İkinci El Araç Garantisi Hakkında

İkinci El Araç Garantisi Hakkında İkinci el araç piyasası günden güne hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yer alan ikinci el araç piyasasına, her geçen gün ilgi daha da artıyor. Fiyatları artmış olan sıfır araçlar nedeni ile tüketicilerin ikinci el araçlara alaka göstermesi bu piyasanın en önemli hareketliliği arasında seyretmektedir.

Kullanılmış bir motorlu taşıtı satın almak, ekonomik açıdan büyük artılar sağlamış olsa da tüketicinin kafasında soru işaretleri kalmasına sebep olmaktadır. Dış görünüşü güzel ve kusursuz görünen araçların fark edilmeyen veya bilinmeyen iç yüzü, araç satın almak isteyenlerin en çok çekindiği durum olmaktadır. Tam da bu esnada ikinci el garantili araba satın alarak hem ekonomik açıdan karlı çıkabilir, hem de mevcut endişelerinizi hafifletebilirsiniz.

Gümrük ve ticaret bakanlığı tarafınca resmi gazetede ilan edilerek, yürürlüğe giren ikinci el araç garanti sigortası satıcı ve alıcı tarafından güvenle memnuniyet dolu bir satış gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Araç alıcısı yönünden büyük avantajlara sahip bu sigorta satıcı içinde, ürününün daha rahat elden çıkmasını sağlıyor. Bu imkânlar doğrultusunda taraflar arasında güven duygusu sağlam olmasına ve piyasanın imajı korunmasına imkan sunuyor.

İkinci el Araç Garanti Sigortası Genel Koşulları Nelerdir?

Satın alınmış olan ikinci el aracın sadece dış görünümüne bakarak karar vermek doğru bir deneyim değildir. Temiz ve bakımlı görünen aracın, iç kısmında yer alan bölümler, eskimiş ve görevini yerine getirmeyen parçaları ile dolu araç tüketicilerin başına çok fazla dert açabiliyor. Bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız garantili araçları tercih etmek sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Bu sigortadan yararlanabilmeniz için belirli koşullar yer alıyor. İkinci el araç garantisi koşulları sigorta şirketleri arasında farklılık göstermek ile beraber genel olarak şu şekilde sıralanıyor.

  • Araç ruhsatı ve Türkiye sınırları içerisinde yer alması,
  • Araç ithalatçı veya üretici garanti kapsamında bulunmaması,
  • Aracın 8 yaşını ve kilometre olarak 16 bin kilometre sınırını aşmamış durumda olması,
  • Yakıt durumu olarak benzin, dizel, hibrit veya gazlı olarak üretilmiş otomobiller. Eğer aracınız yukarıda söylenen genel koşullar dâhilinde ise sizde aracınızı güvence altına alma imkânına sahipsiniz demektir.
Başka İçerik:  Zorunlu Trafik Sigortasında Azami Prim 2021

Araç garanti den  çıkmadan evvel ikinci el araç garantisi yapılamaz. Eğer aracınızın üretici veya ithalatçı firma tarafından devam eden bir garantisi bulunuyor ise ikinci el araç garantisi sigortası yaptırmanız kesinlikle mümkün değildir. Sigorta herhangi bir garanti içerisinde bulunmayan araçları teminat altına almak için vardır.

Poliçeye Göre İkinci El Araç Garanti Sigortası Kapsamı Neleri Kapsıyor?
Poliçeye Göre İkinci El Araç Garanti Sigortası Kapsamı Neleri Kapsıyor?

Poliçeye Göre İkinci El Araç Garanti Sigortası Kapsamı Neleri Kapsıyor?

Sigorta şirketleri sunmuş oldukları poliçelere göre ikinci el garanti kapsamı çeşitlilik göstermektedir. Poliçede yer alan kapsam aralığı 3 ile 12 arasında veya 5 bin ile 20 bin kilometre kullanımda bulunması gerekir. Bu aralıkta poliçede belirlenmiş olan aksam ve parçalar da ortaya çıkan herhangi bir problem de sigorta kapsamına girebiliyor. Bireyler bu imkân sayesinde ceplerinden hiçbir ücret çıkmadan aracınızda olan eksikleri sigorta karşılayacaktır. Yapılan sigorta aracın çalışması için önemli bir etken olan ana parçaları teminat altına alır.

Motor ile enjeksiyon, şanzıman, diferansiyel, elektrik aksamı ve tork konvertörü gibi bölümler poliçeniz tarafından sigortalanmış olur. Poliçe geçerlilik zamanı veya kullanımını devam ettiği esnada bu parçalardan herhangi birinin bozulması veya işlevini kaybetmesi gibi durumlar söz konusu olduğunda sizden herhangi bir ücret talep edilmeksizin parçalarının onarımı ve yenisi ile değişimi yapılır.

Ayrıca bazı poliçeler bireylere ek imkânlarda sunabiliyor. Bu imkânlar ise aracınız arızalandı esnada, çekici yardımı ve onarım süresince aracınızın yerine geçici araç tahsis edilmesi gibi günlük yaşantınızı kolaylaştıracak ayrıntılar olarak karşınıza çıkabiliyor.

İkinci El Araç Garanti Sigortası Fiyatları Aracın Modeline Göre Farklılık Gösterir
İkinci El Araç Garanti Sigortası Fiyatları Aracın Modeline Göre Farklılık Gösterir

İkinci El Araç Garanti Sigortası Fiyatları Aracın Modeline Göre Farklılık Gösterir

Sahibi olduğunuz aracınızın modeline markasına ve ekspertiz raporuna göre farklılık gösteren ikinci el araç garanti sigorta fiyatları yaşamış olduğunuz konum ve ehliyet puanınız gibi kalem doğrultusuna göre şekillenebilir. İkinci el araç garanti koşullarına uygun olan aracınızı, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun poliçe ile teminat altına alabilirsiniz. Teminat altına aldığınız aracınız ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek ekonomik sürprizlere karşı sizi hazırlar.

Başka İçerik:  İkame Araç Kasko Teminatı

Araç alıcıları kadar, satıcılar için de büyük imkânlar içeren bu sigorta çeşidi daha evvel yapılan ekspertsiz ile aracın satışında zaman kaybını önlemiş olacaktır. Pratik olarak, ekonomik güncel ve ihtiyacınıza göre poliçe imkânları ile karşınıza çıkan sigorta şirketleri gelişmiş altyapısı ve deneyimli personelleri ile sizlere çeşitli imkanları sunuyor.

Sizler de bütçenize uygun poliçe teklifleri konusunda bilgi almak için herhangi bir sigorta şirketi ile irtibata geçebilirsiniz. Aklınıza takılmış olan soruları müşteri hizmetleri ile çözüme ulaştırın. İkinci el araç alımlarında almış olduğunuz aracın garanti sigortası olup olmadığını dikkat edildiği sürece, herhangi bir mağduriyet yaşanmaz.

Yorum yapın