Periyodik Araç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Periyodik Araç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Araç sahibi olan kişilerin periyodik araç bakımı yaptırmaları gerekiyor. Araca ait benzin alımına, sigorta acentesine, iç ve dış temizliğine, araca ait vergilere ve araca yazılan cezalara çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Bunun yanında aracın bakımının da yapılması ve aksatılmaması gerekiyor. Bu detay her araç için geçerli olup büyük önem taşıyor. Üstelik araçlar için periyodik bakım zorunlu bir durum haline gelmiştir. Araca ait bakımın periyodik bir şekilde yapılması aracın durumu için oldukça önemlidir.

Aynı zamanda aracı kullanan sürücü ve beraberinde araçta yer alan aile ve yakınlarının can güvenliği de bu periyodik araç bakımı ile bağlantılıdır. Bunun nedeni ise bakımı yapılmayan araçların hasarları artacağı için olası trafik kaza riskinin de artacak olmasıdır. Ayrıca bakımı yapılmayan araç sadece kullanıcılar için değil karşı taraftaki sürücü ve aileleri için de büyük risk oluşturuyor. Bu sebepten ötürü periyodik olarak araç bakımını yaptırmak gerekiyor.

Araç Periyodik Bakımı Nedir?

Araç bakım periyodu aracın modeline ve markasına bağlı olarak dönem yapılan araç bakımıdır. Periyodik bakım içeriği kapsamında sıfır araçların periyodik araç bakımı 10 km ve 20 km arasında yapılır. Bunun yanında dizel araçlarda da bu ölçü 10 km ve 20 km arasında ger alıyor. Araç bakımının kesinlikle düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu sayede hem aracın ömrü uzayarak hem de kullanımı daha da kolaylaşacaktır.

Neden Araç Bakımı Yaptırmalı?
Neden Araç Bakımı Yaptırmalı?

Neden Araç Bakımı Yaptırmalı?

Neden araç bakımı yaptırmalı diye düşünecek olursak öncelikle can güvenliği için yaptırılması gerektiği söylenebilir. Düzenli ve doğru bir şekilde araç bakımının yaptırılması hem aracın sürücüsünün hem de araçta yer alan kişilerin can güvenliğini sağlar. Aynı zamanda trafik kasalarının riskini azaltır. Üstelik düzenli bir şekilde periyodik araç bakımı yapılan araçların arızalanma riski de azalır.

Başka İçerik:  HGS Etiketi Nedir? HGS Sorgulama İşlemleri

Bu sayede araç daha az aralıklar ile arızalandığında için araç sahibi maddi anlamda daha rahat olacaktır. Aynı zamanda aracın teknik yeterliliği periyodik bakım ile sağlanıyor. Periyodik bakım neyi kapsar diye düşünecek olursak da araç ait parçaların tamiri ve bakımı olarak düşünebiliriz.

Araç Bakımı Ne Zaman Yaptırılır?

Araç bakımı ne zaman yaptırılır diye düşünecek olursak kesinlikle belirli kilometre aralıklarında ya da belirli zaman dilimlerinde yaptırılması gerekir diyebiliriz. Ancak aram bakımının yaptırılması süresi aracın modeline ve markasına göre değişiklik gösteriyor.

Ayrıca bu süre aracın üreticisi olan firmalar tarafından da belirtiliyor. Üretilen araç belirli testlerden geçiyor ve aracın motorunun hangi aralıklarla bakıma ihtiyacı olduğu belirleniyor. Bunun yanında trafiğe çıkan aracın ilk 15 kilometresi de göz önünde bulundurularak belirlenebilir.

Periyodik Bakım İçeriği Neleri Kapsıyor?
Periyodik Bakım İçeriği Neleri Kapsıyor?

Periyodik Bakım İçeriği Neleri Kapsıyor?

Periyodik bakım içeriği neleri kapsıyordiye düşünecek olursak öncelikle motor bakımı geliyor. Bunun yanında fren bakımı şayet alıyor. Ayrıca ön takım kontrolleri ve far ayarları da periyodik araç bakım içeriğinde bulunuyor.

Aracın tüm bu bakımları tamamlanarak aracın daha konforlu bir şekilde kullanılması sağlanıyor. Ayrıca araç bakımı sırasında aracın yağ, hava ve yakıt filtreleri de değiştiriliyor. Buna bağlı olarak gerekirse bu detaylar tamamen temizleniyor. Bu sayede araç kullanırken daha rahat bir sürüş sağlanabiliyor.


Periyodik araç bakımı yaptırılırken araca ait mekanik parçaların ve kayışların kontrolü sağlanıyor. Bu parçaların bakımı detaylı bir şekilde yapılıyor. Aynı zamanda değişmesi gereken tüm parçalar değiştiriliyor. Bu sayede aracın arızalanma riski azalıyor. Üstelik olası trafik kazaları da önlenmiş oluyor. Bu sebepten ötürü araç bakımının düzenli yapılması gerekiyor.

Yorum yapın