Kasko Değer Hesaplama İşlemi

Kasko Değer Hesaplama İşlemi Kasko motosiklet, otomobil, tır, kamyonet vb. taşıtların trafikte herhangi nedenlerden dolayı kaza geçirmesi, çalınması, kundaklanması gibi risk oluşturan durumlarda oluşan maddi zarar oranlarını karşılamaya yarayan sigorta türüne verilen isimdir. Kasko sigortasının bir diğer ismi kara sigortası olarak kayıtlara geçmektedir. 

Kasko hizmetiyle ilgilenen sigorta şirketleri araç sürücülerinin cinsiyetine, siciline, aracın hasar durumuna, ehliyetli olduğu yıl sayısına ya da kaza durumuna bakarak bir fiyat aralığı belirler. Belirlenen ücretin üzerine belli miktarda fiyatlar ödenerek daha kapsamlı ve geniş paketlerin satın alımı yapılabilmektedir. Kasko sigortası benzerlik olarak trafik sigortasıyla karıştırılmamalıdır. Trafik sigortası herhangi bir kaza sonucu sadece karşı tarafın zararını karşılarken kasko sigortası taşıt sürücüsünün zararını karşılamaktadır.  

Kasko Türleri Nelerdir? 

Poliçe araç sahiplerinin istekleri doğrultusunda yapılan bir tür sigorta çeşididir. Kasko sigortası önemine dikkat edilirse küçük maliyetli ücretlerle oluşan herhangi kazalarda araçlarda görülen yüksek maliyetli hasarların karşılanmasını sağlar. 2013 yılında yürürlüğe girmiş olup 4 çeşidi mevcuttur.

Kasko aracın yanması, çalınması veya kaza geçirmesi sonucu alınan masrafların geri ödenmesidir. Genişletilmiş, en çok tercih edilen bir tür olmakla birlikte içinde bulundurduğu ana teminatların çoğunu bünyesinde barındırır. Ana teminatlarının hepsini içeriğinde bulunduran türdür. Dar, kapsamı dar olan tür olmakla beraber ana teminatların bir kısmını içererek değeri 5000 ila 10000 olan araçlarda yapılır. 

Kasko Değer Sigortasının Hesaplanması 
Kasko Değer Sigortasının Hesaplanması 

Kasko Değer Sigortasının Hesaplanması 

Poliçe ücretlerine bağlı olunarak fiyat aralığını etkileyen çok unsur bulunmaktadır. Ücret aralığı iki bin ila dört bin arasında değişim göstermektedir. Poliçe paketini seçerken araç sahibinin hangi şehirde yaşadığı, aracın hangi amaçla hizmete sunulduğu veya aracın hangi aralıklarla trafiğe çıkması gibi faktörleri göz önünde bulundurarak seçim yapması gerekmektedir.

Başka İçerik:  Kasko Şirketi En İyi Nasıl Seçilir?

Örneğin; araç sürücünün yaşamış olduğu ülkenin o yıl içerisinde yoğun enflasyon altında olma durumu mevcutsa ortada oluşacak değer kayıplarının önüne geçebilmek ve olası bir kaza sonucunda değer kayıplarının önüne geçebilmek amacıyla sahip olunan pakete enflasyon teminatı eklenebilmektedir.  

Kaskonun Ekonomiye Etkisi 

Kasko günümüzde araç sahipleri açısından büyük öneme sahip olunsa da kasko ücretlerinin yüksekliği ekonomiyi zayıflatan unsurlar arasında yerini almakla birlikte alımı yıldan yıla düşüşler yaşamaktadır. 2018 Eylül ayında 3.046.764 olurken 2019 Eylül ayında düşüş yaşayarak kaskosu bulunan araç sayısı 2.968.091’e kadar gerilemiştir. 2018 Eylül ayında motosiklet poliçe miktarına sahip olan araç sayısı 18.102 iken 2019 Eylül ayında bu sayı 16.591 olarak kayıtlara geçmektedir.

Genel olarak toplam hesaplama yapılırken bütün kara taşıtlarında geçen sene 4.404.264 sayısında poliçe bulunuyorken bu yıl toplam 4.207.636’ya kadar düşüş yaşamıştır. Bu yıl içerisinde genel hesaplama yapılırsa 78 bin araç sürücüsü kasko yaptırmaktan vazgeçmiş olup 200 bin araç sahibi ise araçlarına kasko sigortası yaptırmayı bırakmıştır. Yeni trafiğe çıkması planlanan araçların büyük bir kesiminin daha kasko yaptırmadığı tespit edilmiştir. 

Kaskonun Avantajları 
Kaskonun Avantajları 

Kaskonun Avantajları 

Kasko sigortasının avantajları oldukça geniş olup araç sürücüleri tarafından büyük kolaylık sağlamaktadır. Kasko, olası bir kaza sonucunda oluşan hasar ve zararların karşılanmasını sağlar. Yapılan kazada aracın hareket etmemesi veya sorunun çözülmemesi durumunda çekici hizmeti sunar.

Kasko aracın kullanılamaz hale geldiğinde aracın onarılana kadar verilen sürede araç sahibinin mağduriyet yaşamaması açısından başka bir araç hizmetini kullanıma sunmaktadır. Aracın çalınma durumunda poliçe devreye girer. Doğal afetler sonucunda aracın zarar görmesi yine kasko tarafından karşılanır. Kaza sonucunda araç sürücünün yaralanması, hastalık ölüm vb. Durumunda maddi destek sağlanmasına olanak sağlamaktadır. 

Kasko Sigortası Yaptırmak Mantıklı mı? 

Bazı insan grupları, kasko sigortasının sadece kaza olaylarında devrede bulunduklarını savundukları için kasko sigortası yapmaktan kaçınmaktadırlar. Araç sürücüleri sadece trafik sigortasının yeterli olacağını düşünmektedir. Kasko sigortası sadece kaza esnasında etkisini göstermemekle birlikte doğal afetler, hırsızlık durumu, terör, yangın gibi olaylarda etkisini göstererek son derece mantık içeren bir sigorta türüdür.

Başka İçerik:  2021 Yılı Özel Vergi ve Harç Düzenlemeleri

Poliçe süresince araç ilk yıl kaza yapmamışsa %30 indirim, ikinci yıl kaza yapmamışsa %40 indirim, üçüncü yıl kaza yapmamışsa %50 indirim, dördüncü yıl kaza yapılmamışsa bu sayı %60 indirimlere kadar ilerleyişini sürdürmektedir. İnsanlar bu sayede daha fazla indirimden yararlanma imkânına sağlamakta olup güvenle satın alma imkânına sahip olmaktadır. 

Araç Kasko Değer Belirlenmesi
Araç Kasko Değer Belirlenmesi

Araç Kasko Değer Belirlenmesi

Kasko değeri, kasko fiyatını belirlemeye yarayan en önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Kasko yapılacak tutarların belirlenmesi kasko değeri sayesinde olur. Araç kasko değer lisesi tüm araçlar için sahip olunan fiyat aralığını kapsamaktadır. Kasko değer listesi her yıl bütün yaş ve modellere göre güncellenir. Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğince takip edilir.

Kasko değer listesi araç açısından büyük öneme sahip olunup kasko poliçesinin düzenleme aşamasında iken veya sigorta şirketinin maddi hasarı karşılama aşamasında olurken başvuru kaynağı olarak araç sürücülerinin hizmetine sunulmaktadır. Araç kasko değerinin hesaplama yapılırken kullanılması araç sürücüleri tarafından büyük kolaylık sağlama imkânına sahip olunduğunu gözler önüne sermektedir. 

Yorum yapın