Ferdi Kaza Sigortası Ne Kadar Süre Geçerli Olur?

Ferdi Kaza Sigortası Ne Kadar Süre Geçerli Olur? Günlük hayatta kimin başına ne zaman bir kaza geleceği belli değildir. İşte, evde, sokakta aniden bir sorun ortaya çıkabilir ve kötü durumlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kaza sonrası maddi zararın giderilmesi, tedavi masraflarının karşılanması, iş göremezlik sorununun ortaya çıkması mümkündür. Ferdi kaza sigortası bu noktada işe yarar.

Bir kaza meydana geldikten sonra kişinin bütün tedavi masrafları bu sigorta kapsamında karşılanır. Aynı zamanda vefat durumu olursa ferdi sigortası geçerlilik süresi içerisinde olursa kişinin ailesine tazminat ödenir. Ödenen tazminatın miktarı ise sigortalı ile yapılan anlaşmaya bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ferdi sigortası süresi genel olarak 1 yıldır. Özel olarak yapılan anlaşmalarla süre değişebilir.

Ferdi Kaza Sigortası Süresini Kim Belirler?

Ferdi kaza sigortalarının geçerli olduğu süre standart olarak 1 yıl şeklinde belirlenmiştir. Bu doğrultuda kişi, primlerini düzenli yatırdığı takdirde ferdi sigorta süresi 1 yıl uzunluğunda oluyor. Daha kısa ve uzun süreler için sigorta şirketi ile özel olarak görüşmek ve anlaşma yapmak da bazı şirketler için mümkündür. Bu süreçte herhangi bir kaza sonucu tazminat ödenmesi gerekirse tazminat bedeli ise yapılacak anlaşma doğrultusunda kişiye özel belirlenir.

Sigortalı, ferdi sigorta geçerlilik süresi içinde vefat ettiği takdirde belirlenen tazminat yasal mirasçılarına ödeniyor. Aynı zamanda sigorta sözleşmesinde tazminat için birisi ya da birileri belirtilmiş ise ödeme ona yapılır. Tazminat ödenmesi için vefatın sigorta geçerlilik süresi içinde gerçekleşmesi şarttır.

Sigorta Primi Tazminatı Etkiler Mi?

Sigorta Primi Tazminatı Etkiler Mi?

Ferdi kaza sigortasında primler, alınacak tazminat üzerinde etkilidir. Daha yüksek prim ödemesi yapan kişiler için daha fazla tazminat tutarı belirlenir. Ferdi sigorta geçerlilik tarihi içerisinde herhangi bir sorun meydana gelirse tazminat alma hakkı çıkar. Tazminatın alınabilmesi için sigorta primlerinin zamanında yatırılması önemlidir.

Başka İçerik:  Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Tıbbi Bakım

Aynı zamanda sorun ferdi kaza sigortası geçerlilik tarihi içerisinde meydana gelmezse tazminat verilmez. Sigorta süresi bu yüzden önemlidir. Süreyi uzatmak için sigorta şirketiyle görüşme yapılabilir. Ferdi sigorta süresi gibi detaylar sözleşme yapılırken kişiye net bir şekilde bildirilir.

Yorum yapın