Mini Kasko Sigortası

Mini Kasko Sigortası bir diğer adıyla dar kasko bir kasko türü olupana teminatların hepsini değil de bir kısmını seçebildiğiniz ama fiyat bakımından da daha uygun olan bir kasko çeşididir.  Araca herhangi bir zarar gelmesi durumunda devreye girip sürücünün maddi zarara uğramaması için kullanılan kasko trafik sigortası gibi zorunlu değildir. Sigorta teminatları çerçevesinde bu zarar karşılanır.  

Kişinin aracına kasko yaptırmadan evvel sigorta şirketiyle araç sigorta teminatının neleri kapsadığını ve maddi zararın hangi durumlarda karşılanacağını detaylı bir şekilde konuşması gerekir. Maddi kayıplar yalnızca trafik kazaları durumunda oluşmaz. Bunun yanısıra kundaklama, sokak eylemleri, terör ve doğal afetler de yer alır.

Ek olarak sunulan teminatlar da bulunur. Bu teminatlarla kaskonun kapsamı daha da genişleyebilir. Kasko kapsamında karşılanan hasarlar ikinci el piyasasında aracın değer kaybetmesine yol açmaktadır. Bunu da unutmamak gerekir.

Mini Kasko İle Hasarlara Son
Mini Kasko İle Hasarlara Son

Mini Kasko İle Hasarlara Son

Hiç hasar kaydı bulunmayan bir aracın kasko kapsamında ufak bir hasar kaydı oluşsa dahi ikinci el pazarında şansı bir hayli düşer. Yani ufak da olsa bu hasar araçta olumsuzluk yaratacaktır.

 Aracın küçük bir çiziği ya da ufak bir boya atması ile aracın sigortasının bozulmasını hiç kimse istemez. O zaman işte devreye mini kasko sigortası girer. Neden mini derseniz adından da görüldüğü üzere ufak tefek problemlerin araç hasarsızlık indirimini hiç bozmadan giderilmesi anlamına gelir.

Maddi kayıp yaşatmayan bu durumların sınırlı olduğunu da bilmekte yarar vardır. Her yapılan kazayı ve ya büyük hasarları kapsamaz. Çizik benzeri ufak tefek olumsuzluklarda işe yarar.

Başka İçerik:  Online Motosiklet Sigortası Alırken Bunlara Dikka

Mini kasko sayesinde ufak tefek hasarları ve hataları bütçeniz zarar görmeden halletmiş olur ve zararınız karşılanmış olur. İndiriminizin bozulmasını önleyen bu kasko ile araçta parça değişimi ve benzeri bir işlem gerçekleşmez.

Mini Kasko İle Onarım Teminatı

Eğer araçta meydana gelen hasar parça değişimi veya büyük çaplı bir boyama işlemi gerektirmiyor ise mini kasko içerisinde değerlendirilebilir. Duruma göre ufak maddi hasarların yaşanması olasıdır.

Eğer mini kasko sigortası yaptırmak isterseniz bu tür bir kaskonun sadece ufak bazı maddi kayıpları önlediğini unutmamak gerekir.  Bu teminatın içinde neler vardır?  Boyasız araç kaportası onarımları, araç boya tamiri, araç döşeme onarımları, göçük kurtarma, düzeltme ve leke çıkartma bu teminatların içinde yer alır.

Araç kaporta düzeltme işlemi kaporta değişimine ihtiyaç duyulmadan yapılan ufak tefek değişiklikler ve düzeltmelerdir. Boya tamiri içinde de hafif çizikler, çamurlukta oluşan sıyrıklar yer alıyor. Araç döşeme tamirinin içerisinde izmarit yanıkları, çizikler ve benzeri yenilemeler yer almaktadır. Burada hasarı minimum seviyeye indirecek bir onarım gerçekleştirilir.

Deri ve kumaş üzerindeki lekeleri çıkarmak veya yırtılan, yıpranan kumaşın düzeltilmesi mini kasko kapsamı içindedir. Ücretsiz bir şekilde bu hasarların giderilmesi için mini kasko sigortası yaptırmak oldukça yarar sağlar. Mini kasko ile hasarsızlık indiriminiz bozulmamış olur. Daha uygun fiyatlara aracınız için hizmet satın almış olursunuz ve daha ekonomik bir şekilde hareket etmiş olursunuz.

Mini Kasko İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Mini Kasko İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Mini Kasko İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dar kasko ana teminatların hepsini kapsamadığı için sınırlı bir teminat şeklidir ve koruma açısından daha zayıftır. Kasko teminatı genel şartların içinde yer alan çarpma, çarpılma, çalınma, kundaklanma, yanma, doğal afetler sonucu hasar veya 3. Kişilerin verdiği hasarlar yer alacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Dar kasko genel şartlardan biri eksik olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Başka İçerik:  15 Yaş Üzeri Araçlarda Kasko Nasıl Yapılır?

Kasko Teminatı Kapsamı

Kasko teminatı içerisinde yer alan sınırlı teminatlı dar kasko sigortası teminatları şu şekildedir:

  • Aracın veya aracın parçalarının herhangi bir şekilde çalınması
  • Aracın dururken ya da seyir halinde iken oluşan çarpışmalar
  • Sürücü hatası dışında gerçekleşen araç yangını
  • Bir başkası tarafından araca verilen her türlü zararlar
  • Kaza anlarında oluşan maddi zararlar ve hasarlar

Dar kasko kapsamında yer alırlar. Bu teminatların dar kasko yada mini kasko içinde yer alıp almayacağı sigorta şirketlerine göre farklılıklar içerebilir. Bazı ek maddelerle mini kasko kapsamını biraz daha genişletmek mümkün.

Kendi Teminatınızı Kendiniz Belirleyin

 Yaygın olarak kullanılmayan mini sigorta yavaş yavaş sigorta şirketlerince tanıtılmaya ve müşterilere anlatılmaya başlandı.  Artık dar kapsamlı kasko poliçelerin satışları günden güne artmaya devam etmekte. Bu kapsamda araç sahipleri poliçelerinde hangi teminatların yer alacağını kendileri de seçebilir. Bu durum prim fiyatlarından ciddi düşüş sağlar.

Dar kapsamlı kasko ürünlerini bazı sigorta şirketleri tek bir paket halinde satarlarken kimileri de esnek davranarak teminat seçimini müşteriye bırakabilmektedir. Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan peşin hasarsızlık indirimi ile poliçe sahipleri sigorta şirketlerine bir yıl boyunca kaza yapmayacağının sözünü vererek prim fiyatlarında bir hayli ciddi indirim sağlayabilirler. Peşin hasarsızlık indirimi araç sahibininhasar tazminat talebinde bulunmama halinde indirimi sağlar.

Sigorta şirketlerinin teminatlarını inceledikten sonra mini kasko fiyatlarını değerlendirebilir ve uygun poliçe fiyatlarını karşılaştırarak kaskonuzu belirleyebilirsiniz.

Yorum yapın