Ramazan Ayında Trafik Sigortası Hasarları Artıyor

Ramazan Ayında Trafik Sigortası Hasarları Artıyor Trafik sigortası tüm araç sahipleri tarafından yapılması gereken zorunlu bir sigorta çeşididir. Araç yaşı ne olursa olsun her yıl yenilenmek zorundadır. Trafik sigortası özellikle üçüncü kişilere olan mali mesuliyet sigortaları içerisindedir. Oluşan hasarlar bir sene sonra yapılacak olan ve yeniden düzenlenecek olan poliçede hasarsızlık indiriminin ortadan kalkmasına sebep olur.

Yapılan araştırmalar neticesinde edinilen bilgilere göre trafik sigortalarında özellikle ramazan aylarında hasarların daha fazla arttığı görülmüştür. Bununla ilgili olarak yapılan araştırmalar gerek kış ayına gerek de yaz ayına denk gelen zamanlarda yapılmış ve her iki mevsimde ramazan içersinde daha fazla kaza yapıldığı tespit edilmiştir. Trafik Denetleme Müdürlüğü verilerine göre bu aydaki trafik kazası artışları %35 oranındadır.

Ramazan Ayında Trafik Kazaları Neden Artıyor?

Ramazan Ayında Trafik Kazaları Neden Artıyor?

İncelenen trafik kazalarının sonuçlarında trafik sigortasından ödenen hasarlardaki artış ciddi oranda yüksektir. Fiziksel olarak zorlayıcı bir aşamada olan Ramazan ayı içerisinde gerek bedensel gerekse beyinsel olarak dalgınlıkların çok fazla yaşandığı ve bu yüzden trafik kazaları daha fazla olduğu düşünülmektedir. Uzun saatler boyunca aç kalmanın vermiş olduğu stres, gerginlik, dikkatsizlik gibi konular nedeniyle yaşanan kazalar sonucunda trafik sigortasının ödeyeceğini hasar miktarları vaka ve rakamsal olarak Ramazan ayında yükseliyor.

Gece sahura kalkıp yatmanın vermiş olduğu sersemlik ile insanlar sabah saatlerinde uykularını alamadıkları için bir hayli sinirli olabiliyor. Bir de bu durum iftar saatine yakın süreçlerde kan şekeri düşmesi, açlık, iftara yetişmenin vermiş olduğu acelecilik gibi durumlar nedeni ile kaza oluşumları daha da fazlalaşıyor.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyat Belirleme Kriterleri Nelerdir?

Ramazan Ayında Trafik Sigortasından Talep Açılan Kaza Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle Ramazan ayında yapılan kazalar yakın takipten kaynaklanan çarpma ve vurmalar, kavşak gibi alanlarda geçiş önceliği konusunda yaşanan acelecilikler nedeni ile arkadan çarpma gibi durumlar en çok yaşanan olaylar arasında geliyor. Can kaybının çok olmamasının en büyük sevindirici tarafı olan bu kazalarda oluşa maddi hasarlar trafik sigortası kapsamında karşılanıyor. Hasarsızlık indirimlerinin alınabilmesi için trafik kurallarına uyulmalı ve Ramazan ayında özellikle sabah ve iftar saatlerinde daha sakin bir şekilde araç kullanımı yapılmalıdır.

Ramazan Ayında Kazalar En Çok Hangi Saatlerde Oluyor?
Ramazan Ayında Kazalar En Çok Hangi Saatlerde Oluyor?

Ramazan Ayında Kazalar En Çok Hangi Saatlerde Oluyor?

Özellikle günün öğle saatlerinde yapılan kazalar ve 40 yaş üzerindeki sürücülerin yapmış olduğu kazalar Ramazan ayında daha fazla oluyor. Özellikle pazar günlerinde bu kaza oranlarının daha az olduğu hafta içi mesai saatleri içersinde ise dokuz ile on arasında en yüksek oranda trafik kazaları yapıldığı tespit edilmiştir. Ramazan ayı olmasına rağmen özellikle gece 12 sabah sekiz saatleri arasında ise çok az bir kaza oranı raporlanmıştır. Zorunlu trafik sigortası kapsamında yapılan ödemelerde, sürücü bilgileri doğrultusunda yapılan araştırmalarda tespit edilen bir noktada yapılan kazaların genellikle erkek sürücüler tarafından gerçekleştirildiğidir.

Trafik Sigortası Neden Yapılmalıdır?

Trafik sigortası yaptırmak hem araç hem sürücü hem de üçüncü şahıslar üzerindeki mesuliyet anlamında çok önemlidir. Sigorta pirimleri ile ilgili düzenli olarak ödemeleri yapmak herhangi bir hasar oluşumunda hızlı bir şekilde müdahale edebilmek ve mağduriyet yaşamamak anlamında çok önemlidir.

Trafik kazaları hiç kimsenin istemediği durumlar içersinde olup özellikle araç sürücüleri bakımından mal ve can kaybını ortadan kaldırmak için zorunlu trafik sigortası yaptırımını gerekmiştir. Yıl içerisinde birçok trafik kazası ile karşılaşılmaktadır. Bu kazalar sonucunda tutulan rapor ve yapılan değerlendirmeler sonucunda suçlu olan tarafın trafik sigortasından diğer tarafın hasarı ödenmektedir. Bu da herhangi bir can kaybı olmadığı taktirde mal ile ilgili de bir kayıp yaşanmasının önüne geçmektedir. 

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?
Ramazan Ayında Trafik Kasko Sigortalarında Yaşanan Hareketlilik          

Ramazan Ayında Trafik Kasko Sigortalarında Yaşanan Hareketlilik          

Müslüman dünyasında 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayında trafik kazaları ile ilgili bir araştırma yapılmış ve bu araştırma sonunda trafik sigortasına yapılan başvuruların fazla olması dikkatlerden kaçmamıştır. Yaz aylarında özellikle uzun saatler boyunca aç kalan bir vücut, sıcak, stres, kan şekerinin açlıktan dolayı düşmesi gibi nedenlerden ötürü insanlardan dalgınlıklar ve uyku hallerinin çok görüldüğü bilinir.

Bu tür sebeplerden dolayı sürücülerin seyahat esnasında daha dikkatli olmaları gerekir. En ufak bir dalgınlık sonucunda yapılacak olan trafik kazası can ve mal kaybına neden olabilir. Mal kaybı ile ilgili kısımda zorunlu trafik sigortası devreye girer. Böylelikle cana gelmediği gibi mal ile ilgili olan mağduriyette ortadan kaldırılır.

Araç Kullanırken Hangi Saatler Arasında Dikkatli Olmak Gerekir?     

Ramazan ayında araç kullanımı ile oluşan trafik kazalarındaki artışın en çok hangi saatler arasında olduğu merak konusudur. Yapılan istatistikler gösteriyor ki sabah 09:00 ile 12:00 arasında %16 yı geçen bir oranla en çok kazaların olduğu zaman olarak kayıtlara geçmiştir. Gece 00:00 ile sabah 08:00 arası ise %2 gibi çok küçük bir oranla kaza yaşandığı ve trafik sigorta poliçesinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Her ne durumda olursa olsun hiçbir zaman istenmeyen durumlar arasında yer alan trafik kazaları ile ilgili Ramazan ayında sürücüler daha dikkatli olmaları yönünde uyarılırlar.

Yorum yapın