Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut Sigortası Zorunlu Mu? Konut sigortası; sel, yangın, deprem gibi doğal afetlerin yanı sıra hırsızlık ve benzeri gibi durumlara karşı da evinizi koruma altına bir güvence sistemidir. Konut sigortası sayesinde herhangi bir maddi kaybı riski gözetmeksizin evinizde konforlu ve güvenli şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Son zamanlarda konut sigortası, rağbet gören bir teminat olsa da birçok kişi konut sigortası zorunlu mu 2020 sorusunun cevabını araştırıyor. Bu konu geniş bir konudur. Ancak kredi ile ev almak isteyenlerin karşısına konut sigortası farklı bir türde çıkar.

Kredi çekerek ev alacak olan kişilerin sorduğu konut kredisinde konut sigortası zorunlu mu, sorusunun cevabı açık ve nettir. Eğer kredi çekerek ev alıyorsanız hukuki olarak evinizin kredisini ödediğiniz dönem içerisinde zorunlu olarak konut sigortası da yaptırmanız 2007 yılında yayımlanan bir Resmi Gazete’de zorunluluktan çıkarılmıştır.

Kredi ile ev alacak olanların konut kredisi yaptırması zorunlu olmaktan men edilmiş olsa da ev sahibi olacaklara DASK sigortası zorunluluğu getirildi. Yani kredi ile ev sahibi olacak iseniz o halde kredi ödediğiniz dönem boyunca evinize DASK yani deprem sigortası yaptırmanız yasal olarak şarttır.  

Konut Sigortası Nedir?
Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası nedir? Evinizi doğal afetlerin yanı sıra aynı zamanda hırsızlık ve benzeri gibi durumlara karşıda koruyan sigorta güvencesidir. İsteğe bağlı olarak yaptırılabilen konut sigortası, ancak son dönemlerde rağbet görmeye başlamış olsa da aslında son derece önemli ve gerekli bir sigorta türüdür. Konut sigortasını göz ardı eden ev sahipleri deprem, yangın, sel ve benzeri gibi doğal afetler neticesinde evlerindeki büyük maddi hasarlar ile karşı karşıya kalabilir.

Başka İçerik:  DASK Deprem Sigortası Yaptırmanın Amacı

Türkiye, yeni oluşumlu bir ülke olmakla birlikte aynı zamanda bu yeni oluşuma bağlı olarak deprem riski yüksek olan bir ülkedir. Konut sigortası sayesinde herhangi bir deprem durumunda eviniz yıkılsa, yok olsa dahi sigorta şirketiniz maddi zararınızı karşılayacağından dolayı yaşadığınız mağduriyet de azalacaktır.

Konut sigortası ile zorunlu deprem sigortası aynı gibi ifade edilse de aslında her iki sigorta aynı değildir. Konut sigortası; evinizi tüm doğal afetlere ve hırsızlığa karşı koruma altına alırken zorunlu deprem sigortası yani DASK, sadece deprem afetlerine karşı evinizi güvence altına alan bir sigortadır ve hukuki olarak zorunludur.

Konut Sigortası Neden Yapılır?
Konut Sigortası Neden Yapılır?

Konut Sigortası Neden Yapılır?

Hayat boyunca insanların başına her an her şey gelebilir. Belirsizliklerin bu denli fazla olduğu hayatta elbette sel, yangın ve deprem gibi doğal afetler gerçeği de vardır. Bu doğal afetlerin ne zaman nasıl olacağı bilinmemekle birlikte meydana geldiğinde ciddi can ve mal kayıplarına neden olduğu aşikârdır. Konut sigortası ise tüm bu doğal afetlere karşı evinizi maddi anlamda güvence altına alan önemli ve elzem bir güvence sistemidir.

Evinize konut sigortası yaptırdığınız takdirde poliçede belirtilen hususlar doğrultusunda sel, deprem ve yangın gibi doğal afetlerde ya da hırsızlık gibi olaylarda yaşayacağınız maddi ve manevi zorluklar minimum seviyeye indirgenmiş olur. Ayrıca konut sigortası, zorunlu deprem sigortasının karşılamadığı deprem hasarlarını da karşılayarak sizlere her durumda maddi destek sunarak işinizi büyük oranda kolaylaştırır.

Konut sigortası farklı maddeler ile yapılabilir. Evinizin hangi durumlara karşı sigortalandığı, hangi durumlarda ne kadar ödeme verileceği ve sigorta kapsamına hangi durumların dâhil olmadığı gibi durumların hepsi ayrıntılı şekilde sigorta şirketi ile birlikte karşılıklı anlaşarak imzalamış olduğunuz poliçede yer alır. Hatta eğer poliçeye dâhil edilirse gerekli durumlarda çilingir ücreti, sınırlı olmak zere klima ve kombi bakım ücreti gibi ödemeler de konut sigortası kapsamında ödenebilir.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsamaktadır?
Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar
Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar

Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar

Konut sigortası kapsamı birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen bir konudur. Ancak tüm konut sigortası türleri bazı durum ve halleri sigorta kapsamı dışında tutar. Öncelikle savaş, işgal, ayaklanma ve benzeri gibi ülke içinde meydana gelen olaylar neticesinde oluşan hasarlar konut sigortasının kapsamı dışında kalır. Eğer ev nükleer santral ya da çalışma alanının yakınında ise ve nükleerden kaynaklı hasarlar meydana gelmiş ise bu gibi durumlarda da sigorta şirketinin ödeme yapmayacağı poliçede yer alır.

Her konut sigortası istisnasız bir şekilde öncelikle yangından dolayı hasarları öder. Ancak ev içerisinde ütü ve benzeri gibi elektrikli aletler ile bir hasar oluşturulmuş ise ancak yangın durumu söz konusu değil ise bu gibi durumlarda da konut sigortası zarar karşılaması yapmaz.

Kredili Evde Konut Sigortası Zorunlu Mu?
Kredili Evde Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Kredili Evde Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut sigortası, evinizi birçok afet ve olumsuz duruma karşı teminat altına alır. Her ne kadar günümüzde çok fazla rağbet görmüyor olsa da aslında son derece önemli bir sigorta türüdür. Konut kredisinde her yıl sigorta zorunlu mu, sorusu ise özellikle kredi ile ev sahibi olanların en merak ettiği sorulardan birisidir.

2007 yılı itibari ile konut kredisi sigorta zorunluluğu kalktı ancak bunun yerine kredi ile ev alacak olan kişilere DASK yani deprem sigortası yaptırma zorunluluğu getirildi. Kredi ile ev almak isteyen her vatandaş kredi ile ev aldıktan sonra evinin kredisini ödediği süre boyunca evine DASK sigortası da yaptırmakla sorumludur.

Yorum yapın