En Sık Rastlanılan Araba Arızaları Nelerdir?

En Sık Rastlanılan Araba Arızaları Nelerdir? Günlük hayatımızın olmazsa olmazlarından bir tanesi de arabalardır. İşe, okula veya tatile giderken kısacası tüm yolculuklarımızda arabalar büyük bir önem taşır. Ancak ister en yeni model bir araba olsun ister 2.el araba olsun mutlaka bir arızasıyla karşılaşılıyor. Her ne kadar arızalar oto tamiri ustalarının işi olsa da araç yolda arızalandığında neler yapmamız gerektiğini mutlaka bilmemiz gerekir.

Araçlarda genellikle yaşanan arızaların bir çoğunluğu birbiriyle benzerlik gösterebilir. Eğer yolculuk yaparken aracınız arızalandığında panik yapmadan önce en sık rastlanılan araba arızalarını ve çözümlerini öğrenip bilmeniz gereklidir. Beklenmedik durumlarda araç arızaları yaşamak istemeyen sürücüler, aracın düzenli genel bakımları ihmal etmemeli ve gerektiğinde de detaylı bakımdan geçirilmelidir.

Akünün Bitmesi ve Arızalanması
Akünün Bitmesi ve Arızalanması

Akünün Bitmesi ve Arızalanması

Genelde kış aylarında araçların arızalanmasında en sık karşılaşılan sorunlardan birisi akünün arızalanması veya akünün bitmesidir. Araçta marşa basıldığı zaman araç geç çalışıyor veya hiç çalışmıyorsa bunun nedeni akünün bitmesidir. Kontak çevrildiğinde eğer uzun süre ses gelirse akünün bittiğinin işaretidir. Özellikle farlar uzun süreli olarak açık kalırsa akü bitebilir. Ayrıca bu sorunların dışında aküyü şarj eden aksamın bozulması halinde akü ile ilgili başka bir sorun yaşanabilir.

Bu durumda akü deşarj olmuş demektir, en doğru çözüm ise akü çıkarılarak yeni bir akü takılmalıdır. Eğer akü bittiğinde yoldaysanız ve akünün değiştirilmesi bulunulan konum dolayısıyla uygun değilse başka bir aracın aküsünden takviye yapılabilir. Ancak akü tavsiyesi yapılması mümkün olmadığı durumlarda ise yol yardımını ya da oto tamiri aranabilir veya destek için çekici çağrılır.

Başka İçerik:  Kalıtsal Hastalıklar Doğuştan ve Psikolojik
Lastik Havasının İnmesi
Lastik Havasının İnmesi

Lastik Havasının İnmesi

Arabaların olmazsa olmazı olan lastikler ve lastik bakımı araçlar için büyük önem taşır. Araç seyir halindeyken lastik patlaması veya lastik havasının inmesi en sık yaşanan sorunlardan birisidir. Lastikler zamanla aşınır ve bunun sonucunda lastiklerin havası iner. Lastiklerde hava basıncının az veya fazla olmasına dikkat edilmelidir.

Arıza işareti belirdiğinde yapılması gereken lastikleri kontrol etmektir. Yolculuk esnasında lastikle ilgili bir sorun yaşanırsa, en yakın bir benzin istasyonuna giderek araç lastiklerinin hava basıncını kontrol edilmesi gerekir. Ancak bulunduğunuz yere yakın benzin istasyonu bulunmuyorsa yol servis hizmetini arayarak destek istenebilir.  Araç lastikleri hakkında bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için lastik bakımı ihmal edilmemelidir. Araç hareket ettirilmeden önce lastikler mutlaka kontrol edilmelidir.

En Sık Rastlanılan Arıza Araç Motorunun Aşırı Isınması
En Sık Rastlanılan Arıza Araç Motorunun Aşırı Isınması

En Sık Rastlanılan Arıza Araç Motorunun Aşırı Isınması

Araç motorunun aşırı ısınması oldukça önemli ve kritik sorunlardan biridir. Aracın periyodik bakımları zamanında yaptırılmazsa motorda aşırı ısınmalar oluşabilir. Motorun aşırı ısınması sonucunda, aracın motor kısmından ve su haznesinden buhar çıkması şeklinde görülebilir. Soğutma suyunun azalması veya suyun kalmaması, su devir daim pompasının arıza yapması, aracın termostatının bozulması, fan motorunun arızalanması, hortumlarda oluşan yağ ve su sızıntıları, hararet arızaları gibi araç motorunun ısınmasına neden olabilir.

