Konut Sigortasını Kimler Neden Yaptırmalı?

Konut Sigortasını Kimler Neden Yaptırmalı? Her insan için evi özel ve güvenlidir. Ancak beklenmedik anda üzücü birçok olayla dışarıda olduğu gibi evimizde de karşı karşıya kalabiliriz. Yangın ve deprem gibi doğal afetlerin yanı sıra ev kazaları ya da hırsızlık gibi durumlar üzücü olaylar olmakla birlikte aynı zamanda sizi maddi olarak da sarsabilecek olaylardır. Tüm bu olaylara karşı evinizi daha güvenli ve daha konforlu hale getirmek istiyorsanız konut sigortası yaptırarak evinizi birçok durum karşısında maddi güvene ulaştırabilirsiniz.

Sigorta şirketleri, sizlere konut sigortası paketleri sunar. Bu paketler standart özelliklerde olabileceği gibi aynı zamanda geliştirilmiş ve içeriği zenginleştirilmiş şekilde de sizlere sunulabilir. Hangi sigorta paketini seçeceğiniz tamamen sizin ve konutunuzun ihtiyaçlarına bağlıdır. Ancak şunu bilmelisiniz ki; konut sigortası gerektiği önemi görmese de aslında her eve yaptırılması gereken önemli bir güvencedir.

Kimler Konut Sigortası Yaptırmalı?

Konut sigortası yaptırabilmeniz için herhangi bir vasfa ve özelliğe sahip olmanıza gerek yoktur. İsterseniz kiracı isterseniz ev sahibi olun her durumda evinizi ya da eşyalarınızı sigortalayarak maddi olarak kendinizi beklenmedik durumlara karşı güvence altına alabilirsiniz. Günümüzde her ne kadar kiracılar, konut sigortasının gereksiz olduğunu düşünüyor olsa da aslında gereksiz değildir. Evinizde kiracı olarak oturuyor olsanız dahi eşyalarınızı ve oturduğunuz evi sigorta kapsamına alarak güvence altında tutabilirsiniz.

Oturduğunuz evin sahibi iseniz o halde konut sigortası yine sizin için gerekli bir güvencedir. Ayrıca konut sigortası denildiğinde akla sadece apartman daireleri gelse de konu sigortası doğrudan binalar, müstakil evler, iş yerleri ve dükkânlar için de yapılabilen bir sigorta türüdür.

Başka İçerik:  Zorunlu DASK Sigortası Yaptırmak
Kiracılar Neden Konut Sigortasını Yaptırmalıdır?

Kiracılar Neden Konut Sigortasını Yaptırmalıdır?

Kiracılar, her ne kadar oturdukları evin sahibi olmasalar da evi kiralarken imzaladıkları kontrat gereği evin sorumluluğunu üstüne almış olurlar. Bu noktada kiracı konut sigortası yaptırabilir mi sorusu da sıkça araştırılır. Kiracıların oturdukları eve konut sigortası yaptırmaları aynı zamanda birçok avantajı da beraberinde getirir.

Su baskını ve yangın gibi durumlar karşısında kontratta evin hasarından sorumlu olan kişi kiracıdır. Yani kiracı olduğunuz ev bu gibi durumlar karşısında hasara uğradığında bu hasarı siz karşılamak durumundasınız. Ayrıca ev içinde oluşabilecek kazalar ve beklenmeyen yaralanma durumlarına karşı da konut sigortası sizin ve ailenizin güvenli bir ortamda yaşamanıza ortam hazırlar.

Ev Sahibi Neden Konut Sigortasını Yaptırmalıdır?

Ev Sahibi Neden Konut Sigortasını Yaptırmalıdır?

Ev sahibi iseniz konut sigortası yaptırmak için daha çok nedeniniz var demektir. Öncelikle sizin ve evinizin başına gelebilecek yangın ve deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlerden korunmak için konut sigortasını yaptırmalısınız. Genel olarak her ev sahibi zorunlu olan deprem sigortasını yani DASK’ı yaptırmak durumundadır. Ancak zorunlu deprem sigortasının kapsamı sınırlıdır.

Konut sigortası ise standart olarak deprem sigortasını kapsamakla birlikte hasar bedelini zorunlu deprem sigortasına göre daha geniş kapsamda tüketicilere sunar.

Ev sahiplerinin konut sigortası yaptırması gereken bir diğer konu ise; eşyalarının güvenliğidir. Konut sigortası hırsızlığın yanı sıra aynı zamanda eşyaların maddi hasar görmesine karşın eşyaları güvence altına alır. Böylece deprem, sel ve yangın gibi durumlarda sadece hasar gören eviniz için değil aynı zamanda eşyalarınız için de sigorta şirketinden hasar ödemesi talep edebilirsiniz.

Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Hukuki olarak kiracıların ya da ev sahiplerinin konut sigortasını yaptırmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Fakat hayatınızın her anında beklenmedik olumsuz olaylar ile karşı karşıya kalacağınızı göz önünde bulundurarak kendinizi, ailenizi ve evinizi koruma altına alabileceğiniz güvenli bir sigorta yöntemidir.

Başka İçerik:  DASK Deprem Sigortası Yaptırmanın Amacı

2007 yılının başlarına kadar konut sigortası yaptırmak özellikle ev almak için kredi çekenler için kanunen zorunluluktu. Ancak daha sonrasında bu zorunluluk kalkmış ve yerini zorunlu deprem sigortasına yani DASK’a bırakmıştır. DASK ise her ne kadar zorunlu olsa da hasar ödeneği oldukça düşüktür.

Konut sigortası zorunlu olmasa da deprem sigortasını daha geniş şekilde kapsar. Öyle ki; DASK ile ödenebilecek maksimum tutara göre konut sigortasında ödenebilecek maksimum daha yüksektir. Dolayısıyla da zorunlu DASK sigortanız olsa dahi evinizin ve eşyalarınızın kapsamlı maddi güvenliği için konut sigortası size büyük fayda sağlayacaktır.

Konut Sigortasının Kapsamı

Konut Sigortasının Kapsamı

Konut sigortası genel olarak öncelikle yangın olaylarını standart olarak kapsar. Eğer ihmale dayalı ya da kasten bir durum söz konusu değil ise tüm konut sigortası paketlerinde yangından dolayı meydana gelen maddi hasarlar konut sigortanız kapsamında karşılanır. Ayrıca elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi tesisatlardan meydana gelen arıza ve hasarlar da standart olarak konut sigortasının karşıladığı sorunlardır.

İklim koşulları sert ve zor olan bir coğrafi bölgede yaşıyorsanız bölgede yağmur, kar ve fırtına gibi olumsuz hava olayları evinize maddi hasarlar verebilir. Bu gibi durumları da konut sigortanız birebir karşılar. Ayrıca kirada iken konut sigortası yaptırarak eşyalarınızı koruma altına alabilir ve meydana gelebilecek maddi hasarlara karşı gardınızı alabilirsiniz.

Yorum yapın