Kasko Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Kasko Sigortası Fiyatları Nasıldır? Kasko, trafikte hareketli ya da hareketsiz olan araçların ön görülemeyen durumlarında ortaya çıkan hasara karşı güvence sağlayan bir sigortadır. Ön görülemeyen durumlar arasında trafik kazası, çalınma, yanma, hırsızlık gibi durumlar gelir.

Yapılan kasko sigortası 1 yıl süre ile geçerlidir. Kasko sigortası kapsamında araçlar ve bireyler koruma altına alınır. Maddi anlamda kazalara ve diğer durumlara karşı sizlere destek sağlar. Böylece kişilerin zor anlarında onları rahatlatacak bir sistem olarak bilinir.

Kasko sigortasının değeri aracın modeli, markası, imalat yılı gibi faktörlere bağlıdır. Bunun yanı sıra aracın piyasada olan değeri, kasko sigorta ücreti üzerinde de etkilidir. Aracın piyasa değeri yüksek ise kasko sigortasının da yüksek olacağını unutmamak gerekir.

Günümüzde kasko sigortası fiyatları belirlenirken tüm bu faktörler göz önünde bulundurulur. Yüksek modele sahip ve piyasa değeri yüksek olan bir aracın kasko sigortası yüksek çıkacağı için ödemekte zorlanılacağı düşüncesi ortaya çıkabilir. Ancak ön görülemeyen durumlar ile karşı karşıya kalındığı zaman kasko sigortasının önemi çok daha iyi bir şekilde anlaşılmış olur.

Araç Kasko Sigortası Yaptırmak Zorunlu ve Gerekli Midir?
Araç Kasko Sigortası Yaptırmak Zorunlu ve Gerekli Midir?

Araç Kasko Sigortası Yaptırmak Zorunlu ve Gerekli Midir?

Araçlar hayatın her alanında yer alırken çeşitli riskler ile de karşılaşılması muhtemeldir. Bu yüzden kasko sigortasını yaptırmak zorunlu olmasa da bir gereklilik olarak görülür. Maddi açıdan bireylere kolaylık sağladığı için hem maddi hem de manevi açıdan destek bir uygulamadır denilebilir.

Olası bir kaza, çalınma, yanma gibi durumlarda araç kasko sigortası devreye girdiğinde ne kadar da doğru bir işlem yapılmış olduğu anlaşılır. Aracın aşırı derecede hasar görüp hurda olarak ayrılması halinde bile araç sahibine aracın değeri oranında kasko sigortası tarafından ödeme yapılır.

Başka İçerik:  Kasko Şirketi Seçmek için İpuçları
Araç Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Araç Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araçlar için yapılan kasko sigortası, fiyatlarının hesaplanması sırasında çeşitli faktörlere bakılır. Aracın modeli, imalat yılı, piyasa değeri gibi faktörler kasko sigortası fiyatları üzerinde etkilidir. Standart olan teminatlardan ayrı olarak ek teminatlar ile de kaskonun bedelinde değişiklik olabilir. Sağlığınız ve aracınız için ekleteceğiniz bu ek teminatlar oldukça fayda sağlayan teminatlardır.

Eklenen teminatlar poliçe üzerine eklendiği andan itibaren geçerli olmaya başlar. Bu yüzden araçta olacak en ufak bir sıkıntı anında devreye girerek sizleri zor durumda kalmaktan alıkoyar. Hatta kasko sigorta priminin ne kadar olduğunun yanıtını arayan kişiler, poliçelerinin içeriklerini araştırmaya başlar.

Kasko primi konusunda kişiler farklı ücretler öder. Bunun nedeni de aracın bedelinin her araçta farklı olmasıdır. Ucuz bir araca sahip olan kişiler daha az kasko primi öderken, yüksek fiyatlı bir araca binenler daha fazla kasko primi öder. Bunun yanı sıra sürücünün tecrübesi de fiyatlar üzerinde etkili faktörlerden birisidir.

Sigorta Fiyatlarında Tecrübe ve Kaza Risk Durumu Etkisi Var Mıdır?

