Filo Aracına Çarpan Kişilerin Tazminat Ödemesi

Filo Aracına Çarpan Kişilerin Tazminat Ödemesi Kaskolu ve sigortalı bir araç sahibi olan bireyler, kendileri hatalı olarak bir araca çarpsalar dahi meydana gelen masrafların tamamı trafik sigortası tarafından karşılanır. Ancak bu durum, konu filo araçlar olduğu zaman değişikliğe uğrar. Filo araçlara çarpan kişiler için farklı bir prosedüre yer verilir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde, kazadan bir süre sonra bu kaza ile alakalı olarak kişiler, bir miktar masraf ödeme mecburiyetinde kalabilirler.

Ayrıca kaza sonrasında suçun yarısı filo araç olsa bile filo aracının gelir kaybının yarısını kazaya karışan kişi, ödemek mecburiyetinde kalabilir. Ancak kişinin suçsuz olduğu mahkemede kanıtlanması durumunda, herhangi bir ücret ödenmesine lüzum kalmadan bu durum kısa süre içinde atlatılabilir.

Filo Araçların Sigorta Poliçeleri
Filo Araçların Sigorta Poliçeleri

Filo Araçların Sigorta Poliçeleri

Aracı kiralayanlara kaza yapmaları halinde Filo şirketleri yeni bir araç vereceğini taahhüt eder. Ancak sigorta firmaları, filo araçların sigorta poliçeleri daha uygun fiyata yapıldığı için kaza yapılan aracın yerine geçecek diğer bir aracı vermeye sıcak bakmazlar. Bu sebeple aracın kazanın ardından tamir için geçen süre zarfı içerisinde yaşadığı gelir kaybını, kaza yapan kişilerden talep etmek isterler.

Bu tür bir durumda ise ilk yapılması gereken işlem, filo şirketinin gelir kaybını ispatlamasını sağlamak olabilir. Çok az sigorta acentesi, poliçe kapsamında gelir ya da kira kaybını karşılar. Gelir kaybı sigortası ve farklı kâr kayıpları, Sigorta Genel Şartları teminat kapsamı dışında yer alır.

Yarı Yarıya Suç Olduğu Zaman İzlenmesi Gereken Yol
Yarı Yarıya Suç Olduğu Zaman İzlenmesi Gereken Yol

Yarı Yarıya Suç Olduğu Zaman İzlenmesi Gereken Yol

Kişilerin, kendilerine gelen faturalara dikkatli bir biçimde incelemeleri, oldukça faydalı olacaktır. Bunun sebebi ise çoğu filo şirketi yedekte araç bulundurduğu için aracın kaza yapması halinde gelir kaybına uğramazlar. Eğer bu durum kanıtlanırsa hiçbir şey ödemek mecburiyetinde kalınmaz.

Başka İçerik:  Tramer Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi

Bunun beraberinde suçlu filo aracı olduğu zamanlarda da birey, herhangi bir ödeme yapma mecburiyetin değildir. Ancak suç yarı yarıya olduğu zamanlarda ise filo şirketi bireylerden masrafın % 50 oranını talep edebilir. Filo şirketleri bir yıl içerisinde meydana gelen kazaların gelir kaybını hesaplayarak bir hukuk şirketine sunar. Hukuk şirketi de icra yolu ile kaza yapan kişiye ulaşır.

Filo Aracına Çarpma Dışındaki Tazminat Ücretleri Nedir?
Filo Aracına Çarpma Dışındaki Tazminat Ücretleri Nedir?

Filo Aracına Çarpma Dışındaki Tazminat Ücretleri Nedir?

Filo Aracına Çarpma Dışındaki Tazminat Ücretleri Nedir? Üzerinden uzun vakit geçen bir kaza olayı olması durumunda, bu olayın faturası kişiye geç ulaşabilir. Ancak avukat yardımı ile pazarlık yapılarak bu faturayı daha uygun maliyetlere çekme olasılığı da mevcuttur. Eğer kazada birey hatalıysa, taksi gibi ticari araçlar ve halk otobüsleri de gelir kaybını kişiden isteme hakkına sahiptir.

Otomobillerde günlük gelir kaybı iki yüz lira iken taksilerde beş yüz, otobüslerde ise iki bin Türk Lirasına kadar ulaşabilir. Bu tür durumlarda mahkeme aracın tamir süresince gördüğü kaybı güvenilir bir biçimde hesaplayabilir ve muhtemel yanlışlıkların önüne geçilebilir.

Yorum yapın