Konut Sigortası Kapsamı ve Avantajları Nelerdir?


Konut Sigortası Kapsamı ve Avantajları Nelerdir? Değerli konut vergisi konut sahibi olan bütün kişilerin sahip oldukları konut için zorunlu olarak ödemeleri vergidir. Değerli konut vergisi ile ilgili olan yasanının TBMM tarafından kabul edilmesi ile kanun yürürlüğe girerek konut sahibi olan kişiler sorumlu tutulmuştur.

Değerli konut vergisine dair yasalar sürekli değişiklik gösterebiliyor. Bu doğrultuda konut sahibi olan ve vergi ödemesi gereken kişilerin değerli konut vergisi kapsamında yapılan değişiklikleri kontrol etmeleri ve takip etmeleri gerekiyor.

Buna bağlı olarak konut sahibi olan kişilerin geçerli olan yasalar kapsamında değerli konut vergisini yatırmaları ve takip etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda konut sahibi ola kişilerin konut sigortası yaptırmalarında da büyük fayda bulunuyor. Konut sigortası değerli konut vergisi kadar önem taşıdığı için birçok konut sahibinin de dikkat etmesi gereken bir nokta olarak biliniyor.

Konut Sigortası Nedir?


Ev kişiler için en güvenli olan ortamdır. İnsanlar için ev huzur veren ve güven evren bir ortamdır. Ancak zaman zaman evde belirli arızalar ve riskler söz konusu olabiliyor. Bu riskler doğal afetlerden kaynaklı oluşabileceği gibi olası kaza durumlarında da oluşabilir.

Ev için risk oluşturan doğal afetler olarak deprem, heyelan, yangın, sel ve su baskınları gibi olası durumlar olası bir şekilde gerçekleşebilir. Bu gibi riskler maddi anlamda kişilere büyük kayıplar yaşatacaktır. Doğal afetler dışında hırsızlık ya da tesisat sorunları da maddi anlamda kayıplara sebep olabiliyor.

Bu riskler Ev sahibi olan kişilerin olası bu risklere karşı önlem almaları gerekiyor. Ev için oluşabilmesi ihtimal sıkıntılar açısından konut sigortası yaptırılması gerekiyor. Konut sigortası ev güvenliği için oldukça önemli olan bir sigorta türüdür. Evde oluşabilecek kaza ve risklere karşı önlem alınması konut sigortası ile mümkün olacaktır. Konut sigortası kapsamı sigorta şirketleri tarafından belirleniyor.

Başka İçerik:  Uygun Fiyata Deprem Sigortası Teklifi
Konut Sigortası Ne İşe Yarar?


Konut Sigortası Ne İşe Yarar?


Konut sigortası ne işe yarar şeklinde düşünecek olursak ev güvenliği için gerekli önlemleri sağlar diyebiliriz. Konut sigortası evi ve evde bulunan eşyaları koruma altına alan bir sigortadır. Doğal afetler sonucunda ya da olası kazalar ve aksilikler sonucunda ev için maddi hasarlar oluşacaktır.

 Konut sigortaları ise bu hasarları karşılayarak konut sahibi olan kişilerin olası kaza ya da doğal afetlerden en az zarar ile kurtulmalarını sağlıyor. Bu sebepten ötürü konut sigortası ev sahibi olan kişiler tarafından kesinlikle yapılması gerekiyor.

Konut Sigortası Kapsamı Nelerdir?
Konut Sigortası Kapsamı Nelerdir?


Konut Sigortası Kapsamı Nelerdir?


Konut sigortası kapsamı sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda konut sahibi olan kişiler de konut sigortası teminatlarını belirleyebiliyorlar. Konut sigortası kapsamında bulunan bu teminatlar konut sahibi olan kişilerin beklentileri ve isteklerine göre değişebiliyor. Konut sigortası kapsamında bulunan teminatlarda su baskını ya da sel olma ihtimaline karşı belirtilen madde için bu gibi durumlarda oluşan maddi zarar güvence altına alınacaktır.

Sel dışında olası heyelan meydana gelmesi durumunda da zarar gören kısımlar için güvence sağlanıyor. Doğal afet olarak kış aylarında aşırı kar yağması sonucunda da oluşan çatı çökmesi ya da diğer zararlarda meydana gelen hasar sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Doğal afetler dışında oluşan kazalarda da konut sigortası devreye giriyor.

Bu kazalar ferdi kazalar olabiliyor ve bu durumda sigortası bulunan kişilerin vefat etmesi durumunda yakınlarına maddi tazminat veriliyor. Olası bir enflasyon artması ile oluşacak maddi kayıplara yönelik konut sigortası devreye giriyor. Bu sayede konut sahibi kişiler en az zarar ile bu durumdan kurtuluyorlar.


Konut Sigortası Kapsam Dışı Durumlar Nelerdir?


Konut sigortası kapsam dışı durumlar doğal afet ve olası kazalar dışındaki durumlardır. Ülkede meydana gelen iç savaş durumlarında, herhangi bir ayaklanma durumlarında ve isyan meydana gelmesi durumunda konut sigortası maddi zararları karşılamıyor. Bunun dışında askeri ayaklanmalar ve ülkeler arasında meydana gelen savaşlar sonucunda oluşan zararlar için de konut sigortası katkı sağlamıyor.

Başka İçerik:  Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?
Konut Paket Sigortası Avantajları!
Konut Paket Sigortası Avantajları!


Konut Paket Sigortası Avantajları!


Konut sigortası ev sahiplerinin evlerini herhangi bir kazaya ya da olası doğal afetler sonucunda meydana gelen zararlara karşı koruması için uygulanan sigorta türüdür. Konut sigortası teminatları sigorta şirketleri tarafından konut sahibi olan kişilerin taleplerine göre şekilleniyor. Konut sigortası sadece kokut sahibi olan kişiler tarafından değil kirada oturan kişiler tarafından da tercih edilir.

 Bükün nedeni ise konut sigortasının sadece eve değil aynı zamanda eşyalara da güvence sağlıyor olmasıdır. Konut sigortası sigorta şirketleri tarafından ek teminatlar ile beraber paket halinde hazırlanarak kişilere sunuluyor. Konut paket sigortası avantajları arasında yer alan en büyük avantaj kişilerin isteklerine göre şekilleniyor olmasıdır.

Sigorta firması tarafından belirlenen genel teminatlar dışında kişilerin talepleri doğrultusunda ek teminatlar da konut sigortası poliçeleri arasında yer alıyor. Bu da konut sigortası yaptırmak isteyen kişiler için avantaj sağlıyor. Avantaj sağlamasının en büyük sebebi ise kişilerin talepleri doğrultusunda teminatların eklenip çıkartılıyor olmasıdır.

Yorum yapın