Modifiyeli Araçlar İçin Kasko Sigortası

Modifiyeli Araçlar İçin Kasko Sigortası Trafik kazaları meydana geldiğinde araçlar zarar görür. Bu durumda aracın görüntüsünde bazı değişiklikler yapmak gerekebilir. Aynı zamanda aracın motorunda da değişiklik yapılabilir. Yapılan bu değişiklik modifiye olarak adlandırılır. Herhangi bir arıza sonucunda aracının dış görünümü değişen ya da motor kısmında değişiklik yaptıran araç sahipleri, modifiyeli araçlarına kasko yaptırılıp yaptırılmasını konusunda merak duyarlar. Bir aracın modifiyeli olması kasko yapılmasına engel değildir. Saç üzerinde her iki türlü değişiklik yapılmış olsa da bu durum aram sahipleri için kasko yaptırırken herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

Modifiyeli Araç Nedir?
Modifiyeli Araç Nedir?

Modifiyeli Araç Nedir?

Trafik kazaları sonucunda kazaya dâhil olan araçlarda arıza oluşabiliyor. Aynı zamanda aracın bölümleri zarar görebiliyor. Bu durumda aracın zarar gören bölümleri tamir amaçlı değiştiriliyor. Bu değişiklik aracı modifiyeli araç kapsamına dâhil ediyor. Araçlar için yapılan modifiye işlemi iç modifiye ve dış modifiye olarak ikiye ayrılıyor. Dış modifiye kaza sonrasında zarar gören aracın dış bölgesinin boyacının değiştirilmesidir.

Bunun yanında farların değiştirilmesi de dış modifiye olarak sınıflandırılıyor. Buradaki amaç aracın estetik açıdan daha iyi görünmesini sağlamaktır. Aynı zamanda aracın daha dikkat çekici görünmesini sağlayacaktır. Araçlarda iç modifiye işlemi ise aracın koltukları ya da içindeki bazı parçaların değiştirilmesidir. Buradaki amaç da yine kaza sonucu zarar gören parçaların değiştirilerek araca daha şık bir görünüm kazandırmaktır.

Araçlara Modifiye Yapmak Yasal Bir İşlem Midir?
Araçlara Modifiye Yapmak Yasal Bir İşlem Midir?

Araçlara Modifiye Yapmak Yasal Bir İşlem Midir?

Araç üretiminde her araç belirli standartlar altında yapılıyor. Bu standartlar aracın güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bu açıdan aracın güvenliği için üretilen her araç belirli testlerden geçerek kullanıma hazır hale getirilir. Modifiye işlemi de bu araçların standartlarını ve görüntüsünü değiştirecek önemli işlemlerdir. Modifiye işlemi aracın güvenliğini tehlikeye atacak ise yasal olmayacaktır. Burada önemli olan aracın güvenliğidir.

Başka İçerik:  Araç Hasarında Kasko Hangi Evrakları İster?

Modifiye işlemi araca zarar vermeden ve güvenliğini tehlike altına sokmadan yapılmalıdır. Örnek verecek olursak aaacın boyası değiştirilmesi gerekiyor ise gerekli şartlar sağlanarak bu işlem yapılmalıdır. Aksi takdirde araç modifiye işlemi yasal olmayacaktır. Bu da araç sahipleri için sorun olacaktır. Aracın yeni renginin mutlaka ruhsata geçirilmesi gerekiyor. Araç ruhsatı kimlik yerine geçen önemli bir belgedir. Eğer ruhsatta gerekli değişiklikler sağlanmadan aracın rengi değiştirilerek dış modifiye işlemi uygulanırsa trafikte herhangi bir çevirmede araç sahipleri sıkıntı yaşayacaklardır.

Araçlara Modifiye İşlemi Neden Yapılır? 

Olası bir kaza sonucunda kazaya dâhil olan araçlar zarar görecektir. Bu zarar aracın görünümünü ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyecektir. Bu gibi durumlarda araca ekleme yapılabilir, parçası değiştirilebilir ya da aracın rengi değiştirilebilir. Ancak bunun yasal yollar ile yapılması gerekiyor. Yasal olarak ruhsata da işlenmiş olan modifiye işlemini yapmak araç sahibinin tercihine kalmış bir durumdur.

Ancak burada en önemli nokta yapılacakmışlar işlemin araç ruhsatı kapsamında bulunması gerekiyor. Aksi takdirde modifiye işlemi  yasal olmayacaktır. Trafikte yasal olmayan yollarla modifiye İşlemi yapılan araçlar kontrol sonrasında otoparka çekilir. Aynı zamanda emniyet güçleri tarafından ceza işlemi uygulanır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için kesinlikle modifiye işlemi ruhsatta belirtilerek yasal yollarla yapılmalıdır.

Araç Kaskosu Nedir? 
Araç Kaskosu Nedir? 

Araç Kaskosu Nedir? 

Kasko beş sigorta türüdür. Evlere, eşyalara ya da araçlara uygulanabilir. Araç sahibi olan kişilerin araç kaskolu yaptırmaları ile kesinlikle zorunludur. Son dönemlerde sık karşılaşılan durumlardan birisi trafik kazalarıdır. Trafik kazası meydana gelmeden önce araç sahiplerinin önlem almaları gerekiyor. Bu noktada ise araç kasko sigortası devreye giriyor. Araç kaskosu hem aracın hem de araç sahibinin güvenliğini sağlayan bir sigorta türüdür. Olası bir trafik kazasında araç kaskosu bulunan kişilerde oluşan zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanıyor. Ancak kaza anında araç sahibi vefat ederse yakınlarına tazminat verilmek ile birlikte aracın tüm hasarı karşılanıyor.

Başka İçerik:  İkinci El Araç Alımından Sonra Yapılacaklar

Araç Kaskosu Neden Yapılmalıdır? 

Trafik kazaları ülkemizde ciddi oranda fazla miktarda görülen bir durumdur. Hayatın her noktasında önlem alındığı gibi trafik kazalarına karşı da önlem alınabilir. Aracı kullanan kişinin de kaza anında araçta bulunan kişilerin de can güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Burada araç sahibinin kasko sigortası yaptırması gerekiyor. Araç kasko sigortası faydaları trafik kazası sonrasında ortaya çıkıyor. Hem can güvenliği hem de mal güvenliğini sağlayan araç kasko sigortası araçlar için uygulandığı zaman trafik kazası sonucunda meydana gelen maddi zarar en aza indiriliyor.

Modifiyeli Araçlara Kasko Yaptırmak Uygun Mudur?
Modifiyeli Araçlara Kasko Yaptırmak Uygun Mudur?

Modifiyeli Araçlara Kasko Yaptırmak Uygun Mudur?

Modifiyeli araçlar normal araçlardan çok daha farklıdır. Sigorta şirketleri modifiyeli araçlar için kasko sigortası yapmak istemezler. Ancak modifiye işlemi yasal yollar ile yapılmış ise ve ruhsata işlenmiş ise bazı sigorta şirketleri kasko uygulanabilirler. Bu tamamen sigorta şirketlerinin belirlemiş oldukları teminatlara bağlı olarak gelişebilir. Modifiyeli araç kaskosu aracı trafik kazalarında oluşan risklere ve zararlara karşı korur. Ancak önemli olan nokta araçta bulunan modifiyenin sınırlarıdır. Bununla beraber yasal yollarla uygulanmış olan araç modifiye işlemi sigorta şirketleri açısından sorun olmayacaktır.

Yorum yapın