İkinci El Araçlara Garanti Sigortasında Yaş Sınırı

İkinci El Araçlara Garanti Sigortasında Yaş Sınırı Araç sahiplerinin ve sürücülerin, ikinci el araçlarına garanti sigortası yaptırması durumunda sahibi olunan aracı, olumsuz koşullara karşı güvence kapsamına alınmış olur. Garanti sigortası aracınız için sağlık sigortası anlamı ifade eder. Poliçe kapsadığı süre veya kilometre kullanımı, durumunda aracın motor, enjeksiyon, şanzıman, elektrik tesisatı gibi çok önemli ve ana parçalardan oluşan aksamlar da hasar meydana gelmesi halinde size hiçbir maddi yük çektirmeden garanti sigortası kapsamında hasar giderilir.

Araç sahipleri ya da sürücülerin araçları için yaptırmış olduğu kasko, aracı olası kazalara karşı korurken ikinci el garanti sigortası da aracınızı herhangi bir arızalanmalara karşı güvence kapsamı altına alır.

Garanti Sigortası

Gümrük ve ticaret bakanlığı tarafınca 13 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe giren ikinci el otomobil garanti sigortası, ikinci el araç piyasası için istikrar sağlamayı amaçlıyor. 

Senede ortalama 7 bin aracın alıcı ve satıcılar tarafından el değiştirdiği Türkiye’de bu pazar önemli bir ekonomik saha haline gelmiştir. Araç almayı düşünen alıcı, garantili aracı sıkıntı çekmeden satın alırken, aracı satmış olan satıcı ise ürünü daha hızlı ve rahat bir şekilde satabiliyor. Bu sebeple ikinci el araç garanti sigortası alıcı ve satıcı için karlı bir sigorta türüdür.         

Senede Bir Kere Yaptırılan İkinci El Araç Garanti Sigortası

Senede Bir Kere Yaptırılan İkinci El Araç Garanti Sigortası

İkinci el araçlar için uygulanan bu sigorta çeşidi aracın neredeyse sağlık sigortası anlamında bulunur. Bu sigorta sayesinde araç sahibi kaza, hırsızlık, yangın gibi kötü sürprizlere karşı aracını güvence altına alabilir. Senede bir kere yapılan sigorta ile sahibi olunan aracın, pahalı parçalarında oluşabilecek herhangi bir maddi hasarı hiçbir ücret ödemeden giderme avantajı elde edilir.

Başka İçerik:  Kasko ile Araç Bakımını İhmal Etmeyin

Garanti süresi sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir. Bu süre ortalama olarak 3 ile 12 ay veya 0 ile 2 bin kilometre arasındaki kullanımlar kapsam altına alınabilir. İkinci el araçlara garanti sigortasında yaş sınırı göz önünde bulundurulur.

İkinci El Araçlara Garanti Süresi Ne Kadardır?

İkinci El Araçlara Garanti Süresi Ne Kadardır?

Sahibi olduğunuz araç 8 yaşından daha eski ise garanti sigortası kapsamına dâhil edilmez. Ayrıca aracın garanti sigortası ile sigortalamak için bazı belirtilen genel koşullara uygun olması gerekir. Araca sigorta işlemi yaptırmak için talep edilen bazı şartlar bulunur.  Araç ruhsatlı ve Türkiye sınırları içinde yer almalıdır.

Araç fabrika çıkışı itibarı ile benzin, dizel, gaz veya hibrit yakıt tüketiminde bulunmalıdır. Aracınızın en yüksek yaşı 8 olmalıdır. Aracın kilometre sayısı 16 binin üzerinde olmaması gerekir. Araç 16 bin kilometre kullanımını geçmiş ise garanti kapsamına alınmaz. Araç ikinci el olması ve üretici veya ithalatçı garantisinin bitmiş olması gerekir.

Sigorta Yaptırmak İçin Gerekli Olan Koşullar

Sigorta Yaptırmak İçin Gerekli Olan Koşullar

Araç, yukarıda belirtilen koşullara uygun ise ikinci el garanti sigortasının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Sadece aracın arızalanmış olan parçalarının onarılmasında veya yenisi ile değiştirilmesinde değil,  hırsızlık, yangın veya herhangi bir sebepten dolayı yolda kalınan durumlarda yol yardımı, çekici ve aracınız tamirdeyken mağdur olmamak için yerine geçici araç tahsis edilmesi gibi imkânlardan faydalanmak mümkündür.

Sigorta işlemi yaptırırken ihtiyacınıza ve bütçenize uygun paketlerden herhangi birini seçerek garantili araç kullanımının rahatlığını yaşanabilir. Araca sigorta yaptırmak araç sahiplerini hem maddi kayıplardan hem de kaza gibi olaylarda, olası sağlık giderlerinden korur.

İkinci El Araçlarda Garanti Sigortası Kapsam Çeşitlilikleri

İkinci el araç garanti süresi anlaşmış olduğunu sigorta şirketlerine ve seçtiğiniz poliçe durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Mesela 3 ay 5 bin kilometre veya 12 ay 2 bin kilometre gibi paketler yer almaktadır. Sigorta belirtilen zaman veya kullanım durumunda aracınızın motor, diferansiyel, enjeksiyon şanzıman elektrik devre ve tesisatı gibi ana bileşenlerinde meydana gelen maddi hasarı ve işçilik ücretini karşılayabiliyor.

Başka İçerik:  Tramer Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi

Poliçe belirlenen süre veya kullanım süresince aracınızın mekanik elektrik ve elektronik aksamı sigorta güvencesi altına alınır. Sigortanın güvence altına almadığı bileşenler de yer almaktadır. Bunlar zamanla doğal olarak eskimiş olan, parçalar hatalı kullanım sonucu hasar gören veya ömrü tükenen fren, disk, kayış kampana gibi elemanlardır. Bu kısımlarda oluşan hasar sigorta tarafından yapılmayacaktır.

İkinci El Araçta Garanti Dönemi

İkinci El Araçta Garanti Dönemi

Sigorta fiyatları aracın yaşına modeline markasına yer aldığınız konuma göre farklılık gösterebilir. Ayrıca yararlanmak istediğiniz ilave hizmetler ve poliçenin geçerlilik süresi de ücrete yansıtır. Bu sebeple ihtiyacınıza ve bütçenize uygun poliçeyi pek çok çeşit arasından kolaylıkla seçme imkânı bulunabilir. İkinci el araç garanti dönemi süresince kullanmış olduğunuz aracın mekanik elektrik ve elektronik aksamı sigorta güvencesi kapsamında yer alır. Senede bir kez yaptıracağınız sigorta ile ileri dönemlerde oluşabilecek risklere karşı bütçenizi korumanız mümkündür.

Sigorta şirketleri birbirinden farklı poliçe imkânları ile ikinci el aracınıza en uygun sigortalama hizmeti sunar. Günümüzde sigortacılıkta yeni bir sayfa açan sigorta şirketleri güçlü altyapısı ve deneyimli teknik ekipleri ile müşterilerine hızlı ve güvenli bir hizmet olanağı sunar. Sizler de bütçenize uygun Garanti sigorta çeşitleri arasında seçmiş olduğunuz poliçe ile aracınızı sağlık bakımından güvence altına alabilirsiniz.

Yorum yapın