Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır? Konut Sigortası Zorunlu Mu ya da yaptırmayı düşünen tüketiciler konut sigortanın nasıl hesaplandığına dair soru işaretlerini fazlasıyla araştırır. Konut sigortası; deprem, fırtına, yangın, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra hırsızlık gibi olaylara karşı evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alan bir sigorta türüdür. Her sigorta şirketinin sizlere sunduğu standart konut sigortası paketleri vardır. Ancak sigorta şirketleri tüketicilerin istekleri doğrultusunda poliçeye ek teminatlar ekleyerek sigorta kapsamının genişlemesi konusunda tüketicilere imkânlar sunabilir.

Eviniz, en çok zaman geçirdiğiniz ve hem sizin hem de ailenizin kendini güvende hissettiği korunaklı alanınızdır. Bu nedenle de her ne kadar konut sigortası önemli gibi görünmese de yaptırılması gereken önemli bir teminattır. Tercih edebileceğiniz birçok konut sigortası paketi vardır. Bu paketler sayesinde sizler de evinizi ve eşyalarınızı koruma altına alarak yaşam alanlarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Konut Sigortası Zorunlu Mu? Konut sigortası 2007 yılının Mart ayına kadar kredi ile ev alacak olan herkes için zorunlu bir sigortaydı ancak 2007 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre konut sigortası zorunlu olmaktan çıkmış, onun yerine daha dar kapsamlı olan DASK yani deprem sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Ancak konut sigortası ile deprem sigortası karşılaştırıldığında konut sigortası kapsamı daha geniş bir sigorta türüdür.

Zorunlu deprem sigortası sadece deprem anında zarar gören evlerin maddi hasarını karşılarken konut sigortası; depreme ek olarak yangın, sel, hırsızlık gibi durumları karşılar ve ayrıca istekleriniz doğrultusunda ek teminatlar ile de kapsamı genişletebilir bir sigortadır. Bu sebeplerden ötürü her ne kadar hukuki olarak konut sigortası zorunlu olmasa da kiracı ya da ev sahibi olan tüm tüketicilerin yaptırması gereken bir güvencedir.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Nedir? Neleri Kapsamaktadır?
Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Konut sigortasının hesaplanması sırasında birçok faktör etkendir. Sigorta şirketi ile sigortalı arasında anlaşmalı olarak poliçe hazırlanırken konut sigortası ne kadar sorusu her tüketici tarafından mutlaka sorulur. Ancak bu sorunun cevabı ancak poliçe detayları neticesinde verilebilir. Nitekim poliçeye eklenen ek teminatlar ve konutun özellikleri gibi detaylar hesaplamaları doğrudan etkiler.

Poliçeye cam kırılması, kapkaç ve gasp, dâhili su arızaları gibi ne kadar çok ek teminat eklenir ise konut sigortası fiyatı da aynı oranda artacaktır.

Konut sigortası yapılacak olan binanın ya da dairenin değeri üzerinden yüzde oranı ile hesaplamaya alınır. Bu nedenle de hesaplama öncesinde konutun ya da binanın değeri eksperler tarafından belirlenir ve konut değeri ne kadar yüksek ise sigorta hesaplaması da o derece yüksek çıkar.

Konutların yaşı genellikle iskân alınan tarih bilgilerine ya da tapu kayıt verilerine bakılarak saptanabilir. Böylece iskân tarihi ile konutun en doğru yaşı belirlenir ve sigortası hesaplaması da konut yaşı doğrultusunda yapılır. Yaşı az olan konutların sigorta fiyatı bir tık daha fazla olur. Sigorta yapılacak olan evin ek yapıları var ise bu ek yapılar poliçeye eklenir ve ek teminatlar doğrultusunda sigorta kapsamına alınır. Bu eklemeler de sigorta fiyatının yükselmesine ortam hazırlar.

Konut sigortası yaptıracağınız zaman eşyalarınızın da sigorta kapsamına girmesini istiyorsanız konut sigortasına eşyalarınızı da dâhil edebilirsiniz. Bu noktada tüm eşyalarınızın kullanım süreleri, yıpranma oranları eksper tarafından belirlenir ve konut sigortası hesaplamalarına dahil edilir. Eşya sigortası poliçede ciddi bir fiyat artışına neden olabilir.

Konut sigortası hesaplamasında dikkate alınan bir diğer husus ise konutun türü ve kaç katlı olduğudur. Apartman dairesi olan konular ile müstakil olan konutlar arasında konut sigortası fiyatları 2021 arasında fiyat farkları vardır. Konut tipi ve evin metrekaresi risk oranlarının da değişimine neden olur. Müstakil evler her zaman daha geniş olmakla birlikte hırsızlık ve yangın olaylarına karşı daha riskli bölgeler olduğundan apartman dairelerine göre konut sigortası fiyatları daha yüksek hesaplanır.

Başka İçerik:  Değerli Konut Vergisi Son Gelişmeleri Nelerdir?
Konut Sigortası Neleri Kapsar?
Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut Sigortası Neleri Kapsar? Çok fazla araştırılan bir diğer soru olan konut sigortası neleri kapsar sorusunun cevap aslında her konuta göre değişkenlik gösterir. Konutun yaşı, bulunduğu yerin riskli olup olmaması, konutun kat sayısı ve konutun lokasyonu gibi ayrıntılar aynı zamanda konut sigortasının kapsamını da değiştiren ayrıntılardır.

Genellikle tüm konut sigortası paketleri yangın ve deprem afetlerini kapsar. Ancak burada yangın durumlar ile ilgili sigorta acentelerinin koyduğu bazı şartlar vardır. Sigortalanmış olan bir konutta yangından mütevellit maddi hasar meydana gelmiş ise öncelikle bu durum eksperler tarafından incelenir ve inceleme sonuçları ekspertiz raporu ile sigorta acentesine gönderilir.

Yangının çıkma nedenleri arasında mülk sahibinin ya da akrabalarının kasti davranışları var ise, mülk sahibinin ihmali var ise ya da yangın konutun kendi kusurlarından dolayı çıkmış ise bu gibi durumlarda birçok sigorta acentesi hasar tespiti sonrasında ödeme yapmaz. Bu gibi durumlara karşı tüm sigorta acenteleri poliçede tüm genel ve özel şartları açık ve net bir şekilde sözleşme altına alır.

Yorum yapın