Kasko Şirketinin Sağladığı Teminatlar Nelerdir?

Kasko Şirketinin Sağladığı Teminatlar Nelerdir? Kasko çeşitlerinde sağlanan bu teminatlar ana kasko teminatı ve ek kasko teminatı olarak ikiye ayrılır. Ana teminatlar genelde her kasko poliçesinde bulunan standart teminatlardır. Ek teminatlar ise araç kullanıcısının isteğine bağlı olarak yapılan bir kasko teminatı çeşididir. Aracın çarpma, başka bir araç tarafından çarpılma ya da başka araçlarla çarpışması sonucunda oluşabilecek hasarları karşılar. Aracın çıkabilecek herhangi bir yangın halinde yanması sonucunda oluşan hasarı karşılar. Araç veya parçalarının çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda aracın hasarını karşılar.

Ek Kasko Teminatları Nelerdir?

Araçta belirtilen bu durumlarda hasar alması sonucunda kasko şirketi kaskoyu yaptıran kişiye bu teminatları sunar. Bu teminatlar standart olup genellikle tüm kasko poliçelerinde yer alır. Ayrıca bu ana teminatlar dışında poliçeye eklenebilecek ek teminatlar da vardır.

Kasko şirketleri yaptıkları poliçelerde genel olarak bulunan ana teminatların dışında kaskoyu yaptırmak isteyen kişinin isteğine bağlı olarak bazı ek teminatlar sunar. Terör, grev, halk hareketlenmesi, ayaklanma gibi eylemlerin sonucunda aracın hasar görmesi durumunda kasko şirketi tarafından bu zarar karşılanır. Türkiye sınırları dışında oluşabilecek zararları karşılar.

Kasko Yaptırmanın Yararları 
Kasko Yaptırmanın Yararları 

Kasko Yaptırmanın Yararları 

Aracın olası bir kaza sonucunda kullanılmayacak hale gelirse kasko şirketi tarafından araç sahibine yedek araç imkânı sağlar. Doğal afetlerin sonucunda araçta oluşabilecek zarar ve hasarları kasko şirketi karşılar. Araç kaza sonucunda veya arızalanma sonucunda eğer yolda kalırsa kasko şirketi aracın çekici ve yol yardımı alınmasını sağlar. Yaşanabilecek olan bir kaza sonucunda ortaya çıkabilecek olan hukuki işlemlerde kasko şirketi ücretsiz bir şekilde yardım almasını sağlar. Kasko, araçta donma, eskime, çürüme, paslanma, yağsızlık veya susuzluk gibi bakımsızlık sebebiyle oluşabilecek tüm zararları karşılar.

Başka İçerik:  Taşıt Kasko Sigortalarına İhtiyaç Var Mıdır?

Kasko Sigortasını Yaptırmak Neden Gereklidir?

Kasko; trafiğe çıkan bütün motorlu araçların uğrayabileceği her türlü zararlı risklere karşı hem aracı hem de araç sürücüsünü güvence altına alan bir sigorta türüdür. Aracın herhangi bir olay sonucunda aldığı hasarların karşılanmasını ve kasko şirketi kaskoyu yaptıran kişiye tazminat ödenmesini sağlar. Kasko kaza durumunda karşı tarafı ve üçüncü kişileri korur. Ayrıca kasko sayesinde kaza sonrasında oluşabilecek hasarda büyük maliyetler ödemek zorunda kalmazsınız.

Kasko araç sürücüsünün isteğine bağlı olarak yapılır. Kasko yapıldığı tarihten itibaren kasko geçerlilik süresi 1 yıldır. Kasko sigortasının en önemli noktası diğerlerine göre uygun fiyatta olmasıdır. Kaza sonrası sakatlık yaralanma ve ölüm gibi durumlarda kasko şirketi araç sürücüsüne destek olur. Kasko sayesinde araç sürücüsü her türlü zarara karşı önlemini alır.               

Kasko Şirketinin Çeşitleri
Kasko Şirketinin Çeşitleri

Kasko Şirketinin Çeşitleri

Düz kasko, diğer adıyla bilinen klasik kasko genel şartlar altına bulunan standart teminatları bulundurur. Düz kasko aracın çarpması, başka bir araç tarafından çarpılması veya bir araçla çarpışma gibi kazaların sonucunda alınan hasarları karşılar. Yangın veya hırsızlık gibi durumlarda araçta oluşan hasarları karşılar. Dar kasko, isminden de anlaşılacağı üzere dar kapsamlı bir kasko sigortası türüdür. Ana teminatların sadece bir kısmını içerir. Eğer dar kasko yaptırılması istenen araç daha önceden hasar almadıysa hasarsızlık indirimi uygulanır ve bu konuda araç kullanıcılarına oldukça avantaj sağlar.

Dar kasko; aracın kara veya demir yolunda bulunan bir araca çarpma, araç tarafından çarpılma, araçla çarpışma gibi oluşan kazalarda, yangın durumunda, aracın çalınması veya aracın çalınmasına teşebbüs edilmesi gibi durumların sonucunda araçta meydana gelebilecek hasarı kasko şirketi karşılar.

Geniş Kasko Nedir?
Geniş Kasko Nedir?

Geniş Kasko Nedir?

Geniş kasko, standart kasko poliçesinde bulunan ana teminatlara ek olarak bazı teminatlar bulunduran bir kasko çeşididir. Sağladığı teminatlar sayesinde genişletilmiş bu kasko çeşidi en çok tercih edilen kasko ürünüdür. Ana teminatların yanında sağlanan ek teminatlar sayesinde araca gelebilecek tüm riskli durumlara karşı hazır olabilirsiniz.

Başka İçerik:  Ford Kasko Sigortası

Geniş kasko eklenebilecek ek teminatlar sayesinde, halk hareketlenmeleri, ayaklanmalar, terör veya grev gibi eylemlerin sonucunda araçta meydana gelebilecek hasarları karşılar. Deprem, sel, yanardağ püskürmesi ve su baskınları gibi doğal afetlerin sonucunda araçta oluşan hasarları karşılar. Aracın anahtarının kaybolması ya da araç anahtarının çalınması gibi durumlarda kilit sisteminin değiştirilmesinde yardımcı olur. Bir kaza sonrasında uyuşmazlık oluşursa hukuksal işlemlerde yardım teminatı sağlar. Bunlar gibi daha birçok eklenebilecek ek teminatlar sayesinde araç geniş kasko ile güvence altında olur.

Tam Kasko Nedir?
Tam Kasko Nedir?

Tam Kasko Nedir?

Tam kasko, aracın başka araca çarpması, başka bir araç tarafından çarpılması veya araçlarla çarpışması gibi oluşabilecek ana teminatların dışında ek teminatları da sağlar. Eğer araç yolda arızalanır veya kaza yaparsa ve bunların sonucunda hareket edemez durumda olması gibi durumlarda çekici hizmeti ve araç yol yardım hizmeti sunulur.

Araç bu durumlarda onarım sürecindeyse sigorta şirketi araç sahibine ikame araç verir. Hırsızlık gibi çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda araç hasar alırsa kasko şirketi poliçe kapsamında kısmen veya tamamen oluşabilecek zararı karşılar. Dolu, yağmur, yangın, heyelan ve deprem gibi doğal afetlerin sonucunda araçta meydana gelebilecek hasarları kasko şirketi karşılar.

Yorum yapın