Eşya Sigortası Neden Önemli?

Eşya Sigortası Neden Önemli? Eşya sigortası, yaşanması olası herhangi bir risk durumunda, varsa evinize ya da kira durumunda oturmuş olduğunuz evinize aynı zamanda içerisinde bulunan bütün eşyaları güvence altına alır. Bununla birlikte size bu eşyaların zarar görmesi durumunda, zarar karşılığında bir ödemenin söz konusu sigorta şirketi tarafından karşılanması mümkündür. 

Eşya sigortası poliçeleri deprem, sel, yangın, hırsızlık, su baskını ve benzeri gibi çok çeşitli tehlike oluşturabilen durumlarda kişilerin eşyalarının alabileceği herhangi bir zararın yine söz konusu sigorta şirketi tarafından karşılanacağının teminatını sunmaktadır.  

Tehlikeli Durumlarında Büyük Önem Taşıyor! 

Tehlikeli Durumlarında Büyük Önem Taşıyor! 

Yukarıda da örnekleri verilmiş olan çok çeşitli tehlikeli durumlar karşısında kişilerin maddi ve manevi büyük değere sahip eşyaların zarar görme tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını, mal ve mülk sahiplerinin biliyor olması gerekir. Bu sebepten ötürü herhangi bir tehlikeli durum sonucunda zarar gören eşyaların teminatının müşterilere sunuluyor olmasından dolayı, eşya sigortası özellikle son dönemlerde oldukça sık bir şekilde başvuru talebi gören sigorta çeşitlerinden birisi haline gelmiştir. Herhangi bir risk durumu ile karşı karşıya kalmanız durumunda eşyalarınızı koruma garantisi sunan eşya sigortası, sigorta şirketine göre, kendi bünyelerinde müşterilere birbirinden farklı ek hizmetler de sunabilme imkânları bulunuyor. 

Konut sigortası eşya sigortasının kapsamına göre biraz daha geniş perspektifli olmasının yanı sıra eşya sigortasını talep etmiş olan bir kişinin tercihine bağlı olarak ayrı yaptırılabildiği gibi tek bir poliçe olması şeklinde de yaptırılması uygun olacaktır.

Kişi ya da kişilerin yaşamakta oldukları ev ile birlikte o evin içerisinde bulunan her türlü eşyaların mevcut sigorta şirketi tarafından güvence altına alınması mümkündür. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durum sonucunda evin eşyaları ya da bina içerisindeki herhangi bir elektrikten, gazdan kaynaklı vb. pürüz yaşanması durumunda da bu zararın bedelinin, tercih edilmiş olan sigorta şirketi tarafından zarar gören kişilere temin edilmesi mümkündür. 

Başka İçerik:  Neden Konut Sigortası Yaptırmalı?
Eşya Sigortası Neden Gerekli?

Eşya Sigortası Neden Gerekli?

Kiracı olmak ya da ev sahibi olmak fark etmeksizin herkes için her an hem eşyalarını hem kendilerini tehlike oluşturabilecek durumların yaşanması ihtimali söz konusudur. Bu olası tehlikelerin farkında olarak gerekli önlemleri erkenden almak ise bu noktada önem arz eden bir husustur. Eşya sahiplerinin bu tehlikeli durumların ihtimalini göz ardı etmeyerek gerekli önlemlerin erkenden alması ve bu doğrultuda eşya sigortası yaptırması oldukça önemli ve gereklidir. 

Eşya Sigortası Yaptırma Ücretleri

Eşya sigortası yaptırmanın elbette bir miktar da olsa bedeli bulunmaktadır. Eşya sigortası talebinde bulunan kişinin talep ettiği teminat doğrultusunda bir fiyat belirlenmekte olup bu talepler doğrultusunda elbette fiyatlar değişkenlik göstermektedir.  İlerleyen süreçlerde hasar durumu yaşanmaması halinde müşterilere ek indirim de sunuluyor.

Eşya Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler

Eşya Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler 

Eşya sigortası yaptırma işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması için birtakım bilgi ve belgelere ihtiyaç duyulur. Bu belgeler arasında talep eden kişinin kendi TC kimlik numarası, sigorta kapsamına alınmak istenen evin metrekare büyüklüğü, hane sahipleri için inşaat maliyeti, Afet Sigortaları Kurumu tarafından alınmış olan poliçe numarası ve söz konusu evin içerisinde bulunan eşyaların toplam değeri yani tutarı gibi bilgiler sigorta şirketi tarafından istenen bilgilerdir. Tüm bunların yanı sıra mevut evde bulunmakta olan  değeri yüksek eşyalar yani ziynet eşyaları, antika eşyalar gibi kıymetli eşyalar için şirket tarafından ödenecek teminat tutarının bu toplam eşyaların değerinin yaklaşık yüzde otuzu kadar oranda olabilmektedir.

Eşya Sigortası Kapsamında Ek İndirimler Mümkün! 

Ayrıca belirtmek gerekir ki, eşya sigortası sahipleri herhangi bir eşya hasar talebinde bulunmazlar ve sigorta poliçesi hizmeti almaya duraksamadan devam ederlerse bu müşteriler için ayrı bir indirim de söz konusu olabilir. Bunların yanı sıra elektronik eşyaların ayrı bir sigorta kapsamına alınmasını talep eden müşteriler için eşya sigortasına bağlı olarak elektronik eşya sigortası poliçesi yaptırmaları da mümkündür.

Başka İçerik:  Uavt Ne Demektir? Sorgulanması Nasıl Yapılır?

Özellikle maddi değeri yüksek elektronik eşyalar için talep edilmekte olan elektronik eşya sigortası bu elektronik ürünlere gelebilecek herhangi bir hasar ya da zarar durumunda devreye girmektedir. Sigorta kapsamına girebilecek ürünler arasında bilgisayar, televizyon, radyo, tıbbi cihazlar, otomasyon, ölçü ekipmanları, basın ve yayın araçları bilgi işlem merkezleri gibi çok çeşitli ürünler yer alır. 

Eşya Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Eşya Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Şayet elektronik eşyalar başta olmak üzere eşyalarına sigorta yaptırmayan kişi ya da kişilerin bu ürünlerin başına gelebilecek herhangi tehlikeli bir durumda, karşılaşabilecekleri zarar bütçesi eşya sigortası yaptırma sürecindeki gerekli bütçeden kat be kat yüksek olabilecektir. Bu sebepten dolayı özellikle elektronik eşya sahibi olan kişilerin eşya sigortasından kaçınmaları çok büyük önem arz eder.

Yani eşyaların eşya sigortası kapsamına alınması ile birlikte herhangi bir hasar durumunda eşya sahiplerinin de yaşayacakları sosyoekonomik refah düşüşü gibi bir durumun da yaşanmayacak oluşu, yine eşya sigortası yaptırmış kişiler için oldukça büyük bir avantaj hali söz konusudur. 

Yorum yapın