İkinci El Araç Garanti Kanunu

İkinci El Araç Garanti Kanunu Araç almayı düşünen sürücülerin birçoğu ikinci el araç konusunda karar veremeyebilir. Bu konuda verilecek en doğru karar bir takım ayrıntılar ile bütçeye uygun hesaplamalar yapmaktır. Aracın kullanım süresi, modeli, fiyatı, yakıt tasarrufu, araçta bulunan mevcut masraflar gibi birçok konu araç almak isteyenlerin karar verememesinde etkili olmaktadır.

Sıfır araç hiç kullanılmadığından dolayı arıza gibi olumsuzlukların yaşanma ihtimali daha azdır. Ancak araç almak isteyenlerin ekonomik durumuna uygun hasarı ve arızası olmayan kaliteli ikinci el araçlarında bulunduğu unutulmamalıdır. Yeni bir araç almadan önce sürücüler, alacakları araç için ne kadar bütçe ayıracağını belirleyip, kendilerini zorlayacak sıfır araç yerine kaliteli ikinci el araç tercih edebilirler.

İkinci El Araç Ve Bakım Giderleri 

İkinci el araç alınmaya karar verildiğinde, sürücüleri aracın bakım masrafları endişelendirebilir. Bu yüzden araç alırken, aracın rutin yapılması gereken bakımlarının yapılıp yapılmadığı dikkat edilmelidir. İkinci el aracın, eğer bir kazaya karışmış ise hasar raporu, aracın boyası, değişeni, göçüğü, lastiği, farları gibi parçaları mutlaka kontrol edilmelidir.

Çünkü hasar görmüş olan araç pazara çıktığında üstün körü iyi görünse de ilerleyen zamanlarda bütçeyi aşan masraflar çıkarabilir. İkinci el araçlarda önemli olan konulardan biri ise yakıt meselesidir. Yakıt bakımından avantajlı olan son nesil araçlar, diğer araçlara kıyasla daha tasarruflu olacağı için, seçim yaparken göz önünde bulundurulmalıdır.

İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu 

İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu 

Araç almayı düşünen vatandaşlar artık güven içerisinde ikinci el araç alabilirler. Bir kaç yıl önce yapılan düzenlemelerde, araç ticareti yapan işletme ve şahısların ikinci el araç satışı yaparken araçlara 3 ay veya 5 bin km garanti vermesi zorunlu hale getirildi.

Başka İçerik:  Araç Değer Koruma Sigortası Nedir?

Bu süre içerisinde alınan ikinci el araç, her hangi bir arıza yaşanır ya da sorun çıkarırsa aracı satan kişi, aracı tamir ettirerek 30 gün içinde teslim etmek zorundadır. Ancak 8 yaşını aşmış veya 160 bin km aşan araçlar, bu garanti kapsamı içeriklerinden yararlanamayacak. Aracın teslim belgesindeki raporda bulunan hasarlar da bu kapsamda değerlendirilemeyecek. 

2.El Araçlarda Garanti Kapsamı

Yeni düzenlemeler ile birlikte garanti kapsamı hizmeti getirilen ikinci el araçların covid 19 salgını ile birlikte sıkıntı yaşayan sıfır araç piyasasını rahatlattı. İkinci el araçlarda 3 ay ya da 5 bin km garantisi sunan yeni hizmet sürecinde ikinci el araçların satışında artma görüldü.

2.el araç satışı yapan firmalar garanti kapsamında satış yapabilmek için Ticaret bakanlığı tarafından, 5 yılda bir yenilenen yetki belgesi verildi. İkinci el satış yapacak olan firmalarda, garanti satışının yapılabilmesi için aracın satışından önce ekspertiz raporu hazırlamaları şartı getirildi. Hazırlanan ekspertiz raporunun bir nüshası satış yapan firmada bir nüshası ise aracı alan kişide bulunacak.

İkinci El Araç Satış Şartları

İkinci El Araç Satış Şartları

İkinci el satış yapan firmalar garanti kapsamında hizmet verebilmesi için bazı şartlar bulunuyur. Hazırlanacak olan ekspertiz raporunun yanı sıra ekspertiz rapor ücreti, aracı alan kişi tarafından kaynaklanmış bir sebepten dolayı satış iptalinin olduğu durumlarda, bu ücret alıcı tarafından karşılanacak.

Ancak diğer durumlardan dolayı satış iptali olursa ekspertiz rapor ücreti satış yapan firmaya ait olacak. 8 yaş ve 160 bin km üzerindeki araçlar garanti kapsamında bulunmayacak. Ayrıca aracın teslim belgesinin düzenlenmesi ve teslim belgesi içerisinde aracın boya, değişen parçaları, kilometresi gibi bilgilerin bulunması ve aracın hasarı veya arızası var ise ekspertiz raporu içerisinde bulunması zorunludur.

2.El Araç Satışında Garanti Süresi

2.El Araç Satışında Garanti Süresi

Ticaret Bakanlığı tarafından yetki verilen firmaların, ikinci el araç satışlarında, aracın satış tarihinden sonraki 3 ay ya da 5 bin km süreç içerisindeki şanzıman, tork konvertörü, motor, diferansiyel, fren ve elektrik sistemi bölümleri garanti kapsamı içerisinde yer alır. Bu süreç içerisinde satın alınan araçta, garanti kapsamındaki arızalar veya hasarlardan biri oluşursa, satın alan kişi aracı satış firmasına geri verebilir. Arıza nedeni ile geri verilen aracın, firma sahibine tesliminden sonraki 30 gün içerisinde, aracın arızasını ya da hasarını tamir ettirerek, aracı alan kişiye tekrar vermesi zorunludur. Ancak ikinci el motosikletlerin arızalarında geri verilen durumlarda tamir süresi 20 gündür. 

Başka İçerik:  Motosiklet Kullanırken Kaskınız Kaskonuz Olsun

İkinci El Araç Satışında Garanti Kapsamı Dışında ki Durumlar

İkinci el araç satışında, garanti kapsamı dışında tutulan bazı şartlar belirlenmiştir. Satış sırasında araçta mevcut olan hasar ve arızaların, satış firması tarafından alıcıya bildirmesi durumu garanti kapsamı dışında yer alır. Tescili silinmiş olan araçlar, 8 yaş ya da 160 bin km üzerindeki araçlar da garanti kapsamı dışındadır. Ayrıca, aracın vize muayenesi sırasında işlemlerin tam olarak yapılmadığı için oluşan arızalar ve satış yapıldıktan sonra araca dâhil edilen parçalarda oluşan arızalarda garanti kapsamı dışında tutulur. Bunun yanı sıra hırsızlık, yanlış kullanım, doğal afet, yangın ve kaza gibi nedenlerle oluşan hasar ve arızalarda garanti kapsamı dışında tutulur. 

Yorum yapın