Kloz Nedir Türleri ve Avantajları Nelerdir?

Kloz Nedir Türleri ve Avantajları Nelerdir? Yaşamımızda önemli bir yer tutan konutlar ve araçlar için yapılacak her sigorta olası risklere karşı kişileri güvence altına alır ve maddi kayıpların karşılanmasını sağlar. Sigorta yapılırken firma ile kişi arasında sözleşme imzalanır. Sözleşme ile her iki tarafında hakları güvence altına alınır ve sigortayı yaptıran kişinin yararlanacağı hizmetler sözleşmede yazılıdır. Genel teminatları aynı olmak kaydıyla sigorta şirketlerinin düzenlediği sözleşmelerde bazı farklılık olabilir. Müşteriler kloz adı verilen maddeler sayesinde sözleşmeye yeni madde ekletebilir ve sözleşmeden mevcut bir maddeyi çıkartabilir.

Sigorta şirketi ve müşteri arasında imzalanacak sözleşmeler yeni madde eklenerek güncellenebilir veya madde çıkararak kapsamı daraltılabilir. Bu uygulamaya sigorta sektöründe kloz denir. Kimi zaman sözleşme maddelerinde eksiklik, belirsizlik veya anlaşılmayan ifadeler yer alabiliyor. Bu tarz durumlara maruz kalmamak için sözleşme imzalanmadan önce mutlaka okunmalıdır. Var olan belirsizlikler veya kapsam dışı değerlendirmelerin giderilmesi maddeler ile sağlanır. Hatta görüşme yapılmadan önce daha önce imzalanan örnek sözleşmelerin okunması da tavsiye edilir. Kloznedir veya kloz ne demek başlıkları altında araştırma yapılmalıdır.

Kloz Türlerini Biliyor Muyuz?

Kloz Türlerini Biliyor Muyuz?

Sigorta acenteleri ile imzalanan sözleşmeler eklenen kloz maddeleri değişikliğe uğruyor. Eklenen maddeler çoğu zaman avantajlı olsa da bazı durumlarda istemesek de sorun yaratabiliyor. Hatta bireyin mevcut haklarını kısıtlayabilir veya tamamiyle ortadan kaldırabilir. Sorunlar en çok kasko sözleşmelerinde yaşanıyor. Buna bağlı olarak kloz hakkında tekrardan belirlenen ve düzenlenen haklar bulunmaktadır. Bunlara kloz türleri de denir. Bu sorun en çok kasko sözleşmelerinde yaşanması nedeniyle yenilenen hakları kasko sözleşmesi üzerinden ele alalım.

  • Cam Klozu: Sürücülerin karşılaştığı önemli bir sorundur. Herhangi bir kaza sonucu arac camlarının zarar görmesi durumunda maliyetin karşılanması cam klozu maddeleri ile sınırlandırılabiliyor. Olması gereken uygulama sözleşmede farklı şekilde ifade edilebiliyor. Gündelik hayattan örnek vermek gerekirse zarar gören camın yerine orijinal cam takılması gerekirken sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu bir cam takılabiliyor. Bu tarz sınırlamalara maruz kalmamak adına sözleşme dikkatlice okunmalıdır.
  • Aksesuar Klozu: En çok karşılaşılan kloz sorunlarından biridir. Satın aldığınız araçta zevkinize bağlı olarak tercih ettiğiniz aksesuarları ilgilendiriyor. Bu klozlar özel kurallar kapsamında ele alınabiliyor. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak adına sözleşmede yer alan aksesuar klozu maddesi ve daha sonra tüm sözleşme sabırlı ve dikkatli bir şekilde okunmalıdır.
  • Hasarsızlık İndirimi Klozu: Poliçenin yenilenmesi aşamasında sürücülerin kullanmayı tercih ettiği hasasızlık indirimi sigortalılara maddi olarak fayda sağlayan bir unsurdur. Ancak bu hakkın tanımlandığı kloz maddesine dikkat edilmesinde fayda var. Sigorta firmasının hangi hasarları karşıladığı, hangi hasarların indirimi  etkilediğini  ve alınacak indirimler sözleşmede açıkça belirtilmelidir. Poliçede hasarsızlık indirim klozu maddeleri mutlak suretle incelenmesi gerekir.
  • Çekme Kurtarma Klozu: Araç kasko sözleşmeleri içerisinde en çok problem yaşanan kloz türlerinden biri de çekme kurtarma maddeleridir. Çekici kurtarmanın hangi durumlarda devreye gireceği gibi detaylar net olmadığı için sürücüler zor durumda kalabiliyor. Sigorta acenteleri çekme ve kurtarma faaliyetleri için sözleşmede yıllık limit koyabiliyor veya ücret sınırı belirtebiliyor. Kazanın yapıldığı yer, bulunduğunuz konum gibi çeşitli etmenler dikkate alınarak belirlenen çekme kurtarma klozu çekici masrafından başka gideri karşılamıyor. Bu nedenle sözleşmede çekme kurtarma klozu maddesi titizlikle incelenmelidir.
Başka İçerik:  Esnek Mesai Çalışanları İçin Çözüm Teklifleri

Bahsedilenler dışında da kloz çeşitleri bulunmaktadır. Kar ağırlığı klozu, kara taşıtları klozu, fırtına klozu ve ikame araç klozu örnek verilebilir.

Sigorta Sözleşmelerinde Kloz Neden Var?

Sigorta Sözleşmelerinde Kloz Neden Var?

Sigorta sözleşmelerinde kloz maddeleri olması gereken etmenlerdir. Her ne kadar sözleşmeler profesyonel olarak hazırlansa da bazen net olmayan ibareler, anlaşılmayan hususlar veya mağduriyet yaratacak faktörler olabiliyor. Sigorta sözleşmelerinde kloz belirsizlikleri netleştirmek ve her iki tarafında haklarını koruyabilmek adına sözleşmede yer alması gerekir.

Yaşanabilecek durumlarda olay anındaki denge kontrolünü de sağlıyor. Bu nedenle sözleşmeler incelenirken maddeler ayriyeten irdelenmeli ve anlaşılmadığı noktalarda düzeltilmesi talep edilmelidir. Aksi takdirde hukuki yaptırımların olduğu süreçler de yaşanabilir.

Kloz Maddelerinin Avantajları

Kloz Maddelerinin Avantajları

Kloz maddeleri, sigorta sözleşmelerinde mutlaka yer alması gerekir. Kloz maddelerin avantajları hem sigorta şirketi hem de sigortalı için geçerlidir. Sözleşme kapsamında yer alan tüm belirsizliklerin giderilmesine yardımcı olur. Her iki tarafın haklarını korur. İleride yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda anlaşmazlığı önler. Yaşanabilecek hukuki sorunların önüne geçer. Sigorta şirketinin sağladığı ve sigortalıların faydalanabileceği hizmetlerin kapsamı açıkça belirtilmiş olur. İki taraf arasında karşılıklı güveni sağlar.

Yorum yapın