Oto Ekspertiz Nedir? Ne İşe Yarar?

Oto Ekspertiz Nedir? Ne İşe Yarar? Otomotiv alanında uzman kişilerden yardım almak anlamına geliyor. Oto ekspertiz sayesinde araçlar teknik ve görünüş açısından değerlendirme sağlanıyor. Özellikle de ikinci el araç alım satımlarında ekspertiz oldukça büyük önem taşıyor. İkinci el bir araç satımında aracın teknik parçaları, iç ve dış dizaynı ve tüm cihazlar ekspertiz tarafından kontrol edilerek sunuluyor. Bu sebepten kaynaklı araç ister sıfır ister ikinci el olsun kesinlikle ekspertizden geçmesi ve rapor edilmesi gerekiyor.

Oto Ekspertiz Ne İşe Yarar?

Oto ekspertiz araçların kontrolünü sağlar. Bu kontrol hem teknik hem de estetik açıdan sağlanır. Her aracın ekspertizden Gemerek rapor alması gerekir. Özellikle de aram alım satımlarında ekspertiz raporu büyük önem taşıyor. Kişilerin araç bakımı ve ekspertiz kontrolünü atlamaması gerekiyor. Araç satın alacak kişinin de bu detaylara dikkat etmesi gerekiyor. Bu sayede güvenli bir şekilde araç alım satımı gerçekleşmiş olacaktır.

Otomobil Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Otomobil Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz işinde uzman olan kişiler tarafından sağlanıyor. Araçların kontrolü yapılırken birçok teknik cihaz kullanılıyor. Otomobil ekspertiz sırasında uzmanlar ve bilgisayar yardımı ile aracın boya ihtiyacı belirlenir. Aynı zamanda aracın kaportası, hasarı ve parçaları hakkında da değerlendirme yapılarak rapora yansıtılıyor. Araç ekspertiz işlemlerinde her şeyden önce aracın motoru teste alınıyor. Sonrasında ise araç motorunun durumu belirlenerek ona göre işlem uygulanıyor.

Bunun yanında aracın teknik yeterliliği de kontrol ediliyor. Üstelik aracın estetik görünümü de büyük önem taşıyor. Bu açıdan saçın boyasından iç dizaynına kadar birçok uzman fikri alınıyor. Oto ekspertiz aşamalarında uzananlar yardımı ile aracın motor gücü, frenleme gücü, sürtünme kayıpları ve tekerlek gücü de ölçülüyor. Özellikle de el frenleme gücü üzerine duruluyor. Detaylı bir şekilde kontrolleri yapılan araçları için uzmanlar tarafından ekspertiz raporu tutuluyor.

Başka İçerik:  Ev Tadilatında Bilmeniz Gerekenler

Araç Ekspertiz Avantajları

Oto ekspertiz avantajları arasında yer alan en önemli etki aracın uzmanlar tarafından incelendiği için kişinin anlamayacağı arızaların gün yüzüne çıkacak olmasıdır. Aynı zamanda arızaların ciddiyetini kişilerin anlamadığı durumlarda ekspertiz kontrolleri sırasında ortaya çıkar.

Aynı zamanda eksperiz kontrolleri sonrasında uzmanlar tarafından araç sahiplerine rapor sunulması da arızaya dair bilgilendirme açısından büyük avantaj sağlıyor. Ekspertiz araç satımlarında hasarsız olarak bildirilen, temiz ya da az kullanılmış olarak bildirilen araçların kontrolü açısından çok önemlidir.

Ayrıca bu gibi durumlarda araç kesinlikle ekspertiz kontrollerinden geçmesi gerekiyor. Bu kontrollere bağlı olarak da ekspertizde aracı kontrol eden dumanlar tarafından rapor almak gerekiyor. Ekspertiz özellikle de araç alım ve satımlarında alıcılar için büyük güvence sağlıyor. Aracın sağlam ve arızası olmadığının en büyük kanıtı eksperiz raporudur. Bu sayede ikinci el araç satın alacak olan kişiler araca ait masrafın ne kadar olduğunu da kolaylıkla anlayabiliyorlar.

Oto Ekspertiz Kapsamı Nedir?
Oto Ekspertiz Kapsamı Nedir?

Oto Ekspertiz Kapsamı Nedir?

Oto ekspertiz kapsamı içerinde araca ait hasar kayıtları ve kilometre kayıtları tespit ediliyor. Özelliklerde ikinci el araç satımlarında aracın 10 yaşına kadar ekspertizden geçirilmesi öneriliyor. İkinci el aracın ekspertizden geçmesi sayesinde aracın yıpranma payı ve maddi giderli belirlenmiş oluyor. Buna bağlı olarak da ikinci el araç alacak olan kişiler durumun farkına varmış oluyorlar.

Otomobil ekspertiz sayesinde özellikle aracın hasar kaydı olup olmadığına bakılıyor. Bu sayede de aracı satın alacak olan kişi için ekspertiz raporu büyük önem taşıyor ve güvence sağlıyor. Ekspertiz sayesinde hasar kaydı olmayan araçların herhangi bir parça değişiminin yapılıp yapılmadığı da otomobil ekspertiz kapsamındaki dumanlar tarafından tespit ediliyor. Dışardan temiz ve sağlam görünen araçların herhangi bir sorunu olup olmadığı araç ekspertiz kontrolleri sırasında kolaylıkla anlaşılıyor.

Başka İçerik:  LPG ve Dizel Yakıt Tüketim Farkları

Oto Ekspertiz Ücretleri?

Oto ekspertiz ücretleri aracın sahibinin isteklerine göre değişiyor. Aynı zamanda kontrolünün yapılacağı aracın modeli ve markasına göre de değişiklik gösteriyor. Otomobil ekspertiz firmalarının kendilerine ayrı ücretleri de bulunuyor.

Ekspertiz kontrolleri sırasında yapılacak olan kontrollere göre paket oluşturuluyor ve oto ekspertiz firmaları tarafından araç sahiplerine sunuluyor. Bu durumda da her paketin ücreti değişiklik gösteriyor. Her bütçeye uygun birçok eksperiz firması bulunuyor. Araç sahiplerinin ekspertiz firmaları hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yapmalarında fayda bulunuyor ve kolaylık sağlıyor.

Yorum yapın