Kasko Değeri Listesi Hakkında Bilgi

Kasko Değeri Listesi Hakkında Bilgi Araç sahiplerinin yaptırmayı düşündüğü kasko sigortası hakkında merak edilenler bu yazıda cevaplandırılacaktır. Kasko sigortası nedir,kasko değer listesi nedir, kasko değer listesini nerden öğrenilebilir gibi sorulara cevap verildi. Kasko sigortası hakkında merak edilenler cevaplandırılmıştır.

Kasko Sigortası Nedir?

Türkiye’de gün geçtikçe araçlara duyulan istek artma durumunda. Araçlar günümüzü kolaylaştırmaya oldukça yardımcı oluyor önemli bir toplantıya gecikmemek için yerini alıyor. Okula gitmek için okul servis araçlarının olması derse erkenden yetişmeye yardımcı oluyor. Daha birçok durumda araç kullanımı hayatı kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Seyir halindeyken araç sahipleri istenmedik durumlarla karşı karşıya gelebilirler.

İstenmeyen durumların meydana gelmesiyle araç içindeki insanların sağlık açısından zarar uğradığı ve aracın zarar gördüğü görülür. Bu ve daha birçok sebepten dolayı kazalar meydana geliyor. Araç sahipleri kendilerini, araç içindeki sevdiklerini ve aracın göreceği zararları düşünerek araç kasko sigortası yaptırıyor. Anlaşma yapılan sigorta şirketi sağlık açısından zarar görenlere tedavi masrafını karşılıyor. Araç zarar gördüyse kasko şirketi tarafından da zararlar giderilir. Fiyat belirlenirken de kasko değer listesi etkilidir.

Kasko Değeri Nedir?
Kasko Değeri Nedir?

Kasko Değeri Nedir?

Günden güne araç kullanımı artıyor. Araç kullanımı arttıkça da kasko sigortası yaptırma oranı haliyle artış gösteriyor. Araç kullanımı arttıkça kasko sigortası yaptırma oranı neden artıyor sorusuna verilecek cevap şu yöndedir. Araç sahipleri gerek kendileri için gerek sevdiklerinin sağlığını düşünerek kaza anında olası riskli bir durum meydana geldiğinde sağlık açısından zarar görenlerin kolayca tedavi olmasını ister. Bu düşünceyi kasko şirketleri rahatlıkla karşılıyor. Veya araç sahibi aracında ki zararları giderebilmek için kasko sigortası yapmayı tercih eder.

Başka İçerik:  Kasko Sigortası Poliçelerinde En Uygun Fiyat

Kasko sigortasının fiyatı belirlenirken kasko değerine göre belirleniyor. Kasko değeri belirlenirken de araç hakkındaki bilgilere bakılarak belirlenir. Anlaşma yapılan şirketin hangi durumları karşılayacağı da kasko sigortasının fiyatı üzerinde etkisi vardır. Kasko sigortası yaptırarak araç sahiplerinin masrafların giderilmesine yardımcı olur.

Kasko Değer Listesine Nereden Bakılır?

Dediğimiz gibi kasko fiyatını belirlerken kasko değerine bakılır. Kasko değeri her araç sahibi için aynı değildir. Bir araç sahibinin aracının kasko değeri fiyatı düşük olurken diğer araç sahibinin aracının kasko değeri diğer araç sahibine oranla daha fazladır. Her aracın kasko değer listesi tabi ki de farklıdır farklı olmasında aracın modeli, üretim tarihi gibi birçok etkenlere bağlıdır. Bu sebeplerden dolayı kasko değeri araçtan araca değişir.

Kasko sigortası yaptırmak isteyen kişi kasko değer listesini de bilmek ister. Kasko sigortası yaptırmayı düşünen araç sahiplerinin Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliğinin her ay yayınladığı listeden araçların kasko değer listesi üzerinden bakabilme şansı vardır. Her ay yayınlanan bu değer listesinden kendi aracınızın değer listesine bakabilir ve ayriyeten ailenizden birinin veya yakın bir dostunuzun araç kasko değer listesine bakılabilir.

