Kaskoda Ek Teminatlar Nelerdir?

Kaskoda Ek Teminatlar Nelerdir? Kaskoda ana teminatların yanında poliçeye dâhil edilebilen ek teminatlar bulunur. Poliçeye eklenebilen bu ek teminatlara bağlı bir şekilde sigorta primi artış gösterir ancak bu durumda kaskonun araca ve araç sahibine daha fazla koruma olanağını sağlar.

 • İhtiyarı Mali Mesuliyet Teminatı:Olası bir kazanın sonucunda zarar gören kişilere ödenen tazminat değerlerinin kaskoda belirtilen limitler dâhilinin üzerinde olması halinde tazminat bedelinin tamamı sigorta şirketi tarafından ödenir. Ancak kasko poliçesinde ihtiyarı mali mesuliyet teminatı bulunmazsa ve belirtilen limit dahilinin üzerinde bir tutar ödenmesi gerekirse bu ödeme kaskoyu yaptıran kişi tarafından ödenir.
 • Enflasyon Teminatı:Aracın değerinin artması halinde enflasyon oranın ortaya çıkaracağı büyük masraflardan korunmasını sağlar.
 • Terör Eylemleri Teminatı:Kaskoyu yaptıran kişinin aracına terör eylemleri sırasında meydana gelebilecek olan hasarları karşılanmasını sağlar. Terör eylemlerinin dışında toplumsal olaylar sonucunda araçta meydana gelen hasarları da karşılar.
 • Deprem Teminatı:Olası bir depremin sonucunda yıkılan binaların araca zarar vermesi halinde araçta oluşan hasarları karşılar.
 • Sel ve Su Baskını Teminatı:Sel veya su baskınları sonucunda araçta oluşabilecek olan hasarların karşılanmasını sağlar.
 • Ferdi Kaza Teminatı:Kaza sonucunda sakatlanma ve vefat etme gibi durumlara karşı araç sürücüsü ve araçta bulunan diğer kişileri koruma altına alır. Kaza sonrasında meydana sakatlanma durumunda poliçede belirtilen limitlerin kapsamında tazminat ödenmesini sağlar. Eğer kaza sonucu ölüm ile sonuçlanmışsa, ölen kişinin yasal olan varislerine tazminat ödenir.
 • Hukuksal Yardım Teminatı:Olası bir kazanın gerçekleşmesi durumunda araç sürücülerinin arasında anlaşmazlık yaşanması ile oluşan hukuki olaylarda masrafların karşılanmasını sağlar.
 • Eskime Payı Düşmeme Teminatı: Aracın hasar almasından sonra tamir sürecindeyken değiştirilmiş olan parçaların yerine takılan yeni parçalar için ek olarak prim ödenmemesini sağlar.
 • Kullanım Kaybı Teminatı: Aracın hasar alması sonucunda kullanılamaz bir hale gelmesi veya aracın tamir sürecinde olduğu zaman kullanılmadığı gibi durumlarda, kaskoyu yaptıran kişinin şehir içi ulaşımını sağlayabilmesi için oluşan masraflar kasko poliçesinde belirlenen limitlerin dâhilinde karşılanması sağlanır.
 • Yardım Hizmeti Teminatı: Araçta arıza, hırsızlık veya yangın gibi meydana gelen olayların sonucunda gerekli olan yardım hizmeti imkânı sunar.
 • Kilit Teminatı: Aracın anahtarının kaybolması veya çalınması durumunda aracın kilit sisteminin değiştirilmesini sağlar.
 • Yurt Dışı Teminatı:Araç yurt dışındayken kaza yapması halinde araçta meydana gelebilecek hasar bedelinin güvence alınmasını sağlar.
 • Hayvanların Araca Verebileceği Zarar Teminatı:Araçta bulunan herhangi bir parçaya kemirgen veya diğer hayvanların verebileceği zararların sonucunda veya herhangi bir hayvanın araçta bulunan bir bölüme sıkışması sonucunda araçta meydana gelebilecek olan hasarları karşılar.
Başka İçerik:  İkinci El Araç Garantisi Hakkında

Kasko poliçesine eklenen teminatlar ne kadar genişletilirse kaskoyu yaptıran kişinin aracına sağlanan koruma oranı da o kadar artar.

kaskoda teminatlar

Kasko Ne İşe Yarar?

Kasko, trafiğe çıkan bütün motorlu araçların karşılaşma ihtimali olan risklere karşı aracı, araç sahibini ve trafikteki diğer seyir halinde olan araçların da güvenliğini sağlayan bir sigorta çeşididir. Kasko sadece karşı tarafı değil, kaskoyu yaptıran kişiyi ve aracını da güvence altına alır. Aracın uğrayabileceği olası bir kazada hemen hemen her duruma uygun bir kasko teminatı bulunur ve kasko bu yüzden araç sahipleri için oldukça avantajlıdır.

Kazanın sonucunda pert olan araç için aracın sahibine kasko değer miktarı kadar ödemenin yapılması sağlanır. Aracın yanması, çalınması veya araç sahibinin kendi iradesi dışında aracın hasara uğraması gibi olaylarda kaskoyu yaptıran kişiye tazminat ödenir. Kasko zorunlu değildir, araç sahiplerinin isteğine göre yapılan bir sigorta türüdür. Ancak kasko trafik sigortasının karşılamadığı teminatları da sunar ve araç sahiplerine büyük bir kolaylık sağlar.

Kaskoda farklı teminatlar dâhilinde dört tane çeşit bulunur. Bu kasko çeşitleri ise; klasik kasko, dar kasko, geniş kasko ve tam kaskodur. Klasik kasko genel olarak ana teminatları kapsar. Dar kasko kapsamında belli teminatlar bulunur. Aracın çarpması, çarpışması veya çarpılması sonucunda, aracın yanması, çalınması gibi olayların sonucunda araçta meydana gelebilecek olan hasarlar kasko şirketi tarafından karşılanır. Geniş kasko çeşidinin içinde ana teminatların yanında bazı risk faktörlerine göre ek olanları da kapsar. Tam kasko ise ana ve ek teminatların tümünü kapsar, aracı ve araç sahibini güvence altına alır.

Sigorta şirketleri kasko için poliçe kapsamında iki türlü teminat sunar. Bunlar ana ve ek olarak ikiye ayrılır.

Başka İçerik:  Kasko Şirketi En İyi Nasıl Seçilir?
Kasko Kapsamındaki Ana Teminatlar Nelerdir?

Kasko Kapsamındaki Ana Teminatlar Nelerdir?

Her kasko poliçesinde bulunan bazı belli başlı ana ve ek teminatlar bulunur.

• Araçların çarpışması ile araçlarda meydana gelen hasarları karşılar.

• Araç hareket halindeyken veya sabit bir şekilde dururken bir cisme çarpması sonucunda alınan hasarı karşılar.

• Araç yandığında veya araçta yangın çıktığında oluşan hasarı karşılar.

• Araç veya parçalarının çalınması gibi hırsızlık durumlarında ve aracın çalınmaya teşebbüs edilirken meydana gelen hasarları karşılar.

• Araçta herhangi bir kaza sonucunda meydana gelebilecek hasarları karşılama ana teminat kapsamına girer.

Yorum yapın