ÖTV İndirimi ve Engelli Araç Alımı İlişkisi

ÖTV İndirimi ve Engelli Araç Alımı İlişkisi Engelli kişilerin yaşamış oldukları en büyük sorunların bir tanesi olarak yer alan ulaşım, engelli araç ötv indirimi kapsamında sürece dâhil edilen pek çok ayrıcalıklar ile daha kolay bir konuma getirilebilir. Engelli araç satın alma işlemi esnasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde gerçekleşir.

Engelli araç alabilme şartlarını bulunduran sürücüler, ÖTV ödemesinden muaf tutulurlar ve bu sayede sıfır araç sahibi olabilirler. Günümüzde ÖTV indirimi ile birlikte araç satın alımı sırasında engelli sürücülere önemli oranda indirim sağlamakta olan şartlar, bireyin engellilik durumuna bağlı olarak farklılık gösteren oranlara sahiptir. Engelini tanımlayan özel raporu bulunan bireyler, ÖTV ödememe ayrıcalığına hak kazanarak araç satın alabilir.

Engelli Araba ÖTV İndirimi Engelli Bireylerin Yakınlarının Yararlanma Durumu

Engelli Araba ÖTV İndirimi Engelli Bireylerin Yakınlarının Yararlanma Durumu

Bireyin engel durumuna bağlı olarak engelli araba ötv indirimi iki farklı biçimde gerçekleşir. Bireyin %90 engel raporu bulunması durumunda almaya hak kazandığı araç indirimi, kişinin engelinden kaynaklı olarak bireyin yakınlarını da kapsar. Bu duruma ek olarak bireyin %40 engel raporu dâhilinde almaya hak kazanmış olduğu araç indirimi, yalnızca kendisini kapsar.

Ancak bu durumda bireyin H sınıfı ehliyete sahip olması önemli bir husustur. H sınıfı ehliyet için birey, özel donanımlara sahip bir araç ile sınava tabi tutulmasının devamında başarılı olması halinde aracı almaya hak kazanır.  Ayrıca %40 engele sahip olan bir sürücü, kullanacağı araçta engeline uygun olan aksam yaptırmak mecburiyetindedir.

Bireylerin Engeline Göre ÖTV İndirimi

Bireylerin Engeline Göre ÖTV İndirimi

Kişi engeline göre aksam yapmaz ise engelli ÖTV indirimi geçersizdir. Ayrıca bu araba, sürücü dışında hiç kimsenin kullanımına uygun değildir. Günümüzde %90’dan fazla engellilerin sürüş sorunu yaşamadan araç kullanabileceklerini gösteren bir rapor sunulduğu zaman araç kullanımında herhangi bir sorun yaşanmaz.  

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Ancak bu kişilerin H sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekir ve kişinin engeli araç kullanamayacak durumda ise engelli kişinin birinci ve üçüncü derece yakınları ÖTV’den muaf bir araca sahip olabilir. Satın alma işlemi sırasında aracı kullanan bir kişinin olması ve engelli araç ötv indirimi şartları kişinin engel oranı ve aldığı rapora göre tutarlıdır.

Engelli Araç ÖTV Muafiyeti

Engelli Araç ÖTV Muafiyeti

Günümüzde engelli araç ÖTV muafiyeti vücudunun belli bir kısmında veya genelinde gerçekleşen işlev kaybı olan engelli fertlerin yararlanabilecekleri bir haktır. Engelli Sağlık Kurulu’nun vermiş olduğu rapor ve bu raporda yazılı biçimde yer alan engel oranı, engelli kişilerin ÖTV ayrıcalığını ifade eder. Yeni yasa tasarısında, engellilik oranı %90 ve üzeri olan kişiler ÖTV’den faydalanarak bir otomobil sahibi olabilirler.

Bu bireylerin araç kullanımına engel teşkil eden birtakım durumlarda, üçüncü dereceye kadar yakınları aracı kullanabilmelerine onay verilir. Ancak bu konudaki şart, B sınıfı ehliyet sahibi olmalarıdır. Raporda %40 engel oranı belirtilmiş olan bireyler, özel donanımlara sahip araç şartı ile ayrıcalıktan yararlanarak araç sahibi olabilirler.

H Sınıfı Ehliyet Koşulu

H Sınıfı Ehliyet Koşulu

Engeli %90 ve üzeri olan fertlerin raporlarında, araç kullanmalarına mani olan bir hususun olmadığının yazılı olması ve H sınıfı ehliyet sahibi olmaları koşulu ile bu bireylerin de araç kullanabilmeleri mümkün hale gelir. Bunun yanında raporlu araç ÖTV indirimi ile bireyler Özel Tüketim Vergisi’nden ayrı tutularak araç satın alımını gerçekleştirebilirler.

Engelli kişilerin yaşamlarında bazı kolaylıklar sağlamak amacı ile uygulanmakta olan indirimler, %40 ve %90 üzeri engellilik derecelerine bağlı biçimde uygulanır. Bu nedenle %90 engelli raporu kapsamında satın alınan araçlar, engelli kişinin yakınlarına da belirli indirimler sunulur. Bunun yanında %40 engelli raporu dâhilinde alınan araçlar, engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak kabul görür.

Başka İçerik:  Kimlik Yenileme Hakkında

Yorum yapın