Kasko Şirketi En İyi Nasıl Seçilir?

Kasko Şirketi En İyi Nasıl Seçilir? Gündelik hayatta araç sahibi olmak adeta bir zorunluluk haline geldi. Trafikte yaşanacak ufak bir aksaklık, küçük bir kaza kötü bir sürpriz olarak bütçeleri zorlayabilir. Zorunlu trafik sigortaları her araç sahibinin yaptırmasının şart olduğu sigorta çeşididir. Ancak kaza sonucunda araç sahibinin hasarını karşılamaz. Kazaya karışan ikinci ya da üçüncü şahısların hasarını karşılar.

Araç sahibinden kaynaklanan araç çarpması, doğal afet nedenli hasarları ve çalınma gibi durumlarda da zorunlu trafik sigortası araç sahibinin hasarlarını karşılamaz. Bu nedenle araç sahibi kendi zararının karşılanması için kaskoya ihtiyaç duyar.               

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Genel kasko ya da düz kasko olarak da bilinen kasko ise; çarpma, çarpışma, üçüncü şahısların araca zarar vermesi, yangın sonucu araçta meydana gelebilecek hasarı karşılaması ya da çalınma gibi durumlarda zararı karşılar.

Kaskolar barındırdığı teminatlar doğrultusunda ana olarak dört grupta toplanır. Bu gruplar sıralamasında dar kasko,  genişletilmiş  kasko, genel kasko ve tam kasko bulunur.  Dar kasko, uygun fiyatına rağmen pek tercih edilen bir kasko türü değildir. Çünkü araçta oluşması ihtimal tüm hasarları karşılamayı teminat altına almaz.

Genişletilmiş Kasko Ve Tam Kasko
Genişletilmiş Kasko Ve Tam Kasko

Genişletilmiş Kasko Ve Tam Kasko

Kasko yaptırmaktaki birincil amaç olabilecek bir kaza karşısında araç sahibinin hasarlarını karşılamaktır. Genişletilmiş kasko, teminatı geniş olan bu kasko türü en çok tercih edilen kasko türüdür.

Genişletilmiş kasko; kaskoya ek olarak tüm doğal afetleri, terör saldırılarını, araç anahtarının kaybolması nedenli değiştirilen kilit sistemini, sürücü ve yolcu ferdi kaza teminatlarını, enflasyon teminatını, kullanım kaybı teminatı gibi teminatları kapsar. Full kasko olarak da bilinen dördüncü kasko türü olan tam kasko ise; tüm kaskolara ilave olarak ek teminatları da kapsar.

Başka İçerik:  Değer Kaybı Talebi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Araç Kaskosu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Kaskosu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko yaptırmak zorunlu değildir. Ancak yaptıran araç sahibine büyük avantajlar sağlar ve kötü sürprizlerle karşılaşan araç sahibinin bütçesi sarsılmaz. Zorunlu trafik sigortası yanında bir de trafikte yaşanması olası can sıkıcı durumlara karşı tedbir almak isteyen kişiler kasko yaptırırken dikkatli olmalıdır.

İhtiyaç dışı ya da ihtiyaç fazlası kaskoya yönlendirilen araç sahipleri kasko yaptırmadan önce ön araştırmaya mutlaka zaman ayırmalıdır. Aksi taktirde her hangi bir kaza, maddi kayıp ve hasar anında kaskolarını  kullanmak zorunda kalınan durumlarda can sıkıcı durumlarla karşılaşabilir.

Kasko Şirketi Ne Kadar Bilgi Sahibi
Kasko Şirketi Ne Kadar Bilgi Sahibi

Kasko Şirketi Ne Kadar Bilgi Sahibi

Kasko yaptırırken elbette güvenilir bir şirket aracılığı ile yaptırmak araç sahibine pek çok avantaj sağlar. Kasko şirketinin araç sahibinin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlaması ve müşterisinin ihtiyaç ve isteklerine en uygun kaskoyu sunması her iki tarafın da avantajınadır. Ancak bazen şirket seçimindeki yanlış araç sahibinin avantajının korunması gereken durumda aksine mağduriyetine sebebiyet verir.

Bu nedenle araç sahibi kasko yaptırırken çalıştığı firmayı iyi araştırmalıdır. Eski müşterilerinin şikayetleri olup olmadığını araştırmalıdır. Yapacağı ön araştırmalarla şirket yetkilisine sorular sormalı, yaptıracağı kaskonun istek ve ihtiyaçlarına uygunluğunu ölçmelidir.

Araç Sahibi İstek ve İhtiyaçlarını Belirleyen Unsurlar

Araç sahibi kasko yaptırmadan önce kendi istek ve ihtiyaçlarını listelemelidir. Ön araştırma yaptıktan sonra kendi kaskosunun hangi teminatları kapsayacağı noktasında bir liste hazırlamalıdır. Yani araç sahibi de dersine çalışmalıdır.

Kasko paketi seçiminde titiz davranmak araç sahibinin avantajını arttırır. Çünkü paketteki en ufak bir detay paketin mahiyetini değiştirebilir ve araç sahibinin dezavantajına dönüşebilir. Ya da makul bir kasko fiyatını yükseltebilir. Bu nedenle istek ve ihtiyaçlarını belirlemiş araç sahibi teminat maddelerini iyi incelemeli ve ayrıntıları gözden kaçırmamalıdır.

Başka İçerik:  Motosiklet Kaskosu Nedir, Nasıl Yaptırılır?
Alt Yapısı Güçlü Bir Şirket İle Çalışmanın Dayanılmaz Avantajı
Alt Yapısı Güçlü Bir Şirket İle Çalışmanın Dayanılmaz Avantajı

Alt Yapısı Güçlü Bir Şirket İle Çalışmanın Dayanılmaz Avantajı

En basit konularda bile oldukça titiz davranan bir araç sahibi söz konusu kasko olunca, nasıl olsa her şirkette aynı işlemler yapılıyor, yanılgısına düşebilir. Ancak kasko avantajının dezavantaja dönüşmemesi için seçilen şirketin alt yapısının güçlü olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Araç sahibi için elbette şirketin verdiği fiyat ekonomik olmalı. Ancak burada en önemlisi poliçenin teminatları. Kasko hangi durumları kapsıyor hangi durumlarda hasar karşılamıyor gibi soruların cevapları iyi yanıtlanmalıdır.

Sigorta Şirketleri Ne Kadar Güvenilir?

Hayatın her alanında olduğu gibi güven burada da anahtar kavramdır. Kasko yapılan şirketin güvenirliği çeşitli kanallardan araştırılmalıdır. Kasko şirketi seçiminde en önemli noktalardan biri de şirketin sorun çözmedeki hızıdır.

Hırsızlık, yangın, yolda kalma gibi istenmeyen bir durum ya da kazayla karşılaşıldığında şirket temsilcileri ile hızlıca kurulacak irtibat ve sonrasında hasar karşılama döneminde yapılacak araç takviyesi noktasında çözüm odaklı bir şirketle çalışmak araç sahibinin ödediği bedelin karşılığını aldığının göstergesidir.

Anlaşmalı Servis Ağı Ne Kadar Güçlü?
Anlaşmalı Servis Ağı Ne Kadar Güçlü?

Anlaşmalı Servis Ağı Ne Kadar Güçlü?

Araç hasarlarının giderilmesi sürecinde şirketin anlaşmalı olduğu yetkili servis ve özel servisleri çok iyi değerlendirilmelidir. Ekstra ödemeler ya da istenmedik harcamalar araç sahiplerinin ödedikleri hizmetinin karşılığını tam olarak alamamalarına neden olur. Kasko yaptırırken bazı meslek gruplarına, hasarsız araçlara indirimler mevcut.

Eğer iyi bir şirket ile çalışılıyorsa araç sahibi indirim hakkını söylemeden temsilci bunu belirtmelidir Hayatın vaz geçilmezi araçları korurken kasko şirketi çalışanlarının profesyonel ve deneyim sahibi, çözüm odaklı olması araç sahiplerini pek çok avantaj ve kolaylıkla buluşturur.

Yorum yapın