Kış Aylarında Yakıt Tüketimi Artar mı?

Kış Aylarında Yakıt Tüketimi Artar mı? Ne Yapmalı? Kış aylarında yakıt tüketimi yaz aylarında yapılan yakıt tüketiminden farklılıklar gösterir. Kış mevsiminin gelmesi araç sürücülerini zorlu koşullardan geçirir. Araç sürücüleri kış mevsiminde alacakları önlemleri arttırmak zorundadırlar. Kış mevsimi sürücülere zorlu koşulların yanı sıra ek masrafları da beraberinde getirir. Araçların soğuk hava koşullarında maliyeti daha da artar. Kış aylarında yakıt tüketimi bu yüzden artış gösterir.

Araçların kış aylarına uyum sağlaması biraz zor olur. Kış aylarına kişiler araçlarının uyum sağlaması için birçok faktörün varlığını koruması gerekir. Kişiler araçları için kış lastiği temin etmesi gerekir. Bunun yanı sıra kişiler araçlarını kısa hazırlarken akü bakımlarını da yaptırması gerekir. Aynı zamanda yağ ve radyatör bakımı da araçlar için mutlaka yapılması gerekir.

Kış aylarında kalorifer kullanımı yapılması için araçlarda yer alan kalorifer bakımları da yapılmalıdır. Kişiler kış mevsimine girmeden önce kışın güvenli araç sürme yöntemlerinin de bilgisini öğrenmesi gerekir. Soğuk hava koşulları araçlar için birçok olumsuz etkilerini beraberinde getirir. Soğuk havalardan dolayı kış aylarında yakıt tüketimi konusunda olumsuz bir etkisinin olduğu görülür.

Araçlar Kışın Daha mı? Fazla Yakıt Tüketir?

Araçlar Kışın Daha mı? Fazla Yakıt Tüketir?

Akaryakıt firmaları kış aylarında satmış oldukları yakıtların formülünde değişiklik yaparlar. Yakıtların formülünün değiştirilme sebebi aslında soğuk havalarda yakıtın buharlaşma seviyesini en aza indirmektir. Fakat akaryakıtta yapılan bu değişiklik motorda sorunsuzluk oluşturur. Akaryakıt firmalarının yakıt formüllerini değiştirmesi sonucu araçların yakıt tüketim miktarı artar. Yakıtların formüllerinin değişmemesi kış aylarında otomobillerin daha fazla yakıt harcamasına neden olur.

Kış Aylarında Soğuk Havada Yakıt Tüketimi

Kış Aylarında Soğuk Havada Yakıt Tüketimi

Soğuk havada yakıt tüketimi sıcak havalarda yakıt tüketimine oranla daha fazladır. Kışın hava sıcaklıklarının düşmesi yakıt tüketimini ortalama %20 oranında artırır. Araç sürücüleri bu nedenlerden kaynaklı olarak yakıt tasarrufu yapmanın yollarını aramaya başvurur. Soğuk havalarda yakıt tüketiminin artmasını sağlayan bazı sebeplerin varlığı söz konusudur.

Başka İçerik:  Schengen Vizesi Başvuru ve Ücreti Hakkında

Soğuk havalarda yakıt tüketiminin artması aslında araçlarda bulunan motorun yakıt tasarrufunu sağlayan optimum sıcaklığa ulaşmasının uzun sürmesi olarak bilinir. Aynı zamanda soğuk havada lastiklerin hava basıncı düşer. Lastiklerin hava basıncı düştüğü zaman lastiğin yuvarlanma direnci artma eğilimi gösterir. Bu durum sonucunda aracın yakıt tüketimi olumsuz yönde etkilenir. Kış aylarında yakıt tüketimi artar.

Soğuk havalarda aracın içerisinde yer alan motor yağı kalınlaşır. Bu nedenle aracın motoru ve şanzıman sistemlerinde hareketli olan parçalarda sürtünme etkili olur. Bu durum sonucunda sürtünmeden kaynaklı olarak araç daha fazla yakıt harcar. Araçlarda yer alan ısıtıcı fanlar, ısıtmalı koltuk gibi birçok parçalar aküye ağırlık verir. Aküye ağırlık verilmesi kışın araçların daha fazla yakıt yanmasına sebep olur.

Soğuk Havada Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Soğuk Havada Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Soğuk Havada Yakıt Tasarrufu yapmanın birçok yolu bulunur. Sürücüler kış aylarında yakıt tasarrufu yapmak için birkaç yöntem ve önlemlere başvurması gerekir. Alınacak olan bu basit yöntemler sayesinde sürücüler kışın yakıt kullanımını azaltabilirler. Kış aylarında sürücüler araçlarını kapalı garaja park etmeleri gerekir.

Kapalı garaja park edilen araçlar sıcaklığını koruyarak motor yağının sıvı kalmasını sağlar. Motor yağının sıvı kalması motorun daha hızlı ısınmasına neden olur. Bundan dolayı araç kışın yakıt kullanımını artırmaz. Karlı havalarda alınacak yönteme baktığımız zaman. Sürücüler araçlarının bagajında bulunan yükleri azaltması gerekir.

Yükün fazla olması yol tutuşunu artırır. Yol tutuşunun artması aslında aracın daha fazla yakıt tüketmesi anlamına gelir. Kış aylarında yakıt tüketimi azalmasını isteyen sürücüler araçlarını sabit hızla hareket ettirmesi gerekir. Zorlu kara yollarında gaza yüklenen sürücüler hareket etmek için aracın daha fazla yakıt kullanmasına neden olur.

Yorum yapın