Neden Konut Sigortası Yaptırmalı?

Neden Konut Sigortası Yaptırmalı? Gündelik hayatta olası kazalar meydana gelebiliyor. Bu kazalar sadece trafikte ya da iş yerlerinde meydana gelmiyor. Aynı zamanda ev kazaları da oluşabiliyor. Tesisat kaynağında oluşan birçok arıza ya da elektrik kaynaklı arızalar oluşması mümkündür. Bunun dışında ev doğal afetlerden etkilenen en büyük yapıdır.

Ev insanın sığındığı ve kendisini huzurda hissettiği alandır. Kişilerin evlerine zarar gelmesi güvende hissedilen şahsi alanın kaybolması demek oluyor. Özellikle de doğal afetler sonucunda evler ciddi anlamda zarar görebiliyor. Sel felaketleri, yangın olayları, doğal afet sonucu toprak kayması ya da bu gibi diğer tüm doğal afetler sonucunda ev ciddi anlamda zarar görebilir. Bu durumda kişiler hem maddi anlamda hem de manevi anlamda olumsuz etkilenirler.

Maddi anlamda büyük zarara uğramamak için de kişinin sığındığı alanı garanti altına aldırması gerekiyor. Buradaki amaç ise olası doğal afetlere ve kasalara karşı konutu korumaktır. Ayrıca hırsızlık gibi kötü olaylar için de koruma gerçekleşmesi için konut sigortasına başvurmak doğru olacaktır. Bu durum ise ancak konut sigortası ile mümkün olacaktır. Konut sigortası sigorta şirketleri tarafından yapılır. Ev sahibi olan kişiler bu konuda zorunlu tutulmasalar bile bu sigortayı yaptırmaları ev sahipleri açısından faydalı olacaktır.

 Konut Sigortası Kapsamı Nedir?
 Konut Sigortası Kapsamı Nedir?

 Konut Sigortası Kapsamı Nedir?

Konut sigortası kişinin sahip olduğu konutu olası birçok kazaya ve doğal afetler sonucu ulaşabilecek zararlara karşı koruma sağlıyor. Konut sigortası sigorta şirketleri tarafından yapılıyor ve kişilere paketler halinde sunuluyor. Konut sigortası kapsamı da yine sigorta şirketlerine göre değişiyor. Aynı zamanda konut sigortasını yaptıracak olan konut sahibi kişilerin isteklerine göre de konut sigortası kapsamları değişiyor.

Başka İçerik:  Uygun Fiyata Deprem Sigortası Teklifi

Genel olarak ele alacak olursak konut sigortası kapsamında olması gereken teminatlar yanında ek teminatlar da bulunuyor. Konut sigortası ana teminatlar her sigorta şirketine göre değişiklik gösterse de hepsinde ortak olan teminat yangın teminatı olarak belirlenir.

Yangın teminatı kapsamında yangın sonucunda oluşan maddi zararlar ve yangına bağlı patlamalar sonucunda meydana gelen maddi zararlar bulunuyor. Konut sigortası dahilinde sigorta şirketi tarafından bu zararlar karşılanıyor ve bu teminat her sigorta şirketi tarafından uygulanır. Konut sigortası kapsamında yer alan ek teminatlar da yine sigorta şirketine bağlı olarak değişiyor.

Olası et teminatlar arasında doğal afetlere karşı sel ya da su baskını teminatı yer alıyor. Bu teminat içeriğinde yer alan maddelere göre konutta meydana gelen sel baskını sonrasında oluşan zararlar karşılanacaktır.

Ek teminatlar arasında doğal afetlere karşı yer alan diğer teminat ise yer kayması teminatı olarak belirleniyor. Bu teminatın maddelerine göre de heyelan sonucunda oluşan maddi kayıplar sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Konut sigortası sadece doğal afetlere karşı değil oluşabilecek kötü olaylar ya da kaslara karşı da uygulanıyor.

Bu durumda belirlenen ek teminatlar arasında konuta olası bir araç çarpması yer alıyor. Uçak, helikopter ya da diğer araçlardan biri konuta çarpar ve konuta zarar verirse oluşan maddi hasar sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Konut sigortası bu gibi durumlar dışında kış aylarında yoğun kar yağışları için de geçerlidir. Yoğun kar yağışı sonrasında çatı çökmesi ya da konuta gelecekmişim başka zararlar doğrultusunda maddi zarar sigorta şirketi tarafından karşılanıyor.

Neden Konut Sigortası Yaptırmalı?

Konut sahibi olan kişilerin şüphesiz ki akıllarındaki en büyük soru neden konut sigortası yaptırmalı olacaktır. Öncelikle konut sigortası olası kazalara karşı evi güvenceye alacaktır. Bu da demek oluyor ki konut sahibi olan kişiler bu gibi durumlarda en az zararla kurtulacaklardır. Zaman zaman birçok kaza ya da doğal afetler ile karşı karşıya kalınıyor.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Kapsamı ve Avantajları Nelerdir?

Bu durumda konut sahibi olan kişiler konut sigortası yaptırdıkları takdirde bu kazalardan ve olumsuz durumların içerisinden en az zararla çıkabiliyorlar. Konut sigortasının önemi bu durumlarda ortaya çıkıyor. Ancak kişilerin önceden harekete geçerek konut sigortası yaptırmaları hem maddi anlamda kendilerini hem de evlerini korumaya almaları mümkün oluyor.

Konut Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Konut Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Konut sigortası genel şartları arasında ana teminatlar ve ek teminatlar olarak değerlendiriliyor. Konut sigortasına dair özel şartlar da bulunuyor ve bu şartlar sigorta şirketinin konut sahiplerine sundukları paketler ve limitler arasında yer alıyor. Bu durumda da özel şartlar sigorta şirketlerine göre değişmiş oluyor.

Bunun dışında konut sigortasının kapsamadığı durumlar da bulunuyor. Bu durumlar her sigorta şirketinde ortak genel şartlar arasında yer alıyor. Ülkeler arası savaş, ülke içi ayaklanmalar ya da istila durumlarını konut sigortası genel şartları altında yer almıyor.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sahibi olan kişilerin allına takılan sorulardan biri de konut sigortası zorunlu mu olduğudur. Çoğu kişi tarafından konut sigortasının zorunlu olduğu biliniyor ancak bu bilgi doğru değildir. Konut sigortası kişilerin yaptırmak zorunda olmadığı bir sigorta türü değildir. Konut sigortası konut sahibi olan kişiler tarafından isteğe bağlı olarak yaptırılıyor.

Konut sigortası konut sahibi olan kişileri olası bir yangın, sel, deprem, hırsızlık gibi olumsuz durumlarda oluşacak olan maddi zararlara karşı koruyor. Kişiler daha az zararla bu olumsuz durumlardan kurtulmuş oluyorlar. Bu sebepten kaynaklı konut sigortası zorunlu olmasa da kişiler için ekonomik olarak daha faydalıdır. Ayrıca konut sigortası yaptırmak konut sahibi olan kişilerin yararına olacaktır.

Konut Sigortası Ücretleri
Konut Sigortası Ücretleri

Konut Sigortası Ücretleri

Konut sigortası ücretleri kokut sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerine bağlı olarak değişiyor. Bu ücretler belirlenirken konut sahibi olan kişilerin talepleri göz önünde bulunduruluyor. Buna istinaden konut sigortası ücreti belirleniyor. Konut sigortası yaptırmak için 18 yalını doldurmuş büyün kişiler başvurabilir. Gerekli ücretler ödendiği takdirde de konut sigortası devreye girecektir.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsamaktadır?

Yorum yapın