskosu devreye gidiyor. Rent a car kaskosu her araç kiralama firmalarının yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Rent a car kaskosu özel olarak bu konuda uzman kişiler tarafından sağlanıyor.

Başka İçerik:  Araç Kasko Değer Sorgulama
Rent A Car Sigortası Olmayan Araç Kiralanır mı?
Rent A Car Sigortası Olmayan Araç Kiralanır mı?

Rent A Car Sigortası Olmayan Araç Kiralanır mı?

Birçok aram kiralama firması maliyetli olması açısından araç kaskosu yaptırmaktan kaçınıyorlar. Sadece kendi taraflarını ve araçlarını güvenceye almak amacı ile normal kasko yaptırıyorlar. Ancak bu durunda aracı kiralayan sürücünün olası bir kazaya karışması sonucunda bu kasko tüm geçerliliğini yitiriyor. Durum böyle olunca da aracı kiralayan kişi de zor duruma düşüyor.

Rent a car sigortası olmayan araç bir kazaya karıştığında ve aracı sadece normal kaskosu olduğu ispatlandığında kazaya başlı maddi hasar sigorta şirketi tarafından karşılanmıyor. Aynı zamanda kazaya karışan aracın kiralandığı firma tarafından gizleniyor. Buradaki amaç en az zararla maddi kayıptan kurtulmak oluyor.

Fakat sigorta şirketleri durumu farkına vardıkları an araç kiralama firmaları zararlı çıkıyor ve sigorta şirketleri maddi zararı karşılamıyor. Araç kiralamak isteyen kişilerinde bu sebepten kaynaklı aracı karalatacak oldukları firmaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Aksi takdirde olası bir kaza sonrası araç kiralama firması tüm maddi zararı sürücüye yıkma çabası içerisine giriyor. Araç kiralarken kesinlikle aracın sigortası olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Rent a car sigortası olmayan araç kiralanmaması gerekir. Aksi takdirde olası bir kaza sonrasında aracı kiralayan sürücü zararlı çıkacaktır.

Rent A Car Kaskosu Neyi Kapsar?
Rent A Car Kaskosu Neyi Kapsar?

Rent A Car Kaskosu Neyi Kapsar?

Rent a car kaskosu hem aracı kiralayan sürücü için hem de araç için güvence sağlıyor. Bu sebepten kaynaklı rent a car kaskosu zorunlu mu diye düşündüğümüzde zorunlu olduğunu görüyoruz. Ancak birçok araç kiralama firması tarafından yaptırılmadığı için tam kiralarken özellikle rent a car kaskosuna dikkat etmek gerekiyor.

Rent a car kaskosu araç kiralama firmaları tarafından yaptırılıyor. Bu sigorta için internet üzerinden fiyat teklifi almak mümkündür. Aynı zamanda direkt sigorta firması ile görüşerek ya da telefonda iletişim kurarak da fiyat teklifi alınabilir. Kaliteli araç kiralama firmaları rent a car kaskosunun ne kadar önemli olduğunu biliyorlar.

Başka İçerik:  ÖTV İndirimi 2021 Yılında Uygulanacak mı?

Buna dayanarak da rent a car sigortalarını kesinlikle yaptırıyorlar. Böylelikle araçları kiralayan sürücüler de araç kiralama firması da mağdur olmamış oluyor. Rent a car kaskosu teminatları sigorta şirketleri tarafından belirleniyor. Her sigorta şirketinin belirlediği farklı teminatlar ve ek teminatlar bulunuyor.

Rent a car kapsamında olası bir kazada araca gelen maddi zarar sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Sigorta şirketlerinin limitsiz olarak teminat seçeneği sunması ve araç kiralama firmalarının bunu kabul etmesi durumunda kiralanan aracın olası bir kazaya karışması ile üçüncü kişilerin de maddi hasarları sigorta şirketi tarafından karşılanıyor.

Ayrıca sigorta şirketleri araçta meydana gelen küçük hasarları da karşılıyor. Bu durumda araç kiralamak zor ve sıkıntılı bir süreç olmaktan çıkıyor. Böylelikle rent a car kaskosu bulunan araç kiralama firmaları daha çok tercih ediliyor.


Kiralık Araçlarda Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Araç kiralamada aracın sürücüsü sürekli değiştiği için hırsızlık gibi riskler de taşıyor. Bu durumda rent a car kaskosu yaptırmak en iyi ve etkili çözüm yolu oluyor. İşinde profesyonel olan ve güvenilir olan firmalar rent a car kakaosunu yaptırıyorlar. Kiralık araçlarda kasko çeşitleri ise sigorta firmasına ve sigorta şirketi tarafından belirlenmiş olan teminatlara bağlı olarak değişiyor.

Yorum yapın