Kış Aylarında Kaskonun Önemi

Kış Aylarında Kaskonun Önemi Araç sahiplerinin uğradığı birçok zararı karşılayan kasko bir sigorta türüdür. Trafik sigortasından farklı bir poliçe türüdür. Trafik sigortası devlet tarafından zorunlu tutulur fakat kasko kişiye bağlı bir sigortadır.

Trafik sigortasına oranla poliçe tutarları biraz pahalı olabilmektedir. Fakat teminatlarla bunu ayarlamak mümkündür. İhtiyaçlarınızın doğrultusunda teminat tutarlarını ayarlayarak aracınıza en uygun kasko poliçesini oluşturmak da size bağlıdır.

Kasko Sigortası Ne İşe Yaramaktadır?
Kasko Sigortası Ne İşe Yaramaktadır?

Kasko Sigortası Ne İşe Yaramaktadır?

Trafik sigortası devletin zorunlu tuttuğu bir sigorta olup olası bir kaza anında mağdur tarafın maddi zararını karşılar. Kasko sigortası ise devlet tarafından zorunlu tutulmamıştır. Dilediğiniz zaman kasko yaptırabilirsiniz. Kasko aracınızın uğrayacağı zararları karşılar.

Trafik sigortasından farklı olarak kasko sigortası muhtemel bir kaza esnasındasuçlu ya da mağdur olmanıza bakmıyor ve maddi zararınızı karşılıyor. Zorunlu tutulmayan kasko sigortasının poliçeleri farklıdır ve trafik sigortasından farklı olarak özel teminatlara sahiptir. Buna bağlı olarak poliçe tutarı da değişebilmektedir.

Kasko şirketleri müşterilerinin önüne dört farklı kasko türü sunmaktadır. Dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kaskodur. Sigorta şirketleri bu ürünleri tüm detaylarıyla müşterilerine sunarlar ve gerekli bilgileri verirler. Fiyatlar kasko türüne ve kapsadığı teminatlara göre değişiklik gösterebilir. Burada kişinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda ve verebileceği fiyat aralığına uygun bir kasko seçmesi gerekir.

Kış Aylarında Kasko Teminatı
Kış Aylarında Kasko Teminatı

Kış Aylarında Kasko Teminatı

Trafik sigortası poliçe teminatlarına oranla kasko sigortası poliçe teminatlarının kapsamı daha geniştir.  Trafik sigortası yalnızca kaza anında işleme koyulur. Oysa kasko sigortası her türlü kaza, doğal afet, terör olayı, hırsızlık, kundaklama gibi pek çok vakada işleme konulabiliyor.

Başka İçerik:  Kazada Hayvana Çarpınca Ne Yapılır?

Kasko sigortasında poliçe süresi 1 yıllıktır. Her dönem olmakla beraber kış aylarında kaskonun önemi daha da artmaktadır. Neden derseniz araç sürüşleri kış ayları pek sağlıklı ilerlemez. Çünkü kış aylarında kar, yağmur, buzlanma veya sis gibi pek çok olumsuz hava şartları nedeniyle kaza yapma olasılığınız artmaktadır.

Ayrıca doğal afet sonucu da aracınızın zarar görmesi muhtemeldir. Tüm bu sebeplerden dolayı kış aylarında aracınıza kasko sigortası yaptırmaya özen göstermelidir. Trafik kazaları dışında olumsuz hava şartlarını da göz önünde bulundurarak araçta meydana gelebilecek herhangi bir hasar veya zarar durumunda kasko sigortası devreye girerek sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

Kasko Sigortasında Doğru Şirket Seçimi

İçeriği bakımından trafik sigortasından oldukça farklı olan kasko sigortası özel bir sigortadır. Oysa trafik sigortası standarttır. Sigorta şirketine göre teminatları ve hizmetleri değişkenlik göstermektedir.  Bu yüzden de kasko sigortasında sigorta şirketi seçimi bir hayli önemlidir. Aracınıza kasko sigortası yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle sigorta şirketlerini iyice araştırmanızda fayda vardır.

Sigorta şirketi size ne gibi fırsatlar sunuyor, nasıl bir teminat ve poliçe hazırlıyor bakmanız gerekir. Tüm baktıklarınızın içinde aracınıza en uygun olan sigorta şirketini seçmelisiniz.  Bu seçimi yaparken size en düşük kasko tutarı veren şirket yerine en güvenilir ve en ideal hizmet sunan şirket tercihiniz olmalıdır.

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracınıza kasko yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri sigorta seçimi ve diğeri de poliçe işlemleridir. Fiyatlar da en az diğer ikisi kadar önemlidir.  Sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe teminatlarına göz atmalı ve sundukları avantajları karşılaştırmalıdır.

 Tüm yapılan bu titiz çalışmaların ardından doğru kararı vermeli ve aracınıza kasko yaptırmalısınız. Özellikle kış aylarında artan olumsuz hava şartlarından dolayı kaza olasılıkları artmakta olduğundan poliçe ve teminatların hazırlanması noktasında   hassas davranmalıdır. 

Başka İçerik:  HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Farklı kasko sigortası şirketlerinden teklif alanlar ve daha önce aracına kasko yaptırmış olanlar oldukça farklı fiyatlarla karşılaşabilir. Özellikle kış aylarında olumsuz hava şartları yüzünden oluşan buzlanma, görüş mesafesi gibi problemlerle kaza riski oranı çok daha fazladır.

Her ne kadar kaza olasılığı her daim var olsa da kasko genel olarak bir yıllık yapılırken konu kış aylarına gelince kaza risklerinin artması kaskonun önemini daha da artırmaktadır.

Kasko Sigortasının Trafik Sigortasından Farkı

Trafik sigortasının zorunlu olması yanında kasko sigortası isteğe bağlıdır. Trafik sigortası eğer poliçe sahibi hatalı ise karşı tarafın kazadan kaynaklanan maddi zararını karşılayan bir sigorta türüdür.  Karşın tarafın mağduriyetini gideren bir sigorta şeklidir. Fakat kasko ise poliçe sahibinin mağduriyetini giderme odaklıdır.

Poliçe kapsamına göre araçta yer alan diğer kişiler trafik sigortasının yeterli olmaması durumunda karşı araç ve diğer kişiler de teminat kapsamında korunmaktadır. Kasko araç çalınması, yanması, üçüncü kişilerin araca zarar vermesi sonucu oluşacak zararlara karşı oldukça ayrıntılı bir güvence sunmaktadır.  Kasko teminatları aracı ve sürücüyü her türlü zarara karşı korurken trafik sigortası sadece aracın kaza yapması durumunda devreye girmektedir.

Trafik sigortasının poliçe ve teminat limitlerini hazine Müsteşarlığı belirlerken kaskoda poliçe kapsamı sigorta sahibinin ihtiyaçlarına göre kendisi tarafından belirlenmektedir.  Kaskonuzu yaptırırken limitleri ve ek teminatları kendiniz belirlersiniz. Böylece ihtiyaçlarınıza uygun bir kasko belirler ve hayatınızı kolaylaştırıcı bir kasko poliçesi sahibi olursunuz.

Yorum yapın