Kimlik Yenileme Hakkında

Kimlik Yenileme Hakkında Ülkemizde, 1972 yılından bu yana, erkeklerde mavi bayanlarda pembe olan kimlik kartları bir süreden beri dijital olan kimlik kartı ile değiştiriliyor. İlk olarak 2016 yılında çalışmaları başlayan yeni kimlik kartı uygulaması 1 Ocak 2017 yılından itibaren değiştirilmeye başlandı. Nüfus hizmetleri kanunu kapsamında yenilenen kimlik kartı, sadece kendi değil, nüfus cüzdanı yerine kimlik kartı ismi ile de değiştirilmiştir.

Avrupa Birliği uyum yasaları gereği hazırlanan yeni kimlik kartlarının hazırlanmasında dolandırıcılığın ve sahteciliğinde önüne geçmek amaçlanmaktadır. 2005 yılı kabahatlar kanununda yer alan bir maddeye göre, tüm vatandaşlar yeni kimlik kartlarını yanında taşımak zorunda, her hangi bir denetimde yanında kimlik kartı bulunmadığı takdirde para cezası uygulanır.

Yeni Kimlik Kartının Özellikleri

Güvenlik açısından birçok özelliği bulunan yeni kimlik kartı, aynı zamanda ehliyet üzerindeki bilgilerinde yüklenerek ehliyet olarak ta kullanıldığı ve daha ileri bir tarihte, banka kartı ve otobüs kartı olarak kullanılacağı biliniyor.

Yeni kimlik kartının özellikleri arasında elektronik koruma öğesi ve biyometrik resim, elektronik sertifika, pin gibi çok faktörlü doğrulama gibi güvenlik içerikleri bulunuyor. Bunun yanı sıra, rol tabanlı erişim mekanizması, elektronik imza ve temassız pasaport gibi özellikler de mevcut. Yeni kart aynı zamanda hem İngilizce hem de Türkçe olarak iki dil özelliğine sahip ve tüm vatandaşlar için de cinsiyetten bağımsızdır. 

Yeni Kimlik Kartı Başvurusu?

Kimlik Yenileme Başvurusu?

Uygulanmaya başlandığı ilk zamanlarda randevu sistemi ile dağıtılmaya başlanan kimlik kartları, daha sonra randevu sistemi zorunluluğu kaldırılmıştı, Ancak yoğunluktan dolayı mağdur olmamak için randevu ile gitmek vatandaşların yararına olacaktır. Yeni kimlik kartı başvurusu, bulunulan ilçenin nüfus müdürlüğüne başvuru yapılarak ya da Nüfus ve Vatandaşlık işlerinin numarası 199 çağrı merkezini arayarak veya ilgili web sitesinden TC kimlik kartı randevu sisteminden başvuru alarak işlemleri gerçekleştirebilirler. 

Başka İçerik:  Kasko ile Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Yeni kimlik kartı başvurusu yapmak isteyen kişi, nüfus ve vatandaşlık işleri web sitesinde bulunan TC kimlik kartı randevu al bölümünden, bilgi içeriğini kabul ederek, istenilen isim, soy isim gibi kişisel bilgileri girerek randevu oluşturabilir. 

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlk defa kimlik kartı başvurusu yapan kişilerin yanında, nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, aile cüzdanı gibi veya muhtarlığın düzenlediği talep belgesi gibi kimlik belgesi niteliğinde bulunan fotoğraflı belgelerden birinin olması gereklidir. Yeni kimlik kartı için gerekli olan belgeler arasında, bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik ICAO standartlarında fotoğrafın bulunması da şarttır.

On beş yaş üzerindeki vatandaşların şahsen başvurarak alabildiği yeni kimlik kartı verilmesi esnasında vatandaşlardan parmak izi, el ayası ya da damar izi biyometrik verileri de istenmektedir. Yeni kart için gerekli olan belgeler arasında biyometrik olmayan fotokopi yoluyla çoğaltılan fotoğraflar kullanılamaz. 

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar?

Yeni doğum nedeni ile 30 gün içinde bildirilerek alınan yeni kimlik kartlarından ücret talep edilmez. Ancak belirtilen süre yani 30 gün aşılırsa 2020 tarihi itibari ile 25 TL ücret alınır. Diğer vatandaşların başvuru yapması halinde değiştirdiği yeni kimlik kartı ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir.

Nüfus cüzdanını kaybederek, yeni kimlik başvurusu yapan kişilerden alınacak yeni kart ücreti yine 25 TL’dir. Ancak değiştirdiğinizde veya kaybettiğiniz takdirde ödeyeceği ücret 50 TL’dir. Yeni kart ücreti başvuru yapmadan önce Nüfus müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara ya da Ptt şubelerine yatırılarak alınan dekont numarası ile başvuru yapması gereklidir.

Yeni Kimlik Kartı Nasıl Teslim Edilir?

Yeni kimlik kartı başvuru yapıldıktan sonra Nüfus müdürlüğü web sitesi ya da e posta yolu ile sondurumu öğrenilebilir. Başvurudan sonra hazırlanmış olan kimlik kartı başvuru esnasında belirtilen adrese teslim edilir. Yeni kimlik kartları, güvenlik için bulunması gereken pin kodu, değiştirme, bloke kaldırma kontrol gibi işlemler ise Nüfus müdürlüklerinde bulunan KİOSK cihazlarında yapılabilir.

Başka İçerik:  İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni kimlik kartları sahiplerinin kendi güvenlikleri için pin kodu asla başkalarıyla paylaşılmamalıdır. Yeni kimlik kartlarının geçerlik süresi on yıldır. Süresi dolan yeni kimlik kartı, belirlenen ücret karşılığında yenisi ile değiştirilir ve eski kimlik kartı iptal edilir. 

Yeni Kimlik Kartı Yaş Şartları 

Yeni Kimlik Kartı Yaş Şartları 

On beş yaşın altındaki çocukların yeni kimlik kartları, anne baba veya yasal varisleri bulunan kişiler tarafından başvuru yapılır ve bu kişilere teslim edilir. Bunun yanı sıra on beş yaşın altındaki çocukların yeni kimlik kartlarında fotoğraf olması şart koşulmaz. Yeni kimlik kartlarını değiştirmeyen vatandaşlar 2023 yılına kadar eski nüfus cüzdanlarını kullanmaya devam edebilirler. Ancak 2023 yılından itibaren yeni kimlik kartlarının kullanılması zorunludur.

Yeni kimlikler, vatandaşlarının başvuru yapması halinde başvurudan itibaren, 20 gün içinde belirttiği adrese teslim edilir. Ancak yurt dışında yaşayan vatandaşların başvuru yapması halinde hazırlanan yeni kimlik kartları, Dış işleri bakanlığına teslim edilerek, ilgili dış temsilciliği aracılığı ile başvuru yapan kişiye teslim edilir. 

Yorum yapın