Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Özellikle insanların kaza durumlarında canıyla birlikte malına da zarar gelmemesi için aldığı güvenlik önlemleri ve sigortalar vardır. Bu önlemler araçlara uygulanan teminat içerikli sigortalardır. Günümüzde kişiler artık ev, araba, işyeri gibi maddi kayıp yaşanacak alanlar için sigortalar tercih ederler. Buna istinaden teminat içeren ve kaza yada hasar sonrası işleme alınan sigorta türleri vardır. Bu  sigortalardan özellikle  zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası gibi teminat içeren türlerden oluşur. Sigortalar kişiler için genellikle  araçların çarpışma, yangın veya çalınma gibi durumlarda devreye giren poliçelerden oluşan sigortalardır.

Aynı zaman da  istenmeyen durumlarda   zararın karşılanması için güvence ve teminat içeren sigortalar hasarların belirlenmesinde ve tanzim edilmesinde önemlidir. Ayrıca hasarsızlık indirimi oran  konusunda sigorta çeşitlerinde kasko veya zorunlu trafik sigortasında poliçe süreleri önemlidir. Buna istinaden sigortalardan   poliçe süresi olan bir yıl olan ve  araçların   hasara ya da zarara uğramaması halinde   uygulanacak hasarsızlığa ait indirimler vardır. Bu indirim türü de “hasarsızlık indirimi” türüdür. Genellikle  her poliçe döneminde yenilenen bu indirim oranları   sigorta şirketleri tarafından güncellenen oranlardır.

Hasarsızlık İndirimi Yıllık Oranları

Hasarsızlık İndirimi Yıllık Oranları

Hasarsızlık indirim oranları genellikle yıllara bağlı olarak değişen oranlardan oluşur. Bu oranlar için her yenileme döneminde araçların hasarsız geçirdikleri poliçe dönemlerini takip eden yıllarda değişkenlik gösterme şekilleri vardır. Buna bağlı olarak hasarsızlık indirimi ilk poliçe yenileme döneminde %30 şeklinde gerçekleşen indirimdir. Diğer  ikinci poliçe yenileme döneminde %40 şeklinde hasarsızlık indirimi şeklinde değişir. Sonrasında  üçüncü poliçe yenileme döneminde %50 olacak şekilde indirim güncellenir. Dördüncü  ve son poliçe yenileme döneminde %60 civarında indirim uygulanacak şeklinde oran son halini alır.

Tüm riskli durumlar için yaptırılan sigorta türlerinde indirimi hesaplanırken bazı kriterler vardır. Ayrıca zorunlu trafik veya kasko sigortasına ait araç veya evlerin nitelikleri hasarsızlık oranları için belirlenir. Buna istinaden sigorta yaptırılan aracın yaşı indirimlerde önemlidir. Ayrıca  hasarsızlık indirim oranlarında marka ve modeli sigorta bedeline ve indirim oranına etki eden durumlardır. Buna bağlı olarak hasar indirim oranları sigorta şirketine göre farklı olarak hesaplanır ve güncellenirler.

Başka İçerik:  Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti
Hasarsızlık İndirimi Kişiye Uygulanır

Hasarsızlık İndirimi Kişiye Uygulanır

Hasarsızlık indirimi genellikle eşyaya veya taşınmaza uygulanmış gibi olsa da temel indirim kişilere uygulanaktır. Buna istinaden sigorta yaptırılan araç üzerine yapılan indirim aracın sahibine tanınan bir ayrıcalık şeklinde belirlenir. Ayrıca  araç el değiştirmesi gibi durumlarda  aracın yeni sahibi olacak kişi bu indirim oranlarından poliçe gereği faydalanmaz.  Bununla birlikte aracın ruhsat sahibine sunulan indirim hakkı sadece ona ait olacaktır. Yani   satın aldığı her araçta bu indirim hakkını kullanmaya kişi  devam edecektir.

Hasarsızlık İndirimine Etki Etmeyen Durumlar

Hasarsızlık İndirimine Etki Etmeyen Durumlar

Sigorta türlerinde ayrıca hasarsızlık indirimine etki etmeyen ve hak sahipliği sunmayan bazı durumlar vardır. Bu  durumlardan araçların maruz kaldığı hasarlar indirim oranlarında önemlidir. Ayrıca hasarsızlık indirimi bozacak türden olmayan birçok neden de poliçelerde vardır. Bu nedenlerden biri küçük onarım ile giderilebilecek ufak hasarlar gibi olan durumlardır. Ayrıca  trafik veya diğer  kazalarda sigortalı aracın ve sürücüsünün kusursuz bulunması indirimi etkilemez. Bununla birlikte araçlarda oluşan  cam kırılmaları ve çatlakları da indirimi etkilemeyen durumlardır. Bunun yanında   radyo, teyp arızaları gibi durumlarda  indirim oranları hesaplanmasında  etki etmezler.

Oluşan Hasarların Onarımı

Oluşan Hasarların Onarımı

Genellikle hasara sebep olan kazalar sonucu tespitlerde ve poliçelerde   araçlar  zorunlu trafik veya kasko sigortası kapsamında olurlar. Fakat bu hasarların onarımının yapılması halinde hasarsızlık indirim hakkı doğal olarak kaybolur. Bunun yanında indirim hakkının devam etmesi için aracın onarım masrafları önemli olacaktır. Bu masrafların poliçeye yansıtılmadan karşılanması halinde hasarsızlık indirimi süreci aynı kalır ve kişiye hak sağlamak için devam eder.

Hasarsızlık indirimi sigorta şirketi değiştirildiğinde devam ederAraçlar veya evler için gerçekleşen sigortalarda sağlanan indirimleri sigorta şirketine bağlı değildir. Buna bağlı olara sigorta şirketinin değişmesi halinde indirim devam edecektir. Ayrıca sigorta için poliçe dönemi sona erdiğinde indirim hakkı devam eder. Bununla birlikte ev veya arabalar için zorunlu trafik veya kasko sigortası farklı bir sigorta şirketi   ile yenilenirse indirim hakkı ve hasarsızlık indirimi oran  yine devam edecektir. Buna istinaden hasarsızlık indirimi, zorunlu trafik veya kasko sigortasın da   kaza yapmayan sürücülere verilen ödül niteliğindedir.

Başka İçerik:  Seat Kasko Sigortası Hakkında Her Şey

Kasko sigortasına ara vermek indirim hakkının kaybolmasına ve hasarsızlık indirimi oran  hesaplanmamasınayol açar Sigortaların en önemli konusu yenilenmesidir. Yenilenme yapılmayn zorunlu trafik sigortaları her yıl yenileme istemeyen sigortalardır. Fakat   kasko sigortası her yıl yenilenmek zorundadır. Araçlar   da uygulanan kasko sigortası   bir yıl süre ile geçerli olacak şekilde yapılır. Buna istinaden   sigorta yenilenmediğinde veya  ara verildiğinde indirim hakkı olmayacaktır. Bu hakkın   için kasko sigortasının süresi bittiğinde yenisinin yaptırılması zorunludur.

Uygun Sigorta Seçenekleri

Uygun Sigorta Seçenekleri

Tüm bu sigortalarda hasarsızlık indiriminden ve indirim oranından  faydalanabilmek  için sigorta şirketlerinden bilgi almak önemlidir. Bu bilgiler ile kişiler   bütçesine uygun olan sigorta seçeneklerinden faydalanabilirler.  .

Yorum yapın