Araçların Tiplerine Göre Kasko Değer Listesi Nasıldır
Araçların Tiplerine Göre Kasko Değer Listesi Nasıldır

Araçların Tiplerine Göre Kasko Değer Listesi Nasıldır

Araçların modeli, araç markası, üretim yılına bağlı olarak araçların değer listesi araçtan araca farklılık gösterme durumundadır. Araç için yapılacak kasko sigortası değeri araçtan araca değişir bu da kasko değer listesine bağlı olan bir durumdur. Aracın kasko değer listesi belirlenirken MTV’ den de hesaplanabilir. Eski model araçlarla yeni model araçların kasko değer listesi arasında karşılaşma yapılırsa.

Eski model araçların yaşı daha fazla olduğu için kasko değer listesi de daha azdır eski araçlara yapılacak bakım da oldukça fazladır. Yeni model araçlar yaşı daha az olduğu için kasko değer listesi eski model araçlara göre oranla daha fazladır. Marka imajı yüksek olan araç kullanan araç sahiplerinin kasko değer listesi marka imajı az olan araçlara göre daha fazladır. Araç sahiplerinin araçlarına aksesuar eklemeleri kasko değer listesi fiyatını etkilemez. 

Başka İçerik:  İkinci El Araç Garanti Kapsam Fiyat
Taşıtların Değer Listesini Belirlerken Gereken Bilgiler
Taşıtların Değer Listesini Belirlerken Gereken Bilgiler

Taşıtların Değer Listesini Belirlerken Gereken Bilgiler

Dediğimiz üzere araçtan araca değer listesi farklılık gösterir bu da araç sahibinin kasko sigortası yaparken ödeyeceği fiyatı etkiler. Bir aracın kasko değer listesi belirlemek için gerekli bazı bilgiler lazımdır. Gerekli olan bu bilgiler şunlardır;

  • Araç sahibinin ismi ve soy ismi gereklidir.
  • Araç sahibinin kullandığı telefon numarası
  • Araç sahibinin T.C. kimlik numarası
  • Araç hangi sebeplerden dolayı kullanıldığı hakkında bilgi
  • Aracın markası
  • Aracın modeli
  • Aracın plakası
  • Araç ruhsat seri numarası
  • Aracın üretildiği yıl

Gerekli olan bu bilgilerle Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliğinin sitesine girip bu bilgiler doğrultusunda aracın kasko değer listesi belirlenerek gereken kasko sigortası fiyatı da bulunabilir

Kasko Fiyatı Belirlerken Kasko Değeri Neden Önemlidir?
Kasko Fiyatı Belirlerken Kasko Değeri Neden Önemlidir?

Kasko Fiyatı Belirlerken Kasko Değeri Neden Önemlidir?

İnsanlar günlük işlerini halletmek için araç sahibi olurlar. Çiftçi işini halletmek için traktör alır, taksi müşterileri önemli bir yere yetiştirmek için otomobil kullanır, şoför öğrencileri okula yetiştirebilmek için okul servis taşıtı kullanır. Her iş için farklı araçlar kullanılır. Kasko sigortası yaptırmak araç sahiplerinin isteğine bağlı olup birçok avantaj sağlar.

Kasko sigortası fiyatını belirlerken araçtan araca şirketten şirkete değişir. Bu gibi etkenler kasko değer listesini belirleyerek kasko sigorta fiyatını belirlemeye yardımcı olur. Kısacası araç sahipleri araçlarına kasko sigortası yaptırmaları kasko değer listesine bağlı olup kasko sigortasının fiyatını belirlemekte etkisini gösteriyor. Kasko sigortasının trafik sigortasından farklı olarak. Kasko sigortasının fiyatı belirlenirken aracın modeli, aracın markası, üretim tarihi gibi bilgilere bağlı olup kasko değer listesi belirlenir bu da fiyata etki eder.

Yorum yapın