Eşya Sigortası Neden Yaptırmalısınız?

Eşya Sigortası  Neden Yaptırmalısınız? Yaşamış olduğumuz bu dönemde doğal afetler gibi olası risk durumları başta olmak üzere birçok tehlike ile karşı karşıya kalabilmeniz olası bir durumdur. Asıl önemli olan ise bu tehlikelere karşı aldığımız önlemlerdir. Eşya sigortası da sahip olduğumuz bütün varlıkların ek teminat hizmeti kapsamında güvence altına alınabilmesi için oldukça büyük önem arz eder.

Yaşayabileceğimiz herhangi bir tehlikeli durum karşısında ve sonrasında maddi ve manevi olarak büyük sarsıntılara uğraşmamamız için eşya sigortası önemli bir noktada devreye girer. Bundan ötürü eşya sigortası yaptırmak her ne kadar bir zorunluluk arz etmiyor olsa da yaptırılması gerek ekonomik açıdan gerekse manevi refah açısından büyük fayda sağlar.  

Eşya Sigortası Neden Önemli? 

Eşya sigortası yalnızca doğal afetler gibi olası risk durumlarında değil, hırsızlık, elektrik ile ilgili birtakım teknik problemler, yangın sonucunda oluşabilecek hasarlar gibi durumlarda da teminat kapsamına almış olduğunuz eşyaları güvence altına almaktadır. Bu sayede ister ev sahibi olun isterseniz kiracı olun fark etmeksizin eşya sigortası uygulaması kapsamında evinizi de kişisel talepleriniz doğrultusunda güvence altına alarak bu sigorta türünden faydalanmanız mümkündür. 

Kapsamını sizin belirlemiş olduğunuz eşya sigortası uygulamasında evinizin ve eşyalarınızın almış olduğu hasarlardan ötürü konaklama ihtiyacı duyduğunuz otel ve benzeri herhangi bir yerdeki bütün harcama tercihlerinizde söz konusu sigorta şirketi tarafından karşılanır.  

Daire Zararı Karşılanabiliyor 

Daire Zararı Karşılanabiliyor 

Şayet bir apartman dairesinde oturuyorsanız, apartman içerisinde yaşanabilecek herhangi bir zarar verici durumdan ötürü dairenize düşen hasar oranını, tercih etmiş olduğunuz söz konusu sigorta şirketi tarafından karşılanması da sağlanan diğer hizmetler arasında yer alır.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Yaptırmak İçin Sebepler?

Bunun yanı sıra bu süreçte hazırlanmakta olan sigorta poliçesi kapsamında, hanenizde yer almakta olan bütün varlıklarının, bu sigorta şirketi tarafında güvence kapsamına alınmakla birlikte, herhangi bir olası tehlike durumunda hak sahibine bu zarar karşılanır.  

Eşyaların Değerleri Nasıl Belirlenir? 

Eşyaların Değerleri Nasıl Belirlenir? 

Eşya sigortası uygulamasında sigorta talep eden kişinin, sahip olduğu eşyaların değerleri bir ekspertiz hizmeti ile tespit edilebilirken bu süreçte sigorta şirketleri müşterilerine ücretsiz çilingir ya da acil ambulans hizmeti gibi birçok özel hizmet de teminat kapsamında sunar. Durum böyle iken eşya sigortası gibi bir hizmet, söz konusu hak sahiplerini her türlü durumda güvence altına alma garantisini verir. Yaşanabilecek herhangi bir üzücü durum sonucunda kişi ya da kişilerin eşyalarının almış olduğu hasarlar doğrultusunda söz konusu sigorta şirketi, bu mevcutdeğerin karşılanmasını hak sahiplerine gerçekleştirir. 

Değerli Eşyalarda İşleyiş Değişiyor! 

Değerli Eşyalarda İşleyiş Değişiyor! 

Şayet evinizde bulunmakta olan eşyalar arasında olabilecek maddi ve manevi değeri oldukça yüksek olabilecek antika ve benzeri eşyalar için; mevcut sigorta poliçeniz kapsamında ilave olarak teminatlar kapsamında sigorta anlaşmanıza dahil edilebilir. Yine aynı şekilde altın, gümüş ve benzeri değerli eşyalarınızın söz konusu olmadı durumunda ise farklı bir yol izlenmektedir. Böyle bir durumda sigorta poliçesi kapsamında teminat bedeli yüzde beşi geçmemek şartıyla eşya teminatı içerisine aynı şekilde dahil edilir. Bundan daha fazla ziynet eşyasının var olması durumu söz konusu ise mevcut güvence kapsamı adı altında, söz konusu sigorta şirketinin ek olarak teminat bedelleri talep etme hakkı bulunur. 

Yukarıda da birkaç örneğini vermiş olduğumuz üzere eşya sigortası; bir kişinin doğal afet ya da bir kişi ya da durumdan kaynaklı herhangi bir risk durumu olduğunda devreye girer. Bu gibi durumlarda oluşan zararlardan ötürü bütün mal varlığını, eşyalarını varsa evine güvence altına almak için tercih edilmekte olan ve mal sahipleri için oldukça büyük önem arz eden bir sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkar. Bundan ötürü de birçok mal ve mülk sahibi kişiler tarafından talep ve ilgi gören, ayrıca tercih edilmesi sıklıkla önerilen bir sigorta türü olduğu bilinir. 

Başka İçerik:  DASK Sigortası Hakkında Merak Edilenler
Zorunlu Olmasa da Herkes İçin Gerekli!

Zorunlu Olmasa da Herkes İçin Gerekli! 

Eşya sigortası yaptırmak herhangi bir zorunluluk gerektirmiyor olsa da her mal mülk sahibi ve kiracı için oldukça önemli ve aslında gerekli bir sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu sayede kişi ya da kişilerin bütün eşyaları bir sigorta şirketi tarafından güvence altına alınır. Bu kişi ya da kişilerin yaşayabileceği herhangi bir risk durumundan ötürü görülmesi muhtemel zararın söz konusu şirket tarafından karşılanmasının güvencesi, sigorta şirketi tarafından müşterilerine verilir. 

Ek Teminatlar Mümkün! 

Sigorta şirketleri sigorta talep etmekte olan müşterisinin talepleri doğrultusunda eşya sigortası kapsamını genişletebilir, ek teminatlar getirebilir ve bu doğrultuda kişi ya da kişilerin talepleri doğrultusunda eşyalarını güvence kapsamına alabilmeleri söz konusu olur. Bu sebepten ötürü de sigorta şirketlerinin ek teminat hizmeti de verebiliyor olmaları, kişilerin bu sigorta türüne yönelmelerinde etkili olan faktörlerden birisi olarak karşımıza çıkartır. Bunların dışında da sigorta şirketlerinin, yaşanabilecek herhangi bir deprem, sel, yangın ve benzeri tehlikeli durumların sonucunda barınma ve konaklama, yiyecek, içecek hizmeti, acil ambulans hizmeti gibi hizmetleri de karşılamakla yükümlü olmasından ötürü ilgiyi ve talepleri üzerine çektiği görülür.

Yorum yapın