İkinci El Araçlar İçin Garanti Sigortası

İkinci El Araçlar İçin Yapılacak Olan Garanti Sigortası poliçe de yer alan sürenin ve yapılan kilometre de dahil olmak üzere, oluşan herhangi bir hasar karşısında alıcıyı, güvence altına almayı sağlar. TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın sunduğu bilgiye göre, ikinci el araba satışı için de garanti imkanı sağlanır. Garantinin geçerli olması için bazı detaylar vardır. Alındıktan sonra 3 ay ya da 5000 km’ kapsar. Ayrıca ikinci el motorlu taşıt alanlar ve bunun ticaretini yapan kişilerin bu konu hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Satışı yapanların, işletmeleri adına bir yetki belgesi sahibi olması zorunludur. Yetki belgesi bulunmayan işletmeler, belirli bir sınırlamaya tabi tutulur. Yan istediğini şekilde araba alıp, satamaz. Yetki belgelerinin geçerlilik süresi 5 senedir.

Yönetmeliğe göre bu belgeler bakanlık tarafından kontrol edilir. Yetki belgesi, TSE hizmet belgesi ve Mesleki Yeterlilik belgesi zorunludur. Bunun için bir bilgi sistemi vardır ve kontroller buradan yapılır. Araç alımı ve ya satımı yapıyorsanız, bunları mutlaka bilmeniz gerekir.

İkinci El Araçların Garanti Sigortasında Kapsama Alanı Dışında Kalan Araçlar Hangileridir?

• 8 yaşını geçmiş olan ve kilometresi 160.000’ in üzerinde olan araçlar

• 4000 CC üzerindekiler

• 300 HP üzerinde beygir gücüne sahip olanlar

• Elektrikli araçlar, alındıktan sonra tüp takılmış araçlar ve hibrit araçlar

• Orijinal parçaları dışında modifiye yapılmış olan araçlar

• Meslek kapsamında kullanılan araçlar. Ayrıca karavanlar

• Kiralama şeklinde kullanılan araçlar

• Ticari maksatlı kullanılan araçlar

İkinci El Araç Garantisine Giren Parçalar Nelerdir?
İkinci El Araç Garantisine Giren Parçalar Nelerdir?

İkinci El Araç Garantisine Giren Parçalar Nelerdir?

İkinci el  araçlarda olumsuz bir durum yaşandığı zaman, hangi parçaların garantiye girip girmediğini bilmek gerekir. Bunlardan ilki motordur. Marş motoru, yağ pompası, dişliler ve krank mili gibi parçalar garanti kapsamına girer. Ayrıca eksantrik kasnaklar, valfler ve pistonlar da dahildir. Bütün iç takım kapsama dahildir. 

Başka İçerik:  Yolda Lastik Patlarsa Ne Yapmalıyız

Vites kutusu zarar gördüyse yine garanti kapsamındadır. Aracın manuel ve otomatik olması farketmez. Kavrama kitleri ise kapsamın dışında kalır. Tork konvektörün, garanti kapsamındadır. Sadece lastik çizmeler yer almaz. Yine yağ keçeleri, contalar, elektrikli bileşenler, Ana ünite kasaları, yağ filtreleri gibi parçaların hepsi garantidedir.

Yorum yapın