 Araç motorunun ısınmaması için bazı önlemler almak gereklidir. Araç seyir halindeyken vites boşa alınmamalıdır. Eğer araç seyir halindeyken vites boşa alınırsa soğutma suyu devir daim olarak çalışır ve aracın fanı da çalışmaya devam eder bu durumda ise fan yetersiz kalır ve araç su kaynatabilir.

Debriyaj Arızaları
Debriyaj Arızaları

Debriyaj Arızaları

Debriyaj arızası en sık karşılaşılan araç arızalarının arasında bulunur. Özellikle eski model araçlarda debriyajla ilgili bazı çeşitli sorunlara rastlanabilir. Debriyaj sertliği; debriyaj çatalının aşınması, debriyaj telinin kopması veya paslanması gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Bu sorunlar debriyaj yağı ile çözülebilir ancak debriyaj telinin değiştirilmesi gerekiyorsa bir otomobil servisinden yardım almak gerekebilir. Debriyaj balatası ise debriyaj arızalarının arasındadır.

Başka İçerik:  Süresiz Doğum Sigortası Ne Anlama Gelir?

Debriyaj balatası; fren aralığındaki artış, debriyajın titremesi veya fren balatalarından ses gelmesi gibi benzer sorunlar yaşanıyorsa debriyaj ömrünün bittiği anlamına gelebilir. Bu durumla karşılaşıldığında ise otomobil servisine giderek balatanın değiştirilmesi gereklidir.                              

Araç Çalıştırıldığında Koku Gelmesi Sorunu

Araç çalıştırıldığında bazen kötü koku gelebilir. LPG sızdırması, egzozdan çiğ gaz çıkması, radyatörden su kaçağı çıkması, motorun hararet yapması gibi sebeplerden dolayı araç çalıştırıldığında kötü koku gelmesi sorunu yaşanabilir. Bu durumda aracı, otomobil servisine götürerek destek alınması gereklidir. Araçlarda en sık karşılaşılan sorunlardan bir diğeri ateşleme sorunu olarak karşımıza çıkar.

Ateşleme sistemi, aracın çalışması için yakıt ile hava karışımının tutuşmasını sağlayan gerekli olan kıvılcımı sağlayan sisteme denir. Özellikle benzinli araçlarda sıklıkla karşılaşabilir. Genelde bujilerin ıslanması, ateşleme bobininin arızalanma gibi nedenlerden dolayı kaynaklanabilir. Ateşleme sorunu yaşandığında vakit kaybetmeden aracın en yakın otomobil servisine götürülerek müdahalenin yapılması gerekir.

Sızıntı Sorunu ve Aks Arızaları
Sızıntı Sorunu ve Aks Arızaları

Sızıntı Sorunu ve Aks Arızaları

Araçlarda büyük önem gösteren sorunlardan birisi yağ ve motor suyu sızıntılarının yaşanmasıdır. Aracın motorunda bulunan mevcut yağın azalmasının sonucunda motorda hasarlar meydana gelebilir. Bu sorunun yaşanmaması için yapılması gereken ilk şey aracın bakımını yaptırmak ve aksatmamaktır. Yüksek torklarda ki döndürme hareketini ileten makinelere aks adı verilir.

Aks arızaları çeşitlilik gösteren bir sorundur. Akslar hareket iletimi sırasında kıvrılmalara maruz kaldığı için kırılganlaşır ve aks başında kırılma aşınma ve eğilme gibi sorunlarla karşılaşılır. Aks keçesi deforme olduğu zaman yağ kaçağına neden olur ve frenlerin bu yüzden zarar görebilir. Bu soruna çözüm olarak aks keçesinin değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle aksı oluşturan parçaların düzenli olarak bakımının yaptırılması gerekir.

Yorum yapın