Kaskoda Mini Onarım Hakları Nelerdir?

Kaskoda Mini Onarım Hakları Nelerdir? Kaskoda araçta oluşan ufak hasarların onarılmasını sağlayan teminatlar bulunur.

 • Boyasız Kaporta Göçüğü Düzeltme: Aracın aldığı dış darbeler sonucunda aracın kaportasında meydana gelen hasarı, araç boyasına zarar vermeden düzeltilmesi işlemidir. Herhangi bir boya işlemi uygulanmadan eski haline getirilir ve orijinalliği korunur. Özel onarım teknikleri ile düzeltme işlemi yapılır. Araç bu sayede orijinal görüntüsüne tekrar dönmüş olur. Bu işlem ile araç ikinci el satışında değer kaybına uğramaz. İlerleyen zamanlarda göçük işlemi tamir edilmediğinde oluşabilecek olan masraflardan araç sürücüsünü korur.                                                                              
 • Boya Hasarlı Kaporta Göçüğü Düzeltme: Aracın kaportasında dış darbeler sonucunda ezilme, çizilme ve göçük oluşumlarında kaportanın teknik olarak boyasız bir şekilde düzeltilemeyecek halde olması durumunda üzerine punta çekilerek düzeltilip boyama yapılması işlemidir. Aracın kaportasının hasar gördüğü göçüklerde araç orijinalliği korunması sağlanarak parçanın tamamı boyanmadan belirli ölçülerde onarılması sayesinde araç sahibi yüksek masraflardan korunmuş olur. Araç bu sayede ikinci el satışına çıkarıldığında değer kaybına uğramaz. Bu işlem ayrıca mini yama olarak da adlandırılır.                                                                                     
 • Plastik Tampon Tamiri: Aracın plastik tamponlarında meydana gelen iç veya dış yüzeylerindeki yırtılma, kopma, çatlama ve çizilme benzeri oluşan hasarların onarılması işlemidir. Aracın orijinalliği bozulmadan, değer kaybına uğramadan ve hasarsızlık indirimi bozulmadan bu onarım işlemi yapılır.                                                   
 • Araç Döşemesi Tamiri: Aracın iç kısmında bulunan plastik, deri, kumaş veya halı kaplı döşemelerinde sigara yanığı, çizik, yırtıklık veya kopukluk benzeri hasarların parça değiştirilmeden onarılması işlemidir. Özel onarım sayesinde orijinal yüzey ile ayırt edilemez. Böylece araç değer kaybına uğramaz.                                                    
 • Ön Cam Tamiri: Aracın camında dış darbeler sonucunda meydana gelen kırık ve çatlakların onarılması işlemidir. Aracın orijinalliği bozulmadan ön cam tamiri edilmesi sağlanır. Aracın ön camının komple değişmesine göre kıyaslandığında bu işlem araç sahibini yüksek maliyetlerden korumuş olur.                                                       
 • Araçta Oluşan Lekeleri Çıkarma Hizmeti: Aracın koltuklarındaki döşemeler, aracın tavanı, torpidosu, kapı iç döşemesi, taban halısında meydana gelmiş olan lekeleri gideren bir temizlik işlemidir. Araç içinde yer alan bazı döşemelerde meydana gelen lekeler uzun süreli olarak temizlenmediğinde kötü kokuya neden olabilir. Lekelerin çıkarılması ile oluşan bu kötü kokunun uygulanan işlem sayesinde giderilmesi sağlanır. Sıvı lekelerle birlikte; ruj, oje gibi kozmetik malzemeleri veya kan lekesi gibi zor çıkan lekeleri özel teknikle giderilmesi sağlanır. Kumaş ve döşemenin orijinalliği bozulmadan leke çıkarma işlemi uygulanır.                                                                     
 • Deri Döşeme Tamiri: Araç koltuk döşemelerinde kullanılan deri kumaşlar bazen zaman içerisinde eskir ve yıpranabilir. Deri koltuk döşemelerinde zaman içerisinde çatlaklıklar oluşabilir. Deri döşeme tamiri ile oluşan bu eskime ve yıpranmalar onarılır. Bu sayede aracın içindeki tüm döşeme değişmeden belirli kısımlarında onarım yapılabilir. Parça değişimi olmadan aracın deri döşemesinin orijinalliği korunarak bu işlem uygulanır.
Başka İçerik:  Motosiklet Kaskosu Nedir, Nasıl Yaptırılır?

Kaskoda Mini Onarım Nedir?

Araçların kasko poliçelerinde belirtilen limitlerin kapsamında araçta hasarsızlık indirimi hakkı oranı bozulmadan düzeltme yapılmasına mini onarım adı verilir. Mini onarım hizmeti ise poliçedeki limit ve ölçüler dâhilinde yapılır.

Mini onarım;

 • Aracın boya yüzeyini temizleme ve boya yüzeyini parlatma,
 • Araç kaportasında göçük meydana gelmesi durumunda aracın boyasız göçüğünü düzeltme,
 • Araç kaportasında çizik veya aşınma gibi durumlarda sağlanan araç tamiri,
 • Aracın torpido gibi iç plastik kısımlarında meydana gelen hasarların tamiri,
 • Sigara yanığı, deri, kumaş yırtıkları, plastik parça kopmaları gibi bölümlerde araç döşemelerinin tamir edilmesi,
 • Ön camda oluşan hasarın tamiri, ön veya arka tamponda onarılabilir olan göçük, yırtık, kopuk gibi plastik tampon hasarlarına tamir edilme imkânı sağlar.

Poliçede belirli ölçülerin ve limitlerin kapsamında sigortayı yaptıran kişinin ücret ödemeden ve hasarsızlık indirimi almasını etkilemeden sağlanan hizmet teminatıdır.

Mini Onarım Hizmetinin İçeriği Nedir?

Mini Onarım Hizmetinin İçeriği Nedir?

Mini onarım hizmeti içeriği kaskoda belirtilen teminat seçenekleri ve sigorta şirketinin sunduğu ürüne göre değişim gösterebilir. Mini onarım hizmetinden yararlanmak isteyen kişi zabıt veya tutanak işleri ile uğraşmasına gerek kalmadan aracında meydana gelen ufak hasarları tamir ettirebilir. Mini onarım hizmeti alan araçlar yapılan işlemlerin sonucunda kaza sonrası yapılan tamir gibi değildir. Bir yıl içerisinde poliçede belirtilen şartlar doğrultusunda kaskoyu yaptıran kişi mini onarım hizmeti alabilir. İçinde pek çok hizmet barındıran bu mini onarım hizmeti iki yıl garantilidir ve hasar dosyası açılmadan hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmeden araç sahibine tekrar verilir.

Mini Onarım Hizmeti Neden Tercih Edilmelidir?

Araç sahibi mini onarım hizmetinden yararlandığında aracın orijinalliğine zarar vermeden onarım hizmeti almış olur. Araç sahibi bu sayede büyük masraflardan kurtulmuş olur ve bütçesinden tasarruf elde edebilir. Araç mini onarım hizmeti yapan servislere götürüldüğünde onarım yapılacak bölümlerdeki masraf en aza indirilmiş olur.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Nedir? Nasıl Yapılır?

Ayrıca mini onarım hizmetinin araç sahiplerine sağlamış olduğu en büyük hizmeti hasarsızlık indirimi oranını kaybetmeden mini onarım hizmetinden yararlanılabilir olmasıdır. Araçta oluşan ufak hasarlar kolay bir şekilde onarılır ve bu sayede araç sahibi yolculuk yaparken daha güvenilir bir sürüş sağlar.

Yorum yapın