Ev Çatısı Nasıl Güvenilir Olur?


Ev Çatısı Nasıl Güvenilir Olur? Binaların kar, yağmur, güneş gibi birçok dış etkenlerden korunmasına yardımcı olmaya yarayan en önemli etken çatıdır. Çatılar binanın en temel yapı taşlarından biri haline gelerek onların korunması için elinden gelen tüm çabayı sarf etmektedir. Çatıların evler açısından oldukça büyük bir öneme sahip olması onların kalite standartlarının iyice kontrol edilmesine zemin hazırlamaktadır. 

Çatı insanların güvenle evde durmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri haline gelmektedir. Ev çatısı kar, yağmur, dolu gibi dış etkenlere karşı korunabilmesi açısından sağlam bir yapıya sahip olunabilmesi oldukça önemli bir işlev göstermektedir. Çatıda bulunan yağmur, kar vb. akıntıların kolaylıkla yere inmesi için eğim ve şekil yapımlarının fazlasıyla düzgün ve oranlı olmaları gerekmektedir.


Ev Çatısı Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Binanın yapım aşamasında çatının rolü oldukça büyük olmaktadır. Binanın en önemli yapısı olarak sayılan çatının dış görünüşe fazlasıyla etki ettiği görülmektedir. Bu sebepten dolayı bina aşamasına bütünlük sağlaması gerekmektedir. Binaya bütünlük şahlanmayan bir çatı inşa edildiği takdirde ortaya uyumsuz bir yapı çıkmaktadır.

Binanın yapı ve şekil bakımından incelenmesi sadece çatı ile belirlenecek bir yapı içermektedir. Çatı yapımının en dikkat edilecek hususu eğimin doğru şekilde kullanılmasıdır. Eğimin doğru şekilde yapılabilmesi için doğru hesaplama yapılmalıdır. Çatı yapımında kullanılan eğim yağmur ve kar sularının çatıda birikmesini engelleyen en önemli unsur olarak karşımıza çıkar.

Ev Çatısı Çeşitleri 


Ev Çatısı Çeşitleri 


Ev çatısı çeşitlerinin yapılışında doğru seçim yapmak binanın sağlamlığı açısından oldukça önemli olup çatılar için birçok farklı seçenekler sunulmaktadır. Shed- yararlı odaları, uzantıları ve banyoları kapatmak amacıyla yapı kullanılmaktadır. Dubleks- bir noktada yakınlaşan iki etimden oluşan yapıdır. Özel evlerin tasarımında oldukça yaygın kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyatlarında Eşitlik Oluştu

Dörtlü kalça- iki türünün üçgen şeklinde olup geriye kalan iki türünün ise yamuk şeklinde olduğu eğimlerdir. Yarın menteşe, alt kısımda dört eğimli tavanın birleşmesiyle ortaya çıkan ve üst kısımdaki çift eğimli tavanın  bir göstergesi konumundadır. Çadır, ikizkenar bir şekil olarak ortaya çıkan dört özdeş yamaca verilen isimdir. Çok eğimli- çift eğimli ve kalça çatılı şekilde bulunan bileşiktir.

Rutin Bakım Nasıl Yapılmalıdır?


Rutin Bakım Nasıl Yapılmalıdır?


Ev çatısı çeşitlerinin seçiminden itibaren düzenli olarak kontrol edilmesi gerekli olup uzun ömürlü kullanımı sağlanabilmesine etki eden bir fonksiyon haline gelmektedir. Çatıların rutin kontrollerinin yapımı sağlanmalı aynı zamanda kötü hava şartlarından hemen sonra tekrar kontrol aşaması gerçekleştirilmelidir. Aşırı soğuk ve sıcak havalarda ve ya yoğun kar, fırtına gibi sert koşulların etki etmesi üzerine çatıda herhangi bir hasar durumu meydana gelebilir.

Hasarların önlenebilmesi için çatıların sık sık kontrol aşamalarından olması ve bakım aşamaları gözden geçirilmelidir. Bu aşamaların gerçekleştirilmemesi periyodik olumsuz sonuçları beraberinde getiren önemli etken olarak serilmektedir. Çatı bakımı  periyodik bir şekilde ilerlerse malzemelerden fazlasıyla verim alınmakta olup uzun ömürlü kullanımı gerçekleştirilmektedir. 

Ne Sıklıkla Bakım Yapılmalıdır?


Ne Sıklıkla Bakım Yapılmalıdır?


Yapılan kontrol ve onarımların çatı verimliliğinin arttırılmasına olanak sağlaması gerçekleştirilirken belirli bir plan dâhilinde sorunsuz bir şekilde işlenmelidir. Çatı bakımının sadece olumsuz şartlarda işlenmesi doğru olmamakla beraber bakımının sürekli olarak yapılması uygun görülmektedir. Rutin kontrollerin yapılması çatı sağlığı açısından fazlasıyla önem arz eden bir unsur olarak ortaya konulmaktadır.

Bu sayede çok daha tasarruflu bir yol izlenimi gerçekleşmekte olup periyodik çatı bakımlarının aksatılmaması gerektiği fazlasıyla önem arz etmektedir. Bahar ayları çatı yapımının en önemli unsurları arasında yerini almaktadır. Genel olarak havada yumuşak bir iklim hissiyatı oluştuğu için fazlasıyla sıcak veya  soğuk hava şartları olmadan çatı bakımı kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. 

Başka İçerik:  Beyaz Eşya Bakımı Nasıl Yapılır?


Güvenli Çatılar İçin İpuçları 


Çatılara izinsiz veya plansız bir şekilde yük işlemi gerçekleştirilmemelidir. Deprem, fırtına vb. durumlarda can kaybını önlem amacıyla bu maddeye oldukça önem verilmelidir. Çatı yapımı aşamasında uzman kişilerin desteğinden yararlanılmalıdır. Deprem esnasında eğim ve yatay yükleri karşılayan çapraz bağıntı aşamalarının kolon, çatı veya makas düzlemlerinde yapılmamasına özen gösterilmesi ya da eksik yapılması durumunda hasar ve yıkımlara sebebiyet olunabilmektedir.

Çatıların betonarme malzeme bağıntısına olan bağlılığı ile her yönde yüklerin alınabilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir. Vida ve ankraj sistemlerinin kullanılmaması durumunda ya da sabitlenmeyen betonarme yapıya uygulanan yanlış işlemler, deprem açısından oldukça büyük risk grubunun oluşmasını  beraberinde getirmektedir.

Çatı Yapım Teknikleri


Çatı Yapım Teknikleri


Çatı yapım teknikleri, çatıların yapılmadan önce iyice araştırılması sonucu bilinmesi gereken önemli unsurlar arasında yerini almaktadır. Kalite ve sağlam bir çatı yapımının eğim  kriterleri incelenirken malzeme seçimi oldukça önemli bir yapıya sahip olunmaktadır. Çatı yapımında kullanılan iyi malzeme seçiminin yanı sıra en iyi şekilde tasarımını gerçekleştirilen uzman kişilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Çatı alanında uzman kişiler gerekli bilgi birikim ve deneyimlere sahip oldukları için ihtiyaç duyulan ölçüm ve hesaplamaların en iyi şekilde olmasına zemin hazırlamaktadır. Çatı yapım tekniklerinde hangi malzemenin daha uygun olduğu kararlaştırılarak veya eğim hesaplaması yapılırken uzman kişilerin yardımıyla mümkündür.

Yorum yapın