Kasko sigortası fiyatları belirlenirken aracın bulunduğu il ve sürücünün tecrübesi de göz önünde tutulur. Aracın kalabalık bir ile bağlı olması kaza riskinin daha yüksek olabileceği ön görüsüne sahip olunmasını sağlar. Bunun yanında aracın yeni ehliyet almış birine ait olması halinde de kaza yapma riski yüksek sayılarak kasko sigorta fiyatlarında daha yüksek ödeme yapması istenir.

Tüm bunları daha net şekilde öğrenmek, aracınızı ve tecrübe durumunu belirterek kasko sigortası fiyatını öğrenmek için sigorta acentelerini ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Ancak bu şekilde kişiye özel bir kasko sigorta fiyatları sisteminin olduğunu anlamış olursunuz.

Kasko Sigortasında Araç Yaşı Önemli Bir Faktör Müdür?
Kasko Sigortasında Araç Yaşı Önemli Bir Faktör Müdür?

Kasko Sigortasında Araç Yaşı Önemli Bir Faktör Müdür?

Kasko sigortası yaptırılırken aracın yaşının da önemli bir faktör olduğu söylenebilir. Aracın bulunduğu il, araç sahibinin ehliyetli yıl durumunun yanı sıra aracın yaşı da önemlidir. Aracın yaşının genç olması kasko sigortası priminin daha yüksek olması demektir. Ancak araç yaşı yaşlı olması durumunda kasko sigortası da düşük olacaktır.

Başka İçerik:  Araçlar Satılırken Kasko Sigorta Devri Yapma

Kişiler,  kasko sigortası ne kadar bir ödeme ister, sorusunu merak eder. Araç yaşının etkili olması nedeni ile de sigorta acenteleri farklı fiyatlar verir. Suç durumunun yüksek olduğu illerde, aracın da yaşının genç olması halinde oldukça yüksek fiyatlardan kasko sigortası ödemesi yapılır.

Araç yaşının kasko sigortasında etkisinin yanı sıra bu tür faktörlerin de etkili olduğu bilinmelidir. Bu faktörler göz önünde bulundurularak sigorta acenteleri kasko sigortalarının bedelini sizlere sunar. Böylece her bireye ve aracına karşılık farklı fiyatlarda kasko sigortası bedeli çıkarıldığı anlaşılır.

 Standart Poliçe Kapsamında Neler Bulunur?
Standart Poliçe Kapsamında Neler Bulunur?

Standart Poliçe Kapsamında Neler Bulunur?

Standart bir poliçe içeriğinde sadece çalınma, yanma ve kaza gibi durumlar yer alıyor. Ancak bunlara ek olarak sigorta genişletiliyor ve aracın risk durumuna göre poliçenin kapsamı genişletilebiliyor. Ek olarak alınan hizmetler için farklı bir ücret ödenir. Kişiler bunun bilincinde olarak diledikleri teminatları standart poliçe üzerine ekletebilir.

Standart poliçenin kapsamı dışında terör, doğal afet gibi durumlara karşı da kasko sigortanıza ek maddeler konulabilir. Bu maddeler ile kasko sigortası fiyatlarında artış olduğu görülür. Ancak hasarsızlık indirimi, sigortalı olanın yaşı, araç güvenlik indirimi gibi ek indirimler ile bu fiyatların zamanla düştüğü de bilinen bir gerçektir.

Yapılan bu indirimler sigortalı olan kişiye sunulmuş olan bir ayrıcalık olarak görülebilir. Hasarsızlık indirimi, yaş indirimi gibi ayrıcalıklar fiyat belirlemenin yanı sıra avantaj olarak da kişilere sunulur.

Standart poliçe kapsamında araçta bulunan radyo, klima gibi aksesuarlar da poliçe kapsamında değerlendirilir. Sadece aracın yaşı, modeli, bağlı olunan il ve araç sahibinin mesleği, araç kullanma yaşı gibi durumlar standart poliçe kapsamında değerlendirilmez.

Yorum yapın