İlk Araba Sigorta Ücretleri 2021

İlk Araba Sigorta Ücretleri 2021 Günümüzde milyonlarca araç karayolu üzerinde seyir halinde oluyor. Araçları güven altına almak içinse araç sigortası konuları gündeme geliyor. Bu alanda çok sayıda sigorta şirketi ve aynı zamanda sigorta acentesi aracılık hizmetleri sunuyor. Sigorta alternatifleri arasında ise ilk sırada zorunlu Trafik sigorta poliçesi yer alıyor. Aracın kazaya karışma, hasar görme tarzı durumlarda maddi hasarın teminatını ve karşılığını sağlayan zorunlu trafik sigortası, sürücülere güven veren bir detayı oluşturuyor.

Türkiye Cumhuriyeti ülke sınırları içerisinde ki her vatandaş, yeni bir araç satın alması durumunda trafik sigortası yaptırmakla her zaman yükümlü oluyor. Kasko sigorta poliçesi gibi isteğe bağlı olmayan, teminat miktarı da şirketten şirkete, araç modeline göre farklılık göstermeyen trafik sigortasında sigorta fiyatları kademeler üzerinden belirleniyor. Genel sigorta konularında ise en çok merak edilen soruyu 2021 yılı ilk araç sigorta fiyatları ne kadardır sorusu oluşturuyor. Yazımız içeriğinde bu sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Yaşana Kaza Sicili Sigorta Fiyatını Belirliyor
Yaşana Kaza Sicili Sigorta Fiyatını Belirliyor

Yaşana Kaza Sicili Sigorta Fiyatını Belirliyor

Yukarıda belirtilen soruda en net yanıt kaza sicili sigorta prim ücretlerini belirler olarak geçiyor. Yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası poliçelerinde prim tavan ve taban fiyatları her sene enflasyon rakamlarına göre farklı olabiliyor. Teminat ve teminat limitleri aynı olsa dahi primlerde ciddi anlamda farklar gözlemleniyor. Kademe sisteminde toplamda yedi adet önemli basamak yer alır.

0 ile yedi arasında değişen kademelerde ilk defa trafik sigortası yaptıran bir araç sürücüsü 4. kademeden işlem görür. Her sene yenilenen poliçe hasar durumuna ve kaza sicil detayına göre 0 veya 7. kademeye doğru sürücü sigortasında farklılık yapılır. Sıfır kademede olan araç yüksek fiyatlı, yedi kademeli ise daha uygun fiyatlarla belirlenir.  

Başka İçerik:  Kasko Sigortasında Fiyat Karşılaştırılması

İlk Araba Basamak Derecesine Göre Sigorta Fiyatları 

Araç sigorta konularında çok sayıda kapsam ve alternatifler yer alır. Bununla birlikte ise kademelere ve basamak derecesine göre araç sigorta fiyatları belirlemesi yapılır. Sıfır kademede yüzde 50, birinci kademede yüzde 40, ikinci kademede yüzde 20, üçüncü kademede ise yüzde on oranında zamlı prim ödemesi tanımlanır. İlk aşamalarda fiyatlar net olurken beşinci kademede yer alan sürücüye %10, altıncı kademeye %15, yedinci kademeye ise %20 aşamalarında sigorta indirimi uygulanır. 

Poliçe süresince ortaya çıkan hasar durumuna göre kademeler arasındaki sıra ortaya çıkar. Örnekle açıklamak gerektiğinde ilk yeni arabam diyerek dördüncü kademeden başlayan bir sürücü sene içinde iki adet ayrı hasar alması durumunda kademesi ikinci kademeye yükselir. Yeni dönemde sigorta hesaplama işlemleri yüzde 20 oranında zamlı olan tarife üzerinden hesaplanır.  

İlk Araba Sigorta Fiyatı 2021 Yılında Kaç Para
İlk Araba Sigorta Fiyatı 2021 Yılında Kaç Para

İlk Araba Sigorta Fiyatı 2021 Yılında Kaç Para

2021 yılının Ocak ayı içerisinde belirlenen trafik sigortası primlerine göre, İstanbul’da ilk defa trafik sigortası yaptıran (4. kademe üzerinden) otomobiller 1007 lira prim ödemektedir. Aynı sene içinde %1.5 oranında zamla fiyatlarda farklılık beklenmektedir. Sigorta yapılan aracın bulunduğu şehire, ildeki kaza riskine, otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet ve motosiklet tarzı araç çeşitlerine göre prim ücretleri değişiklik göstermektedir.

En yüksek fiyatlı primler 1. kademe için belirlenirken en hesaplı fiyatlı prim ödemelerini ise 7. kademedeki sürücüler yapmaya devam ederler. İstanbul genelinde 1. kademedeki bir sürücü otomobili için 2517 lira ödeme yaparken,  7. kademedeki sürücü sadece 554 lira ile sigorta priminin ödemesini tamamlar. 

Trafik Sigortası İle İlgili Bilgiler
Trafik Sigortası İle İlgili Bilgiler

Trafik Sigortası İle İlgili Bilgiler

Trafik sigorta poliçesi bütün araçların zorunlu olarak yapılması gereken bir seçenektir. Trafik sigortanızı belirlenen primler üzerinden yenilemek istiyorsanız sigorta şirketlerinin web siteleri aracılığıyla hemen hızlı sigorta teklif al seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Başka İçerik:  Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Yorum yapın