Ev Kazaları ve Korunma Yöntemleri

Ev Kazaları ve Korunma Yöntemleri  Birçok kişi, evde birbirinden farklı kazalar yaşayabiliyor. Öyle ki kazalar yaşanması konusunda evler, karşılaşılan en sık alanlardan birisidir. İşte tam bu yüzden evde bulunan kişiler herhangi bir kaza durumunun önüne geçmek için gerekli önlemler almalı ve böylece yaşanması olası her türlü kazanın önüne geçebilmelidir. Bu sayede yaşanan kazaların oranını oldukça düşürmek mümkündür.  

Kazalardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler 

Evde yaşanabilecek herhangi bir kazaya maruz kalmamak açısından gerekli önlemlerin alınması çok büyük önem arz eder. Peki bu kazada önlemler nasıl olmalı? Bunun için pek çok yöntem bulunuyor. Fakat önlem kadar önemli bir diğer konu da kazanın gerçekleşmesinin ardından yapılması gereken ilk yardım uygulamasıdır. Öncelikle ev kazalarına birkaç örnek verdikten sonra bu ev kazalarının nasıl önlemler alınabileceği hususuna değinelim. 

Ev Kazaları Nelerdir?  Nasıl Önlem Alınır?

Ev Kazaları Nelerdir?  Nasıl Önlem Alınır?

Ev kazaları birbirinden çeşitli olmak ile birlikte en sık rastlanılan durumlar: Ciltte yanma, yangın çıkması, camların kırılması, elektrik çarpması, ciltte kesilme bırakma gibi birçok durum gözlemlenebilir.  

Aralarında en risklilerinden sayılabilecek olan yangın, kısa sürede mutfakta başlayarak tüm evi sararak evdeki eşyalarla birlikte herkesi riske sokabilecek cinsten bir ev kazasıdır demek yanlış olmaz. Yalnızca eve ve ev eşyalarına değil, hayati tehlike uyandırabilecek boyuta da ulaşması dakikalar içerisinde gerçekleşebilir.

Bundan ötürü ocak gibi yanıcı türlü mutfak aletleri dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra evde çocuk varsa bu yanıcı aletler, çocukların ulaşamayacağı boy seviyesinde olmalı ve bu sayede güvenlik önlemi alınmış olmalıdır. Bununla birlikte bu yanıcı mutfak eşyalarının yakınında herhangi bir kumaş, perde, örtü vb. Hiçbir şey bulunmamalıdır. Çünkü olası bir alevlenme durumunda alevin yayılma ve büyüme süresi oldukça kısa olacaktır.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Yaptırmanın Önemi Nedir?
Evde Elektrik Kazalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Evde Elektrik Kazalarına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Elektrik konusuna gelmek gerekirse, elektrik, ölüm ile sonuçlanan birçok durumun sebebidir. Özellikle ocak, fırın gibi mutfak aletlerinin gerekli kurulum işlemlerini, işinde uzaman kişiler tarafından yapılmış olması bu noktada önemlidir. Elektriği tetikleyen durumlardan birisi de aşınmış, yanmış, kırışmış vb. hasara uğramış olan kablolardır. Bu kablolar kazaya sebebiyet verebilen cinstendir. Bundan ötürü bunlara dikkat edilerek olası bir ev kazasının daha önlenmesi gerekir. Elektrik çarpması ise, mutfakta bulunan prizlere fazla kablo takılmasından ya da fazla yük taşıyan kablo takılmasından dolayı yaşanabiliyor olabilir. Bunun da önüne geçilmesi, fazla kablo yükünden uzak durmaya bağlı olacaktır. 

Havalandırma Delikleri 

Havalandırma Delikleri 

Göz ardı edilen kaza sebeplerinden birisi de evdeki havalandırma borularının, soba borularının tıkanıyor, kapatılıyor ya da önemsenmiyor olmasıdır. Bu durumun zarar durumuna sebebiyet vermesinin sebebi ise bir yakıt sağlayan aletin temiz hava kullanarak zehirli gazları yani karbon monoksit gazını çıkarmaktadır. Şayet havalandırma delikleri kapatılırsa bu bir sıkışmaya ve evin içerisine salınıma sebep olacaktır. Bu daev halkı için büyük bir kırmızı alarm niteliği taşır.

Bu konuda da güvenlik alınmasında fayda vardır. Bütün bunların dışında evden ayrılmadan önce bütün yanıcı ev aletlerinin, elektronik ürünlerin kullanım dışı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü açık kalan bir fırın ya da ocak, olası tehlikelere kapı aralayabilir. Bir diğer tehlike ise mutfak dolaplarına, taşıyabileceklerinden fazla yük koymaktır. Herhangi bir yıkım durumu yaşamamak için mutfak dolaplarına koyulacak yüklerin dağılımı iyi yapılmalı ve taşıyabilecekleri ağırlıklardan fazla yük konmamalıdır. Ayrıca sıvı ürünleri de muhafaza ederken ısı durumuna önem verilmelidir. Bu sıvıların muhafaza ediliş biçimleri de bulundukları yerler oldukça güvenli olmalıdır.

Çocuklu Evlerde Kazalara Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Çocuklu Evlerde Kazalara Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Özellikle evde çocuk varsa, kesici ve yanıcı her türlü alet başta olmak üzere, sıcak ve soğuk içecekler, yanıcı ev aletleri, prizler olabildiğince çocukların ulaşamayacağı yerlerde olmalıdır. Yine aynı şekilde yaşanabilecek bir diğer ev kazası çeşidi de cam ve pencerelerin kırılmasıdır.

Başka İçerik:  DASK Poliçe Sorgulama

Bu gibi olayların yaşanmaması için alınabilecek önlem olarak arasında evdeki cam ve pencerelerin oldukça kalitelilerinin tercih edilecek olmasıdır. Bu, yaşanabilecek tehlikeli durumların oranını oldukça azaltacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir aksi durumun önüne geçebilmek adına pencerelerde, fırın, çekmece gibi birtakım çocuk için risk uyandırabilecek alanlarda çocuk kilidi kullanmak da oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. 

Evde İlk Yardım Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilmelidir? 

Eğer yaşanmış ev kazası bir kanamaya sebebiyet verdiyse ve bu kanama hafifse hemen gazlı bezle ya da steril bezle yara sarılmalıdır. Bu süreçte basınç da kanamanın durması için iyi bir yöntem. Eğer yaşanan ev kazası sonucunda bir kırık tespit edildiyse ya da şüpheli durum varsa, o bölgenin asla hareket ettirilmemesi, sabit tutulması ve buz uygulaması yapılması gerekir. Burkulma için de aynı işlemler geçerlidir. Yine aynı şekilde buz uygulaması rahatlatacaktır. Burkulan bölgenin sabit tutulması gerekir.  

Bu gibi durumlarda ilk yardım için gerekli çantada ise üçgen bandaj, ara bandı, steril tampon ped, antiseptik çubuk, paslanmaz çelik forseps, eldiven, bandaj, steril gazlı bez, plastik torba, yapışmayan pansuman bezi, makas, termometre, yara kapatma şeritleri bulunmalıdır. 

Yorum yapın