Kasko Yenileme Hizmeti Hakkında

Kasko Yenileme Hizmeti HakkındaÜlkemizde araçların ve sürücülerin, trafikte iken kaza yaşanması veya aracın çalınması gibi durumlarda güvence veren ve maddi tazminatı karşılayan bir sigorta türüdür. Kasko yaptırmış olan sürücünün karıştığı kazalarda, kusur sürücüde ya da karşı tarafta da olsa kasko kendi iradesi dışında oluşmuş her türlü zararı karşılayarak sürücüleri güvence altına alır.

Bunun yanı sıra aracın arıza yaparak çekici hizmetlerinden yararlanması, aracın yanması ya da çalınması, durumundaki maddi kayıpları da karşılar. Ayrıca aracın her hangi bir parçası çalınmış ise, araç her hangi doğal afetten zarar görmüş ise ya da aracın eskimesi, paslanması, veya her hangi bir hayvanın zarar vermesi durumlarında kasko zararı tanzim eder.

Kasko Poliçesi
Kasko Poliçesi

Kasko Poliçesi

Ülkemizde, karayolların durumu, kaza oranları, hırsızlık, olumsuz hava koşulları gibi durumlar düşünüldüğünde kasko yaptırmak seçenek değil bir zorunluluk haline gelmektedir. Böyle durumlarda zararın karşılanması için, kasko poliçesinde aracın tam değeri net bir şekilde yer almalıdır. Kasko poliçesinde, ilk dikkat edilmesi gereken fiyatı değil, özellikleri olmalıdır. Zira aracın kaza ya da diğer olumsuzlukları yaşamayacağının hiç bir garantisi yoktur.

Kasko poliçesinde özelliklerinin yanı sıra herhangi bir yetkili servis bakım firması da maddeler arasında yer almalıdır. Yer alan mevcut özellikler dışında kasko poliçesinde yer alması gereken diğer madde yanlış akaryakıt kullanım nedeni ile araçta oluşacak olan zararın da tanzim edilmesidir.

 Kaskonun Kapsadığı Ürünler Nelerdir?

Kasko yapılan sıfır ya da ikinci el araçlarda her türlü hasarın karşılanması için, yapılan sözleşmenin en önemli özelliği yapılması zorunlu olan trafik sigortası karşılamadığı birçok hasarı karşılamasıdır. Ödemesinin yapılmasından sonra ki 1 yıl boyunca geçerli olan kasko sigortası, kaza sırasında yaralanma veya ferdi kayıpların sağlık giderlerini de kapsar. Kazazedenin tedavi görmesi durumunda, kazazedeye refakat eden yakınının konaklama gibi masraflarını da karşılar.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca sözleşmenin yapıldığı andan itibaren 1 yıl boyunca kasko sahibi hiç bir kazaya karışmaz ise hasarsızlık indirimi ismi verilen uygulamadan yararlanır. Hasarsızlık indirimi bir sonraki yıl ödenecek tutarda yapılan indirimdir ve her yıl aşamalı olarak artar.

Kasko Yenileme Hizmeti
Kasko Yenileme Hizmeti

Kasko Yenileme Hizmeti

Kasko sigorta şirketi, her yıl sürücülere özel birçok fırsatlar sunar. Bu fırsatların bir kısmı ürünleri yenileme hizmetleridir. Özellikle ikinci el araçlarda özel olarak uygulanan fırsatlar sürücünün bütçesine zarar vermezken, aracının değerini de yükseltir. Örneğin aracın zarar görmesi, kaza, çalınma, yanma gibi durumlar dışında aracın bakımı sırasında yapılan kaporta bakımı, dış boyama ve parlatma, iç temizlik, jant ve lastik temizliği ve bakımı, gibi ek fırsatlar ile birçok hizmet sunar.

Sürücünün ihtiyaçlarına göre çeşitli özelleştirme hizmeti veren kasko sigortası, yenileme esnasında sözleşmeye istenilen ek hizmetler ilave edilebilir ya da ek prim değişiklikleri yapılarak sürücünün bütçesini korur.

Kasko Yenileme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Devam eden kasko sigortasının yenileme sürecinde kasko şirketi sürücüye teklif niteliği taşıyan bir poliçe gönderir. Bu poliçeye ek hizmetler ilave edebilir ya da yürürlükte olan kasko sigortasında hiç bir değişiklik yapmadan devam ettirilebilir. Süresi 365 gün olan kasko poliçesinin çeşitli nedenlerden dolayı feshetme hakkı bulunur.

Örneğin sözleşme yapıldıktan 30 gün içinde pirimin ödenmemesi durumunda kasko şirketi poliçeyi iptal ederek, sözleşmeyi feshedebilir. Böyle bir durum içerisinde her hangi bir kaza veya benzeri durum yaşanırsa kasko şirketi zararı tanzim etmez. Böyle olumsuz durumların yaşanmaması için sürücülerin kasko poliçesinde yer alan süre ve ödeme takvimini göz önünde bulundurması gerekir. 

Yenilenen Kasko Sigortasının Avantajları
Yenilenen Kasko Sigortasının Avantajları

Yenilenen Kasko Sigortasının Avantajları

Aracına kasko sigortası yaptıran sürücülerin avantajı zorunlu olan trafik sigortasına göre daha fazladır. Trafik sigortası karşı taraftan kaynaklanan kaza hasarlarını karşılar ama trafik sigortası sahibinden kaynaklı olan kaza hasarını karşılamaz. Kasko sigortası ise her ikisini de karşılar. Hırsızlık veya yangın gibi durumlarda, kasko sahibinin zararını karşılayarak, zarar gören aracın değerinde bir araç tahsis eder.

Başka İçerik:  2021 Yılı Trafik Cezası Ücretleri Ne Kadar Oldu

Ayrıca zorunlu olan trafik sigortası primini her hangi nedenden dolayı ödemediğinizde ya da geciktirdiğinizde bir yaptırım uygulanır. Kasko sigortasında ise böyle bir yaptırım bulunmaz. Bunun yanı sıra trafik sigortasında prim devlet tarafından belirlenir ama kasko sigortasında ise sürücü primi kendisi belirler.

Kasko Hasarsızlık İndirimi
Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigortası bulunan sürücüler, Kasko sigortası sözleşmesinden itibaren bir yıl içinde her hangi bir kazaya karışmazlar ise, kasko şirketi tarafından kasko poliçesi yenilemesi sırasında hasarsızlık indirimi uygulanır. İlk bir yılı doldurulan süreçte yüzde 30, İkinci bir yılı doldurulduğunda yüzde 40, üçüncü bir yıl doldurulduğunda yüzde 50 ve dördüncü bir yıl doldurulduğunda ise yüzde 60 oranında indirim. Poliçe yenilemesi sırasında uygulanır.

Hasarsızlık indirimi oranını belirleyen faktörler, aracın modeli, markası ve yaşına göre değişim gösterebilir. Ancak her hangi bir kaza sonucunda oluşan hasarı, sigorta poliçesinden karşılanırsa hasarsızlık indirimi olanaklarından yararlanılmaz. Eğer ki meydana gelen kazada kusur karşı tarafta ve hasar karşı tarafın sigortası tarafından karşılanırsa hasarsızlık indiriminden yararlanılabilir. 

Yorum